1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ÇARİÇENİN TORUNLARI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇARİÇENİN TORUNLARI

A+A-

Konumuz elbette AKPnin yanlışlarla dolu dış politikası ya da iflas etmiş Suriye stratejisi değil. Ancak devlet yönetme yetkinliği ve erginliğinden uzaklaşma söz konusu olunca neden sonuç ilişkisinden bahisle kaçınılmaz akıbet ve gelinen son nokta.  

Üzerine giydiğin gömleğin düğmesini ilk baştan yanlış düğmelersen olacağı budur. İster atlastan, ister Amerikan bezinden, isterse halis İngiliz kumaşından olsun kuşandığın elbise de, sen de sonunda ayın bayın olursun. 

Davutoğlu-Erdoğan ikilisinin mezhepçi dış politika anlayışı Esadla adeta sidik yarışına dönüşünce olanlar oldu. Karanlık Ortadoğu labirentinde sürekli kaybeden ve yalnızlaşan tek bir ülke var, o da Türkiye…

Giderek kronikleşen dibe vurma ısrarı, bu şeytan oyununda tek kazananı ilan etmek üzere. Barzani, Salih Müslim ve vatan kurtaran aslan rolündeki PYD.

ABD ve koaliasyon güçleri IŞİD bahanesiyle PYDyi silahlandırıyor ve Suriyenin  kuzeyinde Kürdistanın batısını inşaa ediyor. 

PYDye dolayısıyla PKKya ABD ve Avrupa ülkeleri kol kanat gererken bu kez, “düşmanımın düşmanı benim dostumdur” dan yola çıkan Rusyada PYDye yardım eder hale geldi. 

Ah ki ne ah… Sadakaya, ianeye, kömür yardımına, süt parasına oy verenlerin iş başına getirdiği  yöneticilerin koskoca Cumhuriyet Türkiyesini getirdiği duruma bir bakın. Bakın da görün…

Devletçilik oynayan Çariçe Katerinanın torunlarıyla, böyle bir politika izleyen devlet olur mu? Sorusu, düşürülen Rus uçağıyla fiyakası bozulan yeni çarların intikam manevralarına gerekli zemini yaratmaya yetti, arttı bile. 

Halbuki adam gibi adamların yönettiği, adam gibi bir devlet çoluktan çocuktan, öğrenciden, iş adamından, sporcudan, bilim adamından intikam alır mı? Bunlar alır.

Ha madalyonun bir de diğer tarafı var. Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir” demiş. Ha şunu bileydin. 

Bu realiteyi dünya jandarmasının ayağında zincir, burnunda demir halkayla sürüklene sürüklene Amerikaya getirilen günümüzdeki torunlarıyla, diğer tarafta iki bacağının arasındakine hakim olamayacak kadar iffet mağduru Ata ninenin torunlarının bilmesi de önemli.  Ancak bu gerçeği Recep Tayyip Erdoğanın idrak etmesi ise daha dehşetli bir gelişme, bence.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.