1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'de söz düellosu
Büyükşehir'de söz düellosu

Büyükşehir'de söz düellosu

Büyükşehir Belediye meclisinde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu arasında karşılıklı söz düellosu yaşandı.

A+A-

 Osman Toprak Başkanlığı'nda toplanan ve 101 gündem maddesinin bulunduğu mecliste 97 madde ilgili komisyonlara havale olurken, 4 madde ise oybirliği ile kabul edildi. 

Mecliste gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun bir yol meselesi için atışması dikkat çekti. Sucu, "Çoktan beri meclise katılmayan Mehmet Tahmazoğlu çok şükür bugün meclise katıldı. Sayın başkan aylardır sizi mecliste göremiyoruz. Erdem Koleji ile Kilis'e giden yol vatandaşları mağdur ediyor. 20 yıldan beri  12 kilometrelik yolun 2 kilometresi yapılmadı. Mağdurlardan biri de benim. Bu sorunu siz mi üstleneceksiniz, büyükşehir mi üstlenecek bilmiyorum. Ama burayı biran önce çözmeniz lazım" dedi. Söz alan Tahmazoğlu ise, "Sayın Sucu biz Antep'teyiz. Faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. Yani bu şekilde suçlama yapmanın çok şık olmadığını söylemek istiyorum. 20 yıldır çözülmedi dediniz. 20 yıl önce biz belediye değildik. Belediye sizin partidendi. Demek ki o dönemde çözülmedi çözmek yine bize kaldı" diye cevap verdi. Yer yer atışmaların yaşandığı mecliste devreye Osman Toprak girdi ve "Sayın Sucu siz kendinizi tehlikeye atıyorsunuz. Bizim mecliste bugüne kadar karşılıklı atışmalar olmadı. Gaziantep'te yaşanan temel problemler 90 ile 2004 yıllar arasında yaşanan çarpık yapılaşmaya izin verilmesi, 100. yıl parkının imarlı iken mülkiyetini kamu yönetime geçirmeyip, vatandaş üzerinde bırakılması gibi problemleri çözmek adına çaba sarfediyoruz" dedi. 

SUCU GÜNDEM DIŞI KONUŞTU

24 Haziran seçimlerinin hayırlı olmasını dileyen Sucu, Mehmet Tahmazoğlu ile karşılıklı söz düellosuna girişti.. Sucu, konuşmasına devamla "Özellikle geçmiş yıllarda 5 yıl önce sizin seçim çalışmalarınız sırasında bilbordlarda 50 metrelik yolun seçimden bir ay sonra açılacağı vardı. Ama maalesef orası hala mezbelelik şekilde duruyor. Erdem Koleji'nden Kilis'e giden yol. 50 metrelik yol sizin uhdenizde mi, büyükşehir'in uhdesinde mi bilemem. Ama vatandaş mağdur. O mağdurlardan birisi benim. Ama söyleye söyleye usandık. Ne hikmet ise 12 kilometrelik yolun 2 kilometrelik kısmı duruyor. Bunu  sorunu siz mi üstleneceksiniz. büyükşehir mi üstlenecek ?

Bizi bu çileden kurtarın.  Onun dışında bu kente faydalı olan uygun gördüğümüz yerleri destekleriz. Alt yapı üst yapı borçlanmalarından onay verenlerdeniz.  Ama maalesef imar uygulamalarını keyfinize göre yapıyorsunuz. Bakın imara açılmayan bölgelerin altyapıları yapıldı. Benim bahsettiğim bölge 20 yıllık bölge. İmarı bitmiş uygulaması bitmiş bölge. Vatandaş mağdur ediliyor.  Bir dönem bitti. Şimdi 3 ay sonra yerel seçim havası doğacak. Ondan sonra ne olacak ? Bir 5 yıl daha mı bekleyecek. Vatandaşa eziyet etmeyin. İyiki sizi gördük. Çünkü randevu istedim bana randevu vermediler" dedi. 

TAHMAZOĞLU: ŞIK OLMADI

Bu suçlamalara karşın  "Sayın Sucu biz Antep'teyiz faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz" diye başlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu "Yani bu şekilde suçlama yapmanın çok şık olmadığını söylemek istiyorum. Gelelim konuya… 20 yıldır çözülmedi dediniz. 20 yıl önce biz belediyede değildik, belediye sizin partinindi. Demek ki o dönemde çözülmedi, çözmek yine bize kaldı. Yeşilvadi'yi havayolu yolundan başlamak üzere açtık. Şahinbey parkının oraya kadar. Şahinbey parkından sonraki imar kısmı büyükşehir belediyesinde. Kilis yolu ekolojik yola giriyor. Çalışmayı belediye tamamladı. Kalan kısmını açtık. 5 yıldır beri de Yeşilvadi kullanıyor. Gidip bakabilirsiniz sözümüzde durduk"diye konuştu.

PLANDA SIKINTI VAR

Tahmazoğlu, büyükşehir belediyesi kısmında bağlantı sıkıntısı olduğunu anlatarak, "Planda da sıkıntı var. burç kavşağı var. Yolun az aşağısında çevre yolu kavşağı var. Tekrar ikisinin arasına bağlanması 200 metre alanda 3 kavşak meydana getiriyor. Bu da sıkıntı. Bununla ilgili gerek biz, gerekse de büyükşehir belediye karayolları ile görüştü. oranın mevcut çevre yoluna bağlanmasıyla ilgili çalışma yapılacak. Uyduruk bir şey yapıpta neden böyle oldu dedirtmemek için rastgele bir yere bağlanmaması için çalışmalar sürüyor"dedi.

HEYKELİNİ DİKERİZ DEDİLER

Bir meclis üyesinin konuşmasını hatırlatan Tahmazoğlu, "Onun dışınrda Özdemirbey caddesi. Biz yolun yetkisini alıp açmaya başlayınca sizden bir arkadaş dedi ki, sayın başkan boşuna uğraşma bu yolu 40 yıldan beri bütün belediye başkanları açmak istedi ama açamadılar. Eğer sen açarsan ben buraya senin heykelini dikeceğim demişti. Şimdi burada yok. Biz sanat okulundan Düztepe'ye kadar olan yolu açtığımız gibi şimdi Düztepe Dutluk yolunu açtık bağladık. Biz her zaman söz verdik mi yaparız. 20 yıldır dediniz. O dönemde Ak partili belediye başkan yoktu. siz vardınız"şeklinde konuştu.

O ZAMAN YAPSAYDINIZ

Sucu'nun 'farklı yöne çekiyorsunuz' sözü üzerine Tahmazoğlu konuşmasına devam etti. Tahmazoğlu, "O zaman yapsaydınız. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Açtığımız ve açacağımız yollar var. 40 yıllık eski garajlarda tamircileri taşıdık. Onlar sizin dönemizdeydi ama maalesef kaldırılamadı onları da biz kaldırdık. 40 metre yol yapıyoruz. Kamulaştırmayı bitirdik. Allah nasip ederse, buyıl hoşgör meydanına özdemirbey caddesine bağlanmış oluruz" dedi.

SUCU: İYİ SİZİN, KÖTÜ BİZİM OLSUN 

Tahmazoğlu'na cevap veren Sucu, "Öncelikle sayın Tahmazoğlu biz sizin faaliyet raporunuzu konuşmuyoruz. İyi sizin olsun, kötü bizim olsun. Bir sıkıntı yok. 15 yıldan beri bu kenti ak partili belediyeler yönetiyor, biz yönetmiyoruz. Bakın şimdi eski garajlardan bahsettiniz onlar sizin faaliyeleriniz bizi alakadar etmez. Yarın çıkarsınız halkın karşısına halk bunun cevabını verir. Bakın ensar yapı sitesi  kaç yıldır sizde sayın başkan. Oranın belediye başkasınınız. bahsettiğimiz konunun plan uygulaması sizin döneminizde oldu.  Eksik olduğu için yapılmadığından bahsediyorsunuz siz bana başka şeylerden bahsediyorsunuz imarı birlikte yaptık.  Ben ısrarla söylüyorum. Siz uygulamasını yaptınız. Halk hizmet bekliyor. Sizin burayla ilgili yazılı taahütünüz var.  3 ay önce sözünüz var. Yapmadınız  sizin bana laf söylüyorsunuz. o taahhütleri var" derken, Tahmazoğlu araya girerek, "Faaliyet raporumu anlatırsam siz günlerce burada kalmak zorundasınız" dedi. 

TOPRAK DEVREYE GİRMEK ZORUNDA KALDI

Karşılıklı atışmalar yaşanınca Osman Toprak devreye girdi ve Sucu'ya "Siz kendinizi tenkit ediyorsunuz o zaman"  dedi. 

TAHMAZOĞLU: SÖZÜMÜ KESECEKSEN SUSALIM

Sucu'nun konuşmaya devam etmesi üzerine Tahmazoğlu, "Sayın Sucu dakika başı sözümü keseceksen, bitir sözünü öyle konuşalım. Tartışma bizim tarzımız değil, bizim tarzımız hizmet" dedi.

SUCU: ÇAMUR ATIYORSUNUZ

Sucu tekrar devreye giderek "Çamur atıyorsunuz" deyince Tahmazoğlu, "Sayın Sucu sen 20 yıldır diyorsun" dedi. Sucu bu kez, "15 yıldır sen varsın. Suçlama yapma" diye cevap verdi.

SORU SORDUN CEVABINI VERDİK

Tahmazoğlu ise, "Suçlama yok. Soru sordun cevabını verdik. Açmam gereken yeri açtım. Orası Kilis ekolojik planı içindeydi. Projesi devam ediyor. Sen kendi dönemini de suçluyorsun.   Halk yapanı da yapmayını da görüyor. Aldığımız oyunun üzerine çıkmışız. Önemli olan milletin beğenmesi senin beğenmen değil. Biz elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Çarpık yapılaşmanın sorumlusu  biz değiliz. Yaptığımız dolu çalışma var, restorasyon çalışmalar var günrlerce dinlemek zorunda kalırsınız" ded. Sucu ise, "Yıllardan beri sizi dinliyoruz" cevabını verdi. 

TOPRAK: BÖYLE ATIŞMA OLMADI

Osman Toprak ise, "Sayın Sucu siz kendinizi tehkit ediyorsunuz. Bizim mecliste karşılıklı atışmalar olmadı. Gaziantep'te yaşanan temel problemler 90 ile 2004 yıllar arasında yaşanan çarpık yapılaşmaya izin verilmesiyle yaşandı. 100. yıl parkı imarlı iken mülkiyetinin kamu yönetime geçirmeyip, vatandaş üzerinde bırakılması gibi. Geçmişten gelen problemlerin büyük kısmı çözüldü. Diğerleri çözülmek için bekliyor. Gaziantep'in durumunu herkes görüyor ve vatandaş iradesini sandıklara yansıtıyor. Ekolojik planda çalışmalar sürüyor.  Sucu bunu biliyor ama gündeme getiriyor" şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.