1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir’de Tramvay alım işi kafa karıştırdı
Büyükşehir’de Tramvay alım işi kafa karıştırdı

Büyükşehir’de Tramvay alım işi kafa karıştırdı

Büyükşehir Belediyesi, daha önce Fransa'dan alınması yönünde meclis kararı aldığı tramvaylar için anlaşılmayan ve detayları açıklanmayan nedenlerden dolayı vazgeçtiğini açıkladı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, daha önce Fransa'dan alınması yönünde meclis kararı aldığı tramvaylar için anlaşılmayan ve detayları açıklanmayan nedenlerden dolayı vazgeçtiğini açıkladı. Dünkü meclisi yöneten Selami Yetkinşekerci, Tramvayın sadece Fransa’dan değil, başka ülkelerden de alınması için mecliste eski maddeyi iptal ettirerek yeni bir karar aldıklarını söyledi.Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci başkanlığında yapılan meclis toplantısında, gündemin 2. maddesi olan 28 adet tramvay alımı işi açık ihale usulü ile yapılacağından belediye meclisince alınan 21.11.2012 tarih ve 578 sayılı meclis kararının iptal edilmesi hakkındaki madde görüşüldü.CHP'li Mehmet Sucu, gündem maddesiyle ilgili bilgi almak isteyince, Yetkinşekerci, "28 tramvayın daha önce Fransa'dan alınması için meclis kararı alınmıştı. Şu anda bu karar değişti, tramvaylar her yerden alınabilecek. Bunun önü açıldı, eski karar iptal edildi" dedi. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

2. BAŞKAN NİYE TEMSİLCİ OLUYOR?

Öte yandan mecliste gündemin 3. maddesi olan Almanya'da ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tanınması çalışmalarına destek vermek, yeni projeler hazırlamak ve bu projelerin Gaziantep adına bir avantaja dönüştürülmesi için Almanya'nın Würzburg kentinde yaşayan Frankfurt Gaziantepliler Derneği 2. Başkanı Ökkeş Toy'un Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin fahri temsilcisi olması hakkındaki madde de görüşüldü.Bu madde görüşülürken söz alan Hurşit Yıldırım, "1.nci başkan dururken 2. başkan niye temsilci oluyor?" diye sordu. Gündem maddesi teklif karar olarak oybirliği ile kabul edildi.

ERİKÇE'YE KAYAK PİSTİ YAPILACAK

Gündemin 4. maddesi olan, Erikçe Kent Ormanı'nın vatandaşlar tarafından aktif olarak kullanılmasını sağlamak için 'Erikçe Kent Ormanı Sosyal Donatılar ve Çevre Düzenleme Yapım İşi'nin yapılabilmesi için, 7.069.000,00 TL+KDV kredinin İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğünden proje finansmanı olarak alınması ve kredi geri ödemelerinin belediye gelirleri ile İller Bankası yasal paylarından karşılanması ve GASKİ Genel Müdürlüğü'nün su gelirlerinin teminat gösterilmesi ve Kredi Genel Sözleşmesini Belediye adına imzalamaya Gaziantep Büyükşehir Belediyesini temsilen Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e yetki verilmesi maddesi CHP'lilerin red oylarına karşılık meclisten geçti. Gündem maddesi görüşülürken söz alan Hurşit Yıldırım, "Erikçe ormanını bir firma çalıştırıyor. Bence bu firma hizmet alımını kendisi yapmalı. 8 milyona yakın bir para çok" dedi. Yetkinşekerci ise, "Şirket var ama kayak pisti için bu para lazım. Kayak pistini o firma mı çalıştıracak. Öyle bir şey sözkonusu değil" dedi.

BÜYÜKŞEHİR SEPEV'E ÜYE OLDU

Gündemin 9. maddesi olan, Türkiye'nin ilk pasif evi olarak yapımı devam eden Gaziantep Yeşilev Projesi'nin bundan sonraki süreçte ulusal ve uluslararası bazda yenilikler, haberler, toplantılar ve eğitimlerden haberdar olmak, Türkiye'nin ilki olarak lansmanımızın doğru olarak yapılması, basında toplantılarda ve eğitimlerde yer alması amacıyla SEPEV (Sıfır Enerji ve Pasif Ev) Derneğine yıllık üyelik aidatının ödenerek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin üye olarak derneğe katılması hakkındaki madde de teklif karar olarak oy birliği ile kabul edildi.

TAKSİ DURAKLARINA DÜZENLEME

Mecliste gündemin 12. maddesi olan Belediye tarafından taksi duraklarının güzelleştirilmesi projesi için örnek olarak yapılması planlanan 2 adet taksi yazıhanesinin ATM'li olarak düzenlenmesi işi kapsamında İncilipınar Mahallesi 4 Nolu Cadde 17 Nolu Sokak adresinde bulunan Diyalog taksi durağının Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından, Düztepe Mahallesi Çamlık 112 yanında bulunan Kaya Taksi Durağının Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. tarafından yenilenmesi ve 10 yıl süreyle kira karşılığı kullandırılması hususunda yapılacak sözleşmenin imzalanması için büyükşehir beleiye başkanı Asım Güzelbey'e yetki verilmesi teklif karar olarak oy birliği ile kabul edildi.

OTOPARK'A İTİRAZLAR KOMİSYONA SEVKEDİLDİ

Gündemin 15. maddesi Büyükşehir Belediye Meclisinin 15.03.2013 tarih ve 181 sayılı kararı ile onaylanan Şahinbey İlçesi, Çukur Mahallesi, 20L nazım imar paftasında meydan ve otopark düzenlemesi nazım imar plan değişikliğine yapılan itirizların görüşülmesi hakkındaki madde de görüşülmek üzere imar komisyonuna sevk edildi. Mecliste ayrıca, gündemin 39. maddesi Şahinbey ilçesi Akyol Mahallesi, pafta 20L-Id, ada 1092 kayıtlı taşınmazların büyükşehir belediye hizmet alanı uygulama imar plan değişikliği de gündeme geldi. Buradaki otopark alanı, hizmet alanına dönüşecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.