1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. CAMİ VE OKUL KADAR HAYIRLI İKİ HİZMET
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

CAMİ VE OKUL KADAR HAYIRLI İKİ HİZMET

A+A-

Alzheimer konusunu işlemeye devam edeceğim bu haftada müsadenizle..Tabii yaşlılarımız kadar gençlerimizi de ilgilendiren bir diğer konumuz uyuşturucu olacak bu köşede.. Maalesef bu kent, genciyle, yaşlısıyla kontrolü çok zor iki hastalık ve illet ile karşı karşıyadır.  Çünkü geçen haftaki yazımdan sonra sosyal medyada, gazetemizde yapılan yorumların on misli, telefonla arayanlar oldu. Herkes bir yerinden tutmak istiyor bu meseleyi.. Aynı şekilde uyuşturucu için de çaresiz kalanlar oldu arayanlar içerisinde..Ki bu mesele şehrin başına bela olacak noktaya ulaştı diyebilirim..

Alzheimer için fikir üretenler kadar önerilerde bulunanlar da oldu elbette. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Serdar Tolay da arayıp bilgi verdi. Bu konuda çalışma yürütüyorlarmış. Hatta Antalya’da kurulan Alzheimer ile ilgili merkezi gidip inceleyeceğini söyledi. Yani anlaşılan gelen haberler iyi.. Zaten Sayın Fatma Şahin’de işin üzerinde duruyormuş..

Ancak önemli olan düşünülen herşeyin hayata geçirilmesi.. Bu konuda geçmiş tecrübelerime baktığımda o kadar fazla umutlanmamam gerektiğini söyleyebilirim. Ama hepimiz bir ucundan tuttuğumuzda mutlaka sonuç alınacak ortamlar yaratılabilir. Örneğin şehrimizde çok sayıda hayırsever iş adamı var. Bunların çoğu okul yaptırıyor, cami yaptırıyor. Arsa sıkıntısı nedeniyle okul için bekleyen onlarca hayırsever olduğunu duyuyoruz.

HAYIRSEVERLER BELEDİYELERE BAŞVURABİLİRLER

İşte bunlar gibi hayırseverlere bir önerim olacak. Alzheimer bakım evi için belediyelerle irtibata geçebilirler. Tabibler odasıyla irtibat kurabilirler. Kendi isimlerinin yaşatılmasına farklı anlamlar kazandıracak olan bu teşebbüsleri mutlaka karşılık bulacaktır. Örneğin ilk aklıma gelen bölge olarak Oğuzeli’yi söyleyebilirim. Oğuzeli ilçemiz her yönüyle bu teşebbüsler için uygun bir bölge. Buna spor alanlarını da katabilirim. Belediye Başkanı Sait Kılıç bey de kolları sıvar böyle girişimlerde.. Yani sözün kısası bu şehirde yapılması gereken ne varsa herkes bir ucundan tutmalı artık demek zorundayım.. Zaten gelen yorumları okuduğunuzda bunlara sizde hak vereceksiniz. Bakın bu konuyla ilgili yazılanlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşayım. Bunu yayınlamaktaki maksadım, toplumun duyarsız kalmadığı ve kenti yönetenlerin bu yönde adım atması halinde herkesin bir ucundan tutabileceğinin belgesidir..Gelin hep birlikte okuyalım:

Bülent Alan 

Sayın Özekşi çok önemli bir soruna parmak basmış. Gaziantep için olmazsa olmaz bir olay bu Bakım evinin yapılması. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Bülent Özsavaş Allah kimsenin başına vermesin. Katılıyorum özel ve uzman bakıcıların istihdam edildiği bir bakımevi lazım. Biz rahmetli teyzemi Istanbul, Zeytinburnu, Balıklı Rum Hastanesi Gériatrie bölümünde 2003 yılı fiyatlarıyla ayda 750 TL. Ye baktırdık. İlaç bez vs ayda bu gün için 3000 TL. Gerekir ki bunu her ailenin karşılanabilmesi imkansız. Belediyeler kaldırım çiçek işinden önce bu işe bir el atmalılar.

 Şakir Kabakoğlu  

Gerçektenteşekkürler. Sosyal bir yaraya parmak basmışsınız.Çokca cami yaptıran vatandaşlar böyle bir kurum yaptırsalar inanın hem hayır işlerler,hemde bu hastalar insanca son günlerine ulaşırlar.İnsanca!Örnekteki hayvanların yaptığı gibi değil.!

R Gökhan Ayberk 

Çok önemli ve farkındalık için sık sık ele alınması gereken bir konu, teşekkürler.Çağımızda gittikçe artmakta olan bir hastalık, dediğiniz gibi tedavisi yok, ancak bilinçli hareket ederek yavaşlatmak mümkün. Bunun için ülkemizde de dünyada topluluklar var. Kuramlardan birisi beyin hücrelerinin atıklarının birikmesi ile hücrelerin arasının açılarak hücreler arası iletişimin azalması, yok olması. Bunda da çağımızın endüstriyel yiyeceklerinin etkili olduğu şeklinde.

İbrahim Döş 

Ökkeş bey sizi takdir ediyorum videoyu seyrettiğimde çok üzülmüştüm elinize sağlık lütfen takibi unutmayalım

Bülent Yegül 

İyiki varsın üstadım allah hayırlı ömürler nasip eylesin .seni yakın takip ediyoruz başarılar diliyorum.

Muammer Karadeniz 

Yaşlılarımıza saygı duymayanların sayısı her geçen gün artıyor. Allah vicdan ve merhamet versin hepimize....Amcanın genel durumu iyi. Ama hiç birşeyi hatırlamıyor.Ne oldu bize anlama çok zor.

Mahmut Cagdas 

Ökkeş bey. Çok güzel düşünce çok iyi olur sen cansın ağam. Sayın Başkan Fatma Şahin bakanım yapar sen bu hayır işine vesile ol allah kalbince versin. Ömrüm uzun olsun ağam

Mehmet Külte 

Ökkeş bey. Mesleğim bu konulara yakınlık sağlıyor. İstanbul'daki Alzheimer Derneğine başvurup burada şube açmak ve bir bakımevini halka kazandırmak istediğimi anlattım. Bana bir sürü zorluk çıkardılar ve beni soğuttular. Anladım ki sosyetenin meşgalesinde bir dernekmiş. Madem öyle bir dernek kuralım,belediyeden yer talep edelim işe başlayalım. Zengilerimizi teşvik edelim,gerekirse bakımevi birimlerine hayırsever isimleri koyalım.

Cemal Tekerekoglu

İyi haftalar Ökkes abi,yine bizi duygulandirdin ya, allah sizden ve ihtiyar anasına babasına şevkat ile bakan tüm evlatlardan razı olsun ve ahirete göçen büyüklerimize de allah rahmet eylesin.Ben bakıma muhtaç olan bu insanlara bakmayi allahın bir lütfu kabul ediyorum. Ama bunu anlamayan ve reddeden insanlara da gercekten zavallı diyorum.

Gazi Antep

Ulusal medyada sürekli gördüğümüz haftalık yazıların, Gaziantep için de birileri tarafından objektif olarak kaleme alınması çok güzel, umarım bu objektifliğinizden ödün vermezsiniz. Bugünki yazınız için de ayrıca çok teşekkür ederim bu tür farkındalıkların mevcudiyeti için...

M.Doğan İymen

Çok dogru söylüyorsun Ökkeş bey. Bu yazdıklarının hepisini bire bir bizler yaşıyoruz,çünkü benim annemde Alzheimer hastası,tavsiyelerin ve önerilerin için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Ali ERENTAŞ

Alzhemier hastalığına karşı tıbbın yetersiz ve çaresiz kalması hasta yakınları için zor bir durum.Bu hastalığa karşı halkımız bilgilendirilmeli.Bu hastalığa karşı aile bağları güçlü toplumlar için daha da zor (bir annesine veya babasına bakamadılar dedirtmemek için çok çaba harcansa da ve yetersiz kalınacaktır.)Devletin mutlaka bu hastalığın yaygınlaşmadan altyapı çalışmaları yapılmalıdır.Gaziantep belediyesi bu alanda bir faaliyette bulunarak Türkiye de ilk adımı atmış olsun isterim.

AMATEM’LERİ ÇOĞALTMALIYIZ

Gelelim asıl vahim konumuza.. Çünkü çok çok  önemli konu daha var bu şehirde.. O da uyuşturucu meselesi. Gaziantep’in kontrolden çıkma sınırına geldiğini bilip görenlerden birisi olarak, gençliğin uyuşturucu illetinden kurtarılması için acilen harekete geçilmesinin zamanı geldi geçiyor bile.. Bu şehirde iş adamı Ahmet Şireci’nin yaptırdığı kısa adı AMATEM olan Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Oya Bahadır Yüksel Gençlik Merkezi var. Ne var ki artık ikisi de yetmiyor.. Sayı o kadar fazlalaştı ki, uyuşturucu kullananlar kendi kaderine terkedilir noktaya geldi.. Aileler çaresiz, kendi çocuğundan korkup kaçar hale gelmiş durumdalar.. İşte burada da, yine Alzheimer hastaları için bakım evi çağrısında bulunduğum hayırseverlere, gençlerin uyuşturucu belasından kurtulması için bu tür merkezler açmalarını tavsiye ediyorum..

UYUŞTURUCU KULLANANLARI KONTROL EDEMEZ NOKTAYA GELEBİLİRİZ

Öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı ile ortak hareket ederek, Büyükşehir ve  İlçe belediyelerimizin uyuşturucuya yakalanan gençlerin, çocukların tedavisinde el ele verilmesi gerekiyor. Yoksa üzülerek söylemek zorundayım ki, Gaziantep’te kısa gelecekte, her köşe başında uyuşturucu kullanan gençlerin, hem ailelerine hemde çevrelerine zarar verebileceklerini noktaya geleceklerini hesaba katmalıyız..Bu konuyu daha detaylı olarak ele alacağımızı belirtiyor, yetkililerin bu gerçeği görmezlikten gelmemelerini umut ediyoruz..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum