1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Camiyi hiç kimse engelleyemez
Camiyi hiç kimse engelleyemez

Camiyi hiç kimse engelleyemez

Ak Parti 6. Olağan İl Kongresine katılan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentte tartışılan Kamil Ocak stadının meydan yapılması konusuna noktayı koydu ve "burası Cami olacak, Cuma Camisini kimse engelyemez"dedi.

A+A-

Erdoğan, Gaziantep için devlet imkanlarını sonuna kadar seferber ettiklerini, 15 yılda Gaziantep'e 24 Katrilyonluk yatırım yapıldığını söyledi. Gaziantep'in 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 "evet" oranıyla tüm Türkiye'de 29. sırada yer aldığını belirten Erdoğan, 2019 seçimlerinde Türkiye sıralamasında ilk 10'a gireceğine inandığını kaydetti. Erdoğan'ın konuşmasında kent gündeminden düşmeyen Kamil Ocak Stadyumu konusuna da değindi. Erdoğan, "Buraya bir Cuma Camii yapalım istedik. Duyuyorum ki bazı çatlak sesler bunu engellemeye kalkıyor. Bakanlar burada, aynı şekilde valiye de gerekli talimatı tekrar vereceğim. Belediye başkanı burada. Camiyi yapacak hayırsever de burada. Çok açık, net söylüyorum. Kim olursa olsun hiçbirini kafaya takmayın, Cuma Camii bu milletindir. Hiç kimse bunu engelleyemez" dedi.

ad43141c-bc04-4972-8898-04bc1b9b27e9-1-003.jpg


YÜKSEL'E VEFA
Ak Parti il kongresi Karataş Spor Salonu'nda yapıldı. Kongreye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti milletvekilleri de katıldı. Kongrenin hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan geçen yıl vefat eden milletvekili Abdülkadir Yüksel için Allah’tan rahmet, Gazianteplilere de başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Erdoğan, vefanın kendileri için önemli olduğunu ve merhum Yüksel’in adının hizmete açılacak sağlık ve eğitim kurumlarından birine verilerek yaşatılacağını bildirdi. Erdoğan, büyük nüfus hareketleri olan şehirde buna uygun ulaşım alt yapısının da kurulması gerektiğini bildirdi. Erdoğan, Gaziantep'te de bir uçtan diğer uca çaprazlamasına geçecek iki ayrı toplu taşıma projesinin hayata geçirildiğini ifade etti.  Organize Sanayi Bölgesi ile şehri birbirine bağlayacak bir milyar lira yatırım maliyeti olan Gaziray Projesi'nin inşasının sürdüğüne değinen Erdoğan, bu önemli ulaşım projesini önümüzdeki yıl hizmete alacaklarını belirtti.

20180225_2_28906545_31102004.jpg20180225_2_28906545_31102005.jpg20180225_2_28906545_31102006.jpg20180225_2_28906545_31102010.jpg


METRO YAKIŞIR
Artık gerçek anlamda bir metropol büyüklüğüne ulaşan Gaziantep'e metro yakışacağını söyleyen Erdoğan, iki hatlı metro projesinin birincisinin şehir hastanesini, ikincisinin üniversite kampüsünü şehir merkezine bağlayacağını, proje çalışmaları hızla süren bu metro hatlarının inşasına en geç önümüzdeki yıl başlanacağını bildirdi. 

 

20180225_2_28906545_31102010-001.jpg20180225_2_28906718_31102439.jpg
9 AYRI YOL PROJESİ SÜRÜYOR
Bölünmüş yollar bakımından şehirdeki mevcut 116 kilometrelik yola 280 kilometre daha ilave ettiklerini belirten Erdoğan, dokuz ayrı yol projesinin inşasının da sürdüğünü söyledi.


HIZLI TRENLE GAZİANTEP-ADANA ARASI 1.5 SAATE DÜŞECEK
Erdoğan, Mersin ve Adana'dan gelip Osmaniye üzerinden Gaziantep'e ulaşacak, oradan Şanlıurfa ve Mardin'e doğru devam edecek olan yaklaşık 4 milyar lira maliyetli hızlı tren hattının inşasının etap etap sürdüğünü vurguladı. Erdoğan, proje tamamlandığında Gaziantep'ten Adana'ya bir buçuk saatte gitmenin, oradan Ankara, İstanbul, İzmir hatlarıyla Türkiye'nin her köşesine ulaşmanın mümkün olacağını anlattı. 

HAVAALANINDA YOLCU KAPASİTESİ 5 MİLYONA ÇIKACAK
Erdoğan, Gaziantep havalimanında geçen yıl yolcu sayısının üç milyon olduğunu ve havalimanı terminal kapasitesini beş milyon yolcuya çıkaracaklarını söyledi. Erdoğan, "Gaziantep havalimanı harıl harıl çalışıyor" dedi.

DÜZBAĞ'LA İÇME SUYU SORUNU BİTİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in içme suyu sorununu kökten çözecek 1 milyar 250 milyon lira yatırım bedeli olan Düzbağ Projesi'nin de devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin Melen'den sonraki ikinci büyük içme suyu projesi olan bu yatırımın, içinde baraj, regülatör ve üç bin 600 metrelik bir tünelin de bulunduğu dev bir proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, şehrin yarım asırlık su sorununu çözecek olan Düzbağ Projesi'nden en geç yıl sonunda Gaziantep'in kurtuluş gününde suyu akıtmayı planladıklarını duyurdu. 

200 BİN HEKTAR ARAZİ SUYLA BULUŞTU
Erdoğan, şehirde yapılan baraj ve göletlerle 200 bin dekar arazinin suyla buluştuğunu dile getirdi. Erdoğan çiftçilere 15 yılda verilen tarımsal destek miktarının 1,3 milyar lira olduğuna belirterek Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Erdoğan, "Eline diline dursun ya. Verdiğimiz destek 1,3 milyar lira. Gözü var görmez, kulağı var duymaz, dili var hakikati söylemez." dedi.

img-20180225-wa0050.jpgimg-20180225-wa0024.jpg
GAZİANTEP'E HİZMET ÜSTÜNE HİZMET
Erdoğan, daha çok üretmesi, daha çok istihdam sağlaması, daha hızlı büyümesi, zenginleşmesi için Gaziantep'e çok hizmet yaptıklarını söyledi. 


150 YENİ FABRİKA
Organize sanayi bölgesinin yeni kurulan beşinci etabında sadece son iki yılda yaklaşık bir milyar dolarlık yatırımla inşa edilen 150 yeni fabrikada 10 bin vatandaşın istihdam edildiğini aktaran Erdoğan, "Bu manzara, Antep'e yapılan kamu yatırımlarının boşa gitmediğini, iş adamlarımız tarafından üretime ve istihdama dönüştürüldüğünü gösteriyor."dedi.

icc-001.png
HAREKATIN MERKEZİ GAZİANTEP
Erdoğan, Zeytin Dalı harekatının en önemli lojistik merkezlerinden birisinin Gaziantep olduğunu belirterek, "Gaziantepli kardeşlerimizin operasyona katılan askerlerimize gösterdiği büyük muhabbeti biliyorum. O hanım kardeşlerimin sardıkları sarmaları, içli köfteleri, tatlıları, sevgileriyle birlikte onlarla paylaşan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin alt yapısını da büyük ölçüde Gaziantep kurdu. İnşallah Afrin bölgesi güvenli hale getirildiğinde oranın imarında, ihyasında da Gaziantep'e yine ihtiyaç duyacağız. Gaziantepli kardeşlerimiz, bu operasyonların ve devamında yürütülen hizmetlerin angarya değil, istiklalimizin ve istikbalimizin yapı taşları olduğunun çok iyi farkındadır." dedi. 


GAZİANTEP ÖNCÜ VE ÖRNEK KONUMDA
Gaziantep'in bugün de hem üretimiyle hem ticaretiyle hem cömertliğiyle hem irfanıyla yine öncü ve örnek bir konumda olduğunu söyleyen Erdoğan, buradaki manzaradan aldıkları destekle, güçle, moralle hedefleri doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlediklerini söyledi.


HEDEF YÜZDE 7'NİN ÜZERİNE ÇIKMAK
2018'in bütününde hedefin yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalamak olduğunu dile getiren Erdoğan, "Eğer biz terör örgütlerine, zihni iğfal edilmiş üç beş çapulcunun silahlı macera alanları olarak bakarsak yanılırız. Terör örgütleri küresel güç mücadelesinin en alçak, en ahlaksız, en çirkin araçlarıdır." dedi.


6 BİN KİŞİYİ GÖNDERDİK
Bazı ülkelerin yıllarca kendi ülkelerindeki sorunlu tipleri örtülü bir biçimde teşvik edip terör örgütü DEAŞ saflarında savaşmaları için Irak ve Suriye'ye gönderdiğini belirten Erdoğan, "Kardeşlerimizin ve bizim başımıza bela olan bu katil sürüsünün en azından bir kısmı şimdi geldikleri yere geri döndüler. Biz 60 bin kişinin ismini ilgili ülkelere bildirdik. 6 bin kişiyi de bizzat kendimiz sınır dışı ederek geldikleri ülkelere iade ettik. Bu kişilerle varsın kendileri uğraşsınlar."dedi.

manşet.png
GERİYE DÖNÜŞ YOK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer bir terör örgütü FETÖ'nün de darmadağın vaziyette olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "İlk derece mahkemelerinden en üst itiraz merciine kadar davalar yavaş yavaş neticelenmeye başladı. Müebbet, ağırlaştırılmış müebbet...Yüklü cezalarla bedel ödüyorlar, ödeyecekler. Elbette sağda solda kalmış kılıç artıkları olabilir. Onlar da eninde sonunda yakayı ele vermekten kurtulamayacaklardır. Devletimiz de milletimiz de bu alçak örgütün mensuplarının kalemlerini kırmış, defterlerini dürmüştür. FETÖ ile mücadelede gelinen noktadan asla geriye dönüş söz konusu değildir. Bundan sonrası zaman işidir, süreç işidir."

EN BÜYÜK PAYI GAZİANTEP ALDI
Gaziantep'in Türkiye'nin sıkıntılarının yanında imkanlarının da en büyük ortağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 
"Türkiye'nin büyüme oranından daha fazlasını, istihdam artışından daha yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından en büyük payı elbette Gaziantep almıştır ve alacaktır. Rabbimiz, 'İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.' buyuruyor. Gaziantepli de çok çalıştığına göre elbette bunun karşılığını alacaktır. Biz de Antep'in işini kolaylaştırmak için devlet imkanlarını sonuna kadar seferber ediyoruz" dedi.

GAZİANTEP'E 24 KATRİLYONLUK YATIRIM
Geçtiğimiz 15 yılda Gaziantep'e yapılan kamu yatırımlarının tutarının 24 katrilyon olduğunu belirten Erdoğan, "eğitimde 10 bin 500 derslik yaptık. Yurtlarımıza 9 bin 400'e yakın yatak ilave ettik. Üniversitemiz zaten bölgenin en iyi eğitim-öğretim kurumlarından biri. Ayrıca vakıf eğitim kurumu olarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi de kendi alanında olukça başarılı bir grafik çiziyor. Madem öyle Gaziantep'e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı? Zaten kampüsü, binaları, alt yapısı hazır. Geriye ismini kararlaştırıp, tabelasını asıp, en kısa sürede faaliyete geçirmek kalıyor. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'e sağlık alanında 15'i hastane olmak üzere 75 tesisin kazandırıldığını, şehir hastanelerinin en büyüklerinden birinin de Gaziantep'te inşa edildiğini vurguladı.  Erdoğan, gelecek yıl hizmete açılması planlanan şehir hastanesinin bin 875 yatak kapasitesine sahip olduğunu, bununla birlikte 300'er yataklı devlet ve çocuk hastanelerinin inşasının da devam ettiğini aktardı. 


KUZEY ŞEHİR
Bugüne kadar TOKİ vasıtasıyla Gaziantep'te inşasına başlanan 21 bine yakın konuttan 16 binin sahiplerine teslim edildiğini belirten Erdoğan, "50 bin konuttan oluşan Kuzey Şehir Projesi ile Organize Sanayi Bölgesinin yanında çeyrek milyon insanın yaşayacağı yepyeni bir yerleşim alanı yapılıyor. Günümüz ihtiyaçları ile mahalli mimarinin sentezi olacak şekilde yürütülecek bu proje sayesinde sanayide çalışan binlerce kardeşimizin her gün şehrin bir ucundan diğer ucuna taşınma sorunu ortadan kalkacak." dedi.

ddd-002.jpg
GAZİANTEP'E CUMA CAMİ
Gaziantep'e yapılan yeni stadyumda maçların oynanması ile atıl durumdaki eski stadyum alanına daha önce cami yapılmasını istediğini hatırlatan Erdoğan, buna karşı çıkanlar olduğunu ancak ne olursa olsun caminin yapılacağını belirtti. Erdoğan, Gaziantep'te yıkılacak eski stadın yerine yapımı planlanan Cuma Cami projesi ile ilgili çatlak sesler olduğunu söyleyerek, "Eski stat şuanda devre dışı. Yeni stadı yaptık, modern bir stat. Buraya bir Cuma Camii yapalım istedik. Duyuyorum ki bazı çatlak sesler bunu engellemeye kalkıyor. Bakanlar burada, aynı şekilde valiye de gerekli talimatı tekrar vereceğim. Belediye başkanı burada. Camiyi yapacak hayırsever de burada. Çok açık, net söylüyorum. Kim olursa olsun hiçbirini kafaya takmayın, Cuma Camii bu milletindir. Hayırseverimiz var. Dolayısıyla hiç kimse bunu engelleyemez. Bu ülke hukuk devletidir. Bu hukuk devletinde STK’nın şöyle sesi çıkmış, yok böyle çıkmış. Bu çatlak seslere biz alıştık. Bizim işimiz var. Bu yolda inançla, azimle yürüyeceğiz. Yürüyoruz. Bunu kimse engelleyemez. Evet bu projelerin son halini görmek isterim. Son halini görüp hemen adımı atalım. Temeli atıp, süratle işi başlatalım" dedi.


GAZİANTEP REKOR KIRACAK
Gaziantep'in 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 "evet" oranıyla tüm Türkiye'de 29. sırada yer aldığını ancak Gaziantep'i çok daha üst sıralarda görmek istediklerini dile getiren Erdoğan, şehrin 2019'da sandıkları patlatarak Türkiye genelinde rekor kıracağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarından 2019 seçimleri öncesi çalmadık kapı bırakmayacak şekilde çalışmalarını isteyerek, Gaziantep'in 2019 seçimlerinde Türkiye sıralamasında ilk 10'a gireceğine inandığını kaydetti.


GAZİANTEPSİZ BAŞARI OLMAZ
Türkiye'nin sıkıntıları konusunda en iyi Gaziantepliler ile dertleştiklerini anlatan Erdoğan, "Bu ülkenin hangi meselesi varsa hepsinin bir ucundaGaziantep bulunur çünkü Antep, 7 milyar dolara yaklaşan ihracatı, 5 milyar doları aşan ithalatı ile 12 milyar doları bulan dış ticaret hacmi ile bir ekonomi devidir. Kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri, Türkiye'nin 5. büyük şehri olarak Gaziantep'i hesaba katmayan hiçbir ekonomik programın başarı şansı olamaz." ifadelerini kullandı.

20180225_2_28906545_31102013-001.jpg20180225_2_28907048_31103216-004.jpg
SEFER EMRİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine, "İhtiyaç olduğu anda, bizler emir komuta zinciri içinde, hiç endişe etmeyin, sefer görev emri çıktığı anda başta şahsım olmak üzere hep birlikte yola çıkarız. Sizler, 15 Temmuz'da genel başkanınızın, cumhurbaşkanınızın çağrısına uyarak meydanlara, caddelere dökülmediniz mi? Bu FETÖ'cülere meydanları dar etmediniz mi? 251 şehidimiz, 2193 gazimiz oldu ama FETÖ'cüler hedeflerine ulaşamadı. Onlara her taraf dar edildi. Şimdi de yine aynı şekilde 2 bin 21 terörist etkisiz hale getirilmiş durumda." şeklinde konuştu.
GAZİANTEPLİLERE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM
Gaziantep'in 500 bini bulan sığınmacıya kucak açtığına, Suriye'deki insani krizi iliklerine kadar yaşadığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Yıllardır devam eden kriz sürecinde muhacir kardeşlerimize ensar olanGazianteplilere şükranlarımı sunuyorum. Sizler bu asil duruşunuzla sadece kardeşlik ve komşuluk hukukunu yerine getirmekle kalmadınız, tüm dünyaya tarih boyunca unutulmayacak bir insanlık dersi verdiniz. Fırat Kalkanı ile güvenli hale getirdiğimiz bölgeye şu ana kadar 140 bine yakın Suriyeli kardeşimiz geri dönerek kendi topraklarında hayatlarını sürdürmeye başladılar.
Konuşmasının sonunda salondakilerden ayağa kalkmalarını isteyen Erdoğan, "Rabia" işaretinin anlamını partilerle birlikte söyledi. Meral KINACILAR,Narin Demirci, Ayşegül BAĞCI

74f682d3-b8e4-4d1e-97c8-7f4c80624b5c-001.jpg86305183-ee11-4fe0-aaef-e05f5a040f16.jpgdd-001.pngd-003.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum