1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çatılar elektrik üretecek
Çatılar elektrik üretecek

Çatılar elektrik üretecek

Solartürk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, 12 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile artık her çatının mini bir baraj gibi elektrik üreteceğini söyledi.

A+A-

Türkiye'nin güneş enerjisi alanında büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, potansiyelinin çok az bir miktarını kullandığını ifade eden Özberk, solar enerjisinin ülkemizdeki durumunu değerlendirdi. Özberk, "Aylık mahsuplaşmanın gelmesiyle Üretimin fazla olduğunda sisteme verilecek ve tüketimleri fazla olduğunda ise sistemden elektrik alabilecektir. Böylece tüketiciler şebekeyi bir nevi depo olarak kullanabilecektir. Ayrıca kamu kurumları ise, kendi ihtiyacı için 5 MW kadar Güneş Enerji Santralı kurabileceklerdir" dedi.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Özberk, "Organize ve Küçük Sanayi bölgeleri, Kooperatifler ve tüm ticari işletmelerdeki boş olan çatı alanları artık enerji üretim merkezi haline gelerek arazilerimizi kullanmadan ekonomiye katkı sağlanacaktır. Çatılarda diğer önemli bir yatırım alanı ise, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki oteller ve yazlık sitelerdir. Genellikle yazları kullanılan ve enerji tüketimi de yazın olan bu sitelerde üyelerin birleşerek tek sistem ile Güneş enerji yatırımının yapılması öz tüketime uygun ve atıl çatıların ülke ekonomisine katkısı olacaktır." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN GÜNEŞİ ENERJİMİZ OLSUN

"Ülkemizin aşırı derecede cari açığı olması ve en önemli nedeni olan enerji ithaline dayalı olmasıdır" diyen Özberk, "Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması önemli bir istihdam yaratacak, cari açığımıza azalmasına sebep olacak, enerji bağımsızlığımızı elde etmemizi sağlayacaktır. Belediyeler başta olmak üzere üniversiteler, hastaneler ve diğer kamu binalarının yanında DSİ gibi kurumların solar enerji yatırımlarında öncelik yapmaları bu sektörün gelişimi ve ülke ekonomisine katkısı olacaktır. Bu sonuç itibarıyla, Ülkemizin enerji ihtiyacımızın karşılanması için önümüzdeki 10-15 yıl içinde güneş enerjisi yatırımlarına 15-20 milyar dolar yatırım yapılması ile istihdama ve ekonomiye ciddi katkıları olacaktır. Gelecek nesillerimizin, temiz bir dünyada yaşayabilmesi ve 'Türkiye’nin Güneşi Enerjimiz Olsun' diyoruz." HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.