1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çatılar derme çatma yapılıyor
Çatılar derme çatma yapılıyor

Çatılar derme çatma yapılıyor

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep'te etkili olan fırtınanın çatıları uçurması ile ilgili yaptığı açıklamada, mevcut çatıların büyük bölümünün standartlara uygun şekilde inşa edilmediğini söyledi.

A+A-

Klasik uygulamalarla yapılan çatıların rüzgar ve şiddetli fırtınalara karşı çok dayanıksız olduğunu belirten İMO Şube Başkanı Çeliktürk, "Çatı projelendirmelerinde, yapım veya bakım süreçlerinde; çatı projelerinin derme çatma bir şekilde  yapılması, yapım tekniklerinin sağlıklı bir şekilde uygulanmaması, kalitesiz malzeme kullanılması, işçiliklerin bilgisiz, yetersiz ve belgesiz kişiler tarafından yapılmasından dolayı  dayanıksız çatılar ortaya çıkmaktadır" dedi.

UYGUN HALE GELMELİ

Sıkıntılı süreçlerde ve olumsuz hava koşullarında, risk ve tehlikelerden en az şekilde etkilenmek için çatıları standartlara uygun hale getirmek gerektiğini ifade den Başkan Gökhan Çeliktürk, şöyle devam etti: "Çelik Yapıların Tasarım Hesap ve Yapım Esasları yönetmeliği, yeni "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği" ile uyumlu olarak tüm çelik yapıların her türlü birleşim hesaplarını tereddütsüz yapabileceğimiz günümüz şartlarına uygun bir yönetmelik olarak kullanımımıza sunulmuştur. Yönetmelikte; Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım'ın (YDKT) yanında, Güvenlik Katsayıları ile Tasarım (GKT) yapılması da yer almış olup, bu geçiş döneminde elastik ötesi davranış, sınır durumlar ve performans kavramlarının ek eğitimlerle birlikte öğrenilmesine imkan verecektir.  Bu yönetmelikte; çelik yapıda kullanılan tüm en kesit tiplerine, her türlü dayanım ve stabilite hesaplarına yer verilmiş olması ve bunların formüllere bağlanması da yönetmeliğin kullanımında kolaylık sağlamıştır.”

ÇATI BAĞLANTILARI BİNALARLA UYUMLU OLMALI

Çeliktürk, “Çatı içinde, özellikle kalkan duvar, parapet, baca gibi yapı bileşenleri depremsırasında yıkılmayacak, yapıdan ayrılarak çevreye savrulmayacak şekilde projelendirilmeli ve projeye uygun olarak inşa edilmelidir. Çatıların betonarme malzemeye bağlantıları, her yönde gelebilecek yükleri alabilecek şekilde uygulanmalıdır. Sadece çivilerle yapılan bağlantılarda uzun vadede performans düşer. Vida ve ankraj sistemleri kullanılmayan yani betonarme yapıya sabitlenmeyen yanlış uygulamalar, bu noktalarda zayıflığa yol açar. Yapılan iş her safhasında çatı konusunda uzman bir teknik eleman tarafından kontrol altında tutulmalıdır”

SICAKLIK FARKLILIKLARI DİKKATE ALINMALI

“Sıcaklık etkileri Hem kışın çatılarda söz konusu olan sıcaklık etkileri, hem de ileri yazda güneşin etkileri önemlidir. Sıcaklıklar hem klimanın, hem de konstrüksiyonun sayısız etkenlerine bağlıdır. Çatı konstrüksiyonu veya çatı örtüsünde hangi sıcaklığın meydana geleceği yapının bölgesel konumu ve yüksekliği, dış hava sıcaklığı ve güneş ışıması, yönlere göre konum ve çatı yüzeyinin eğimi, rüzgâr şartları,  çatı yüzeyinin yapısı, rengi, emme özelliği, yansıtma özelliği ısı yalıtım tabakası, çatı tabakasının ısı depolama yeteneği veya ısı ışınlama yeteneği, kalınlığı, çatı tavanının tabaka sıralaması ve çatının altındaki odanın sıcaklığı gibi şartlara bağlıdır.”

ÇATI BAKIMLARI PERİYODİK OLARAK YAPILMALI

Birçok çatıda tadilat yapılmasına rağmen birkaç sezon sonra tekrar akma, rutubet, küf ve nem sorunu yaşanıyor. Çatılarda doğru uygulama ve doğru ürün kullanımı, vazgeçilmez bir bütünü oluşturur. Biri olmadan sorunsuz çatı mümkün değildir. Çatılar yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenler ile ilk karşılaşan ve onlara karşı koyan en önemli yapı kabuğudur. Doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilen ve uzman kişiler tarafından yapılan çatılar, su sızıntılarına, rutubete, küfe, ev içinde kötü kokulara ve hatta romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi insan sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklara karşı bir bariyer görevi görür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum