1. WEB TV

  2. HABER

  3. BÜYÜKŞEHİR’DEN 1 MİLYON TL’LİK PROJE

BÜYÜKŞEHİR’DEN 1 MİLYON TL’LİK PROJE

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarimsal Hizmetler Daire Başkanlığı Gaziantep’in karbon emisyonunu azaltmak için 9 ilçede 50 bin zeytin fidanı dikecek.

Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği ve Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “Gaziantep’te Ağaçlandırma Yoluyla Karbon Emisyonrlarının Azaltılması Projesi” çerçevesinde Gaziantep’in 9 taşra ilçesinde 160 çiftçiye 2 yıl içerisinde toplamda 50 bin zeytin fidanı dağıtımı yapılarak kentin karbon emisyonun azatılması hedefleniyor.

Proje kapsamında katılımcılara topraktan vazgeçmemelerini tavsiye eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, “Bizim ülkemizin çıkışı toprak, tarımdır. Aslında şehirler kurulurken çok hızlı hareket edildi. Şehirleri kurarken köyleri ihmal ettik. Şimdi ise tekrar köylere, toprağa dönmeye başladık. Onun için yaşanabilir şehirler, topraklar oluşturmak için birlikte hareket etmeliyiz. Sağlıklı bir dünyada yaşamak için tarım alanlarını korumalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Projenin tanıtımı için özel bir otelin toplantı salonunda ziraat odaları başkanları ile çiftçiler bilgilendirme yapan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, dünyanın değişen iklimine karşı farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Projenin maliyetinin 1 milyon TL olduğunu ifade eden Yılmaz, “Nedense Gaziantep denilince akla hep yemek geliyor, tarih geliyor kültür geliyor. Bunlar aslında hep birbiriyle etkileşen ve birbirini yükselten unsarlar. Bu topraklar Mezopotomya’nın verimli toprakları. Bu insanlar binlerce yıllık tarihten gelenlerin birikimin sahibi olan insanlar. Bugün dünya geneline baktığımız zaman belki 10 bin dolayında uçak uçuyor. Onbinlerce gemi seyahat ediyor. Milyonlarca araç trafikte seyir ediyor. Yüzbinlerce fabirka gökyüzüne karbondioksit ve metan gazı salıyor. Küresel ısınmada ise dünyamız ger geçen gün biraz daha ısınıyor” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi olarak da bu iklim değişikliklerine karşı bazı projeler ürettiğini ve bunu vatandaşlar ile birlikte uygulamaya koyduğunu vurgulayan Yılmaz, bu projenin de onlardan birisi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin güneyinden batısına kadar olan bölgede önümüzdeki 30 ile 50 yıl içerisinde çölleşen bölgeler arasında gösterildiğini belirten Yılmaz, bu alanlarda yeterince sulama projeleri üretilmese tarım arazilerinin yok olacağını savundu.

Toplantıda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behçet Kemal Çağatay da bir sunum ile dünyanın ve ülkemizin küresel ısınma ile tarımsal alanda yaşayabileceği sıkıntılardan bahsetti.

Projenin mart–nisan aylarında başlanacağı; ayrıca yine proje çerçevesinde güneş enerjisiyle sulama sistemi de kurulacağı açıklandı. 

İzlenme: 784

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar