Böcek larvalarından balık ve tavuk yemi üretilecek Böcek larvalarından balık ve tavuk yemi üretilecek

Organize Besi Bölgesi başta olmak üzere  tüm besi çiftliklerine canlı hayvanda kilogram fiyatının 175 liranın üzerine  çıkmaması konusunda uyarı yazısı gönderildi. Gerekli denetim yapılmaması halinde fiyatların Kurban Bayramına kadar 200 lirayı aşacağını belirten bir çok üretici, fiyatları bir avuç komisyoncunun belirlediğini, bunların denetlenmesi gerektiğini dile getirdi.

CEZAİ MÜEYYİDE UYGULANACAK

Zamlardan canlı hayvan fiyatları da nasibini almış, 135 lira olan canlı hayvanın kilosu 170 lirayı aşmıştı. Şu anda 175-178 TL arasında değişen fiyatların daha da artmaması için geçtiğimiz hafta Valilik harekete geçmiş ve bir denetim komisyonu kurulmuştu. Denetim komisyonu işe, fiyatların 175 TL ile sınırlı kalması konusunda esnafı uyararak başladı. Bu fiyatın üzerine çıkanlara cezai müeyyide uygulanacağını belirten bir de uyarı yazısı gönderdi. Öte yandan besicilik yapan esnaf da bu zamlardan rahatsız. Vergini veren esnaf, fiyatları 3-5 komisyoncunun yükselttiğini öne sürüyor. 

YÜZDE 80’İ DIŞARIDAN GELİYOR

Gaziantep’e küçükbaş canlı hayvanın yüzde 80 oranındaki kısmının doğu illerinden geldiğini söyleyen üreticiler, “Girişlerin kayıt altına alınması lazım. Canlı hayvanın kilosunu 176 TL’den satan oldumu, ‘girişini getir’ denmeli. Hayvan girişleri kontrol altına alınmalı. Maalesef sektörün yüzde 80-90’ı kayıtsız iş yapıyor. Devlet isterse bunların önüne geçilir. Komisyoncuların üzerine gidilerek bu sorun çözülebilir. Kim vergi ödüyor, kim ödemiyor? Canlı hayvanın fiyatı ayda 10-15 lira artıyor. Böyle giderse fiyatlar Kurban Bayramına kadar 200 TL’yi geçer” dediler. Meral KINACILAR ERBEKTE