1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'e iki ödül
Büyükşehir'e iki ödül

Büyükşehir'e iki ödül

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere verdiği destek iki ödül birden getirdi.

A+A-

 Konya"da düzenlenen Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Küçükbaş Hayvancılığı ve Antepfıstığını Geliştirilmesi Projesi” ile En İyi Proje” ve bitkisel üretimiyle kişi başına düşen milli geliri en fazla artıran il olarak 'Tarımın En'leri ödülüne layık görüldü. Ödülü Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yerine Tarım Daire Başkanı İbrahim Yılmaz aldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme ve Antepfıstığı Geliştirme Prejemiz ile çiftçilere verdikleri desteklerden dolayı ödül aldıklarını belirtti. Şahin, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından iki ödüle layık görüldük" dedi.

KONYA'DA ÖDÜL TÖRENİ

Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmakta olan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından düzenlenen “Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışmasında dereceye giren belediyeler ödüllerini aldı. 20 Büyükşehir Belediyesinin 29 proje ile katıldığı programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, tarımsal faaliyetleri yaygınlaştırmak, yenilikçi, girişimci projeler, fikir ve çözüm üretmelerini sağlamak, bu doğrultuda bilgi ve becerileri geliştirmek, teşvik etmek amacıyla organize edilen yarışmanın Konya’da düzenlenmesinin önemli olduğunu dile getirdi. 

TAHİR AKYÜREK:YENİ BELEDİYECİLİK DÖNEMİ

Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tarımın ve tarımsal üretimin öneminden söz ettiği konuşmasında, “21. yüzyılın en önemli stratejik değerlerinden ve üretim unsurlarından birincisi, tarımsal üretimdir, tarım sektörüdür, insanların beslenmesi ile ilgili sağlıklı gıdaya ulaşımı ile ilgili yatırımlardır. Yeni belediyecilik dönemi ile birlikte belediyeler bu noktada önemli misyonlar üstlenmektedirler” ifadelerine yer verdi. 

BELEDİYECİLİK ANLAM DEĞİŞTİRDİ 

“Belediyecilik artık günümüzde anlam değiştirdi” diyen Başkan Akyürek, belediyelerin sorumlu olmadığı hiçbir alanın kalmadığını ve belediyelerin doğumdan önce başlayan, öldükten sonra da devam eden bir hizmet alanını oluşturduğuna vurgu yaptı. Başkan Akyürek, “Bunların tamamında rol üstlenmemiz ve hiçbirinden kaçınmamamız gerekiyor. Halkımız bizden bunu bekliyor. Belediyecilik bir bütün. Sadece belediye başkanının yürüttüğü ve vaat ettiklerini yapmaktan ibaret bir disiplin veya çalışma alanından ibaret değil. Belediyecilikte, yapılan hizmetlerde belediye başkanından meclis üyelerine, diğer üst yöneticilerden daire başkanlarına, park bahçeler çalışanlarından temizlik hizmetlerinde çalışanlara, yani tabandan tavana bütün arkadaşlarımızın önemli bir katkıları var” diye konuştu. Başkan Akyürek, Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışmasına katılan bütün belediyelere teşekkür ederek, ödül almaya hak kazanan belediyeleri tebrik etti. 

TARIMIN ENLERİ ÖDÜLÜ

Yarışmada ilk olarak “Tarımın Enleri” kategorisinde dereceye girenlere ödülleri verildi. 2016 yılında en fazla bitkisel üretim yapan il ve 2016 yılında üretim ile ekonomiye en fazla katkı yapan il ödüllerini Antalya alırken; Konya 2016 yılında en fazla hayvansal üretim yapan il ödülünü aldı. 2013 - 2016 yılları arasında kişi başı hayvansal üretimini en fazla artıran ile ödülünü Kahramanmaraş, yine aynı yıllarda bitkisel üretimiyle kişi başına düşen milli geliri en fazla artıran il olarak Gaziantep ödüle layık görüldü. 

EN İYİ PROJE ÖDÜLÜ

Yarışmada “En İyi Proje” ödülü kategorisinde “Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi” ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi birinci olurken, “Yarımada Projesi” ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci, “Çiftçi Eğitim ve Üretim Merkezleri Projesi” ile de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üçüncü oldu.  Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Seydişehir ilçesi Mesudiye Mahallesinde gerçekleştirdiği Kırsal Kalkınma Projesi ile Jüri Özel Ödülü almaya hak kazandığı yarışmadaki diğer jüri özel ödülleri şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Okullarda Tarımsal Eğitim Projesi”, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi “Lice İlçesinde Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi”, Mersin Büyükşehir Belediyesi “Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin’de Yeniliyor Projesi”, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Küçükbaş Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi”, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de “Kanatlı Hayvancılık Gezen Tavuk Projesi”. HABER MERKEZİ/İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.