Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Kenan Seçkin, bu projeyle sudan tasarrufun yanı sıra, sağlıklı ürün elde edildiğini söyledi. 

ÖZEL BİR YAZILIM UYGULANIYOR

Akıllı sulamanın özel bir yazılımla yapıldığını, önce hangi bitkinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunun belirlendiğini anlatan Kenan Seçkin, “Toprağın nemi ölçülüyor. Ana panoya gsm üzerinden sinyal gidiyor. Su otomatik olarak veriliyor ve yeterince su aldığında otomatik olarak kesiliyor. Bu uygulamayla su daha tasarruflu kullanılıyor. Zira bitkiye az su verirsen kurur, çok su verirsen çürür. Bu yöntemle daha sağlıklı bitki yetiştiriliyor” dedi.

Osman Toprak'tan sürpriz karar Osman Toprak'tan sürpriz karar

GAZİANTEP GENELİNDE YAYGINLAŞACAK

Projeyi ilk olarak deprem bölgesinde uygulamaya başladıklarını dile getiren Seçkin, “Sistemi Nurdağı ve İslahiye’de 200 çiftçiye kurduk. 2 bin dekar alanda uygulanıyor. Genellikle biber, mısır, şekerpancarı, yer fıstığında kullanılıyor. Bu projenin uygulanabilmesi için su kuyaları olması lazım.. Akıllı sulama projesini ilk yapan belediye biziz. Zaman içerisinde Gaziantep genelinde yaygınlaşacak” dedi. Meral KINACILAR ERBEKTE