1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyükşehir'in 2023 bütçesi 8 milyar
Büyükşehir'in 2023 bütçesi 8 milyar

Büyükşehir'in 2023 bütçesi 8 milyar

Büyükşehir Belediye'nin 2023 yılı tahmini bütçesi yüzde 46’lık artışla 8 milyar TL oldu.

A+A-

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi, 2022 yılı bütçesine oranla yüzde 46 oranında attı.  Vergi Gelirleri, Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri, Alınan Bağış ve Yardımlar ile Özel Gelirler, Diğer Gelirler, Sermaye Gelirleri ve Alacaklardan Tahsilat başlıkları altında 2023 yılında elde edilmesi beklenen gelir 7 milyar 200 milyon TL oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı Bütçesi 8 milyar TL, Şahinbey Belediyesi 3 milyar 800 milyon, Şehitkamil Belediyesi 2 milyar 980 milyon, Nizip Belediyesi 337 milyon, Nurdağı Belediyesi 75 milyon, Oğuzeli 147 milyon, İslahiye Belediyesi 162 milyon, Araban Belediyesi 42 milyon, Yavuzeli Belediyesi 62 milyon, Karkamış Belediyesi 30 milyon TL olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi hariç diğer belediyelerin bütçesi denk olarak arttı.  

Latif Karadağ başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediyesi'nde ilginç diyaloglar yaşandı. CHP Meclis Üyesi Yılmaz Kireç'in 'faiz bütçesi' olarak nitelediği 2023 bütçe görüşmesine cevap AK Parti Grup Başkan vekili Halil Uğur'dan geldi. Uğur, "Gaziantep'te yapılan hizmetleri gören hiçbir kimsenin bu bütçeye itiraz etmeye hakkı yok. Lütfen şapkanızı önünüze koyup düşünün" dedi. CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ise mecliste bütçenin verimli kullanılması gerektiği konusunda konuşma yaparak, "2023 yılında stratejik plan ve hedeflere uygun, şeffaf, açık, sürdürebilir, kaynakların etkin ve etkili kullanıldığı, bir bütçe olsun" dedi.  Başkanvekili Latif Karadağ'ın bütçe ile açıklama yaptığı mecliste ilçe belediyeler ve büyükşehir belediye bütçesi oy çokluğuyla geçti.  

KARADAĞ BAŞKANLIK YAPTI 

Büyükşehir Belediye meclisi Latif Karadağ başkanlığına yapıldı. 23 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste maddeler oy çokluğu ve oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı Bütçesi 8 milyar TL, Şahinbey Belediyesi 3 milyar 800 milyon, Şehitkamil Belediyesi 2 milyar 980 milyon, Nizip Belediyesi 337 milyon, Nurdağı Belediyesi 75 milyon, Oğuzeli 147 milyon, İslahiye Belediyesi 162 milyon, Araban Belediyesi 42 milyon, Yavuzeli Belediyesi 62 milyon, Karkamış Belediyesi 30 milyon TL olarak belirlendi. 

DİKKAT ÇEKEN DİYALOĞLAR 

Mecliste Halil Uğur ile Yılmaz Kireç arasında dikkat çeken diyaloglar yaşandı. Kireç, Halil Uğur'un ceketine taktı ve "Abuzer Kadayıf ceketi"' yorumunu yaptı. Uğur kürsüden konuşan Yılmaz Kireç'e 'bana sataşma' dedi. Kireç ve Uğur arasında yaşanan diyalog sonrası Uğur ceketini çıkarıp, Kireç'e verdi ama Kireç almadı. Daha sonra Halil Uğur, kendi bütçesi ya da belediye bütçesinden Gaziantep'i beğenmeyen CHP'li meclis üyelerini yurtdışına götürüp, gezdirme teklifinde bulundu. Bu diyalog salonda kahkaha ile karşılandı.  

GAZİANTEP YAŞANABİLİR BİR KENT 

AK Parti Grup Başkan Vekili Halil Uğur kürsüde bütçe konuşmasından sonra yapılan eleştireiere cevap verdi. Gaziantep'in önemli bir noktada olduğunu, marka şehir ve yaşanabilir bir kent olduğunu vurguladığı konuşmasında "Gaziantep'te herkes el ele vermiş durumdadır. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu meclis çatısı altında kararları birlikte alacağız. Konut ve barınma konusu önemli, Nüfus artıyor göç alan bir şehir. Gaziantep'te ciddi konut yapıldı. 50 bin şehir konut projesi ile Kuzey şehir' de çıkış yapıldı. 5-6 konut bitti çalışmalar devam ediyor. Sıfırdan başlayan Kuzey şehir, Güney şehir takdir edelim. Gecekonduları azaltıyoruz. Günümüze yakışır şekilde yapıyoruz" 

BÜTÇE ELEŞTİRİSİ 

CHP'li Yılmaz Kireç, bütçenin faiz bütçesini olduğunu söylemek, "2023'te 16 milyara yakın gider bütçesi olacak. Bahsettiğiniz hizmetler oluşamayacak. Enflasyon rakamlarına bakılırsa bu faiz bütçesi" dedi.  Yılmaz Kireç, “8 milyar gibi bir gider bütçemiz var iken 7 milyar 300 milyon lira da bir gelir bütçesi var. Aradaki 700 milyon lira iç borçlanma ile finanse edilecek. 2019-2023 stratejik raporunuz çöktü. 8 milyar TL olan bütçe 2023 yılında 16 milyar TL olacak. İnsan Kaynakları ve Kurumsal Daire Başkanlığı’na 1 milyar 800 milyon TL’lik bütçe ayrılmış. Ancak bu paranın nereye harcanacağını göremedik. Son 10 yılda Büyükşehir Belediyesi 2 milyar TL’den fazla faize para ödemiş. Hangi performanstan bahsediyorsunuz?” 

UYARIDA BULUNDU 

Kireç, “Geçmiş dönem borç stok miktarında yapılanların büyük kısmının borçlanma yoluyla finanse edileceğini söylemişsiniz. Borcu borç ile kapatırsak ya borç alıp faizi ödersek, yatırım harcamalarına kaynak ayıramayız. Bütçenin yüzde 35’i yatırım giderleri ama bunun yüzde 50 olması gerekiyor. Cari transferler ve mal alış giderleri bütçenin yatırım giderlerinden daha fazla. Şirketlerin 2022 yılından kalan 222 milyon lira borçları var. Belediyeden şirketleri finanse ediyorsunuz, belki de bu dönem bu borç 250-300 milyonu bulabilir” uyarısında bulundu.  

ETKİN VE VERİMLİ KULLANMA ÖNEMLİ 

Kireç devamla, “Gaziray'ın yolcu kapasitesinin 380 bin kişi olduğunu söylediniz. Fakat ortada sadece iki kiralık vagon var, yarım saatte bir sefer yapıyor, raylar daha yapılmamış. Metro ağı olmadığı sürece bu banliyö işi yapılmaz. 8 milyar TL’lik bütçede metro ile ilgili bir şey göremedik. Sosyal yardım bütçesi genel bütçenin yüzde 1,5’i. Gaziantep’in yeşil alan ödül aldığınızı söylediniz, bu ödülü verenler yeşil alanları görse o ödülleri tekrardan alır. Bütçe şeffaflık, kaynakların etkin ve verimli kullanılması, insanın ön plana çıkarılması, emanet demek” 

KÜLEKÇİ DİKKAT ÇEKTİ 

CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ise konuşmasıyla dikkat çekti. Külekçi, "Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında şehrimizi geleceğe taşıyacak vizyon projelerin ortaya konulması için bütçenin akılcı kullanılması kaçınılmazdır. Bunun için bütçe hedef ile kente değer katılması hassasiyetimiz olmalıdır. Gaziantep çok uzun yıllardır aldığı göçlerle adeta demografisi değişmiş bir kent görüntüsü vermektedir. Artık herkesin son derece şikayetçi olduğu Suriyeliler konusuna girmek istemiyorum. Ancak yüzbinlerce insanın geldi Gaziantep, 15-20 yıl sonraki projeksiyonu şimdiden yaşıyor. Kent yaşamına fazlaca katkısı olmayan göçmenlerin ihtiyaçları da kentin kaynaklarını ve sınırlarını ciddi manada zorluyor. Kalabalık okullar, hastaneler, hizmete erişmede yaşanan gecikmeler, güvenlik ve asayiş barınma sorunu yerel halk açısından oldukça netameli bir hale gelmiştir. Belediyelerin arsa ofisi gibi hareket etmesi, bütçe hedeflerinin tutması için emlakçılık yapması, arsa rantının büyük olması nedeniyle konutların ve kiraların aşırı yüksekliği, kentsel dönüşümün yarattığı mağduriyet büyük zarar vermektedir" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum