1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir'den büyük destek
Büyükşehir'den büyük destek

Büyükşehir'den büyük destek

Büyükşehir Belediyesi, “Sütümü Soğutuyorum, Değerini Arttırıyorum” Projesi kapsamında süt üreticilerine ürünün kalitesini arttırmak amacıyla 30 adet 300 litrelik süt soğutma tankı dağıttı.

A+A-

 Tankların kullanıma başlamasıyla beraber üreticinin karının yüzde 20 ile 30 oranında artması hedefleniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, süt üreticisinin ürettiği sütün korunması ve kalitesini arttırmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortak yürüttüğü “Sütümü Soğutuyorum, Değerini Arttırıyorum” Projesi kapsamında 300 litrelik 30 adet süt soğutma tankı dağıttı. 

KATILIM YOĞUNDU

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) gerçekleşen dağıtım törenine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep AK Parti Milletvekilleri Ahmet Uzer, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Gaziantep MHP Milletvekilleri Sermet Atay, Muhittin Taşdoğan, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bölge Müdürü Hasan Kılıç, Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ve Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman katıldı. Dağıtılan süt tankları ile beraber üreticinin kar oranının yüzde 20 ile 30 arasında artması öngörülüyor.

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Programın devamında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sıraç Ekin, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Ayhan Sarı ve Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, tarım, gıda, hayvancılık ve yöresel ürünlerin; yetiştiriciliği, üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi konusunda üreticiye eğitimler verilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği protokolü ile Büyükşehir Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek olan eğitimlerle il içinde üretimi yapılan tüm tarımsal ürünler hakkında çiftçilere modern üretim teknikleri, budama, toprak işleme teknikleri, modern sulama yöntemleri, hastalık ve zararlı mücadelesi, biyolojik mücadele, biyoteknik mücadele yöntemleri ve alternatif ürün üretim teknikler öğretilecek.   

ŞAHİN: TOPRAK RAHATLAYACAK

Dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekillerinin her zaman yanlarında olduğunu, sorunların çözümünde yardımcı olup Gaziantep Modeli’ni desteklediklerini dile getirerek, “Bütün doğa ve canlılar bize emanet. Bu ekosistemi bozduğumuz zaman bugün Korona dediğimiz yarın başka bir şekilde hayatımızı olumsuz etkileyecek şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu ekosistemi korumak zorundayız" dedi.

TANKLAR ÇOK ÖNEMLİ

"Kurduğumuz sistem bugün yükselerek devam ediyor. İnsanları şehirleştirdiğimiz zaman hayat bozuluyor" diyen Şahin, "Köydeki yaşamı sabit tutabilmek için gençlerimizin oralardaki yaşamına kalite götürmemiz lazım. Şehre gelme ihtiyacı hissetmemesi lazım. Bunların hepsi bir bütün. Bize gelen bütün bilgileri eyleme dönüştürmeye çalıştık. ‘Gerekirse bir kavşak eksik yapalım ama insana dokunalım’ dedik. Bu tanklar önemli. Peynirimiz yeterince tanınmıyor. İddia ediyorum ki peynirimizin mozerelladan bir farkı yok. Çok lezzetli ama bunu markalaştırıp dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Sizlerin derdi de sevinci de bizim. Hep birlikte kim ne derse desin milletin derdine derman olacağız” diye konuştu.

VEKİLLER MUTLU

Gaziantep AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer, süt ve etin beraber bir bütün olduğunu, süt olmazsa etin olmadığını belirterek, şehre özgü süt ürünlerinin kıymetini bilerek civarlardaki pazarlama imkanı olan yerlere tanıtılmasının zorunluluğuna değindi. Belediyeciliğin ekmeğe süt taşımak, halkın yolllarıyla, kalkınma planlarıyla, yerleşim düzeniyle elindeki lokmaya lokma katmak, daha iyi hayat sunmak olduğunu söyleyen Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, bölge kaynaklarının korunması için yapılan bu proje için teşekkür etti. AK Parti Gaziantep Derya Bakbak ise pandemi ile birlikte sağlıklı yaşamın önemini ifade ederek, projenin sağlıklı toplum açısından sütün temel gıdalardan biri olarak değerinin daha da artması için yapılan çalıyı kıymetli bulduğunu anlattı.  MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan yaptığı konuşmada sütün insan hayatındaki yeri ve besin olarak öneminin altını çizerek, muhafazasının önemini vurguladı.  Sütün bozulmadan üreticiye aktarılacağını hatırlatan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, gelişen teknolojinin kullanılarak çiftçinin kara geçeceğini ve bu projenin değerini aktardı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.