1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'de önemli kararlar
Büyükşehir'de önemli kararlar

Büyükşehir'de önemli kararlar

1- 100. yıl parkı içine Gastropark yapılıyor

A+A-

2- Yeni salona Kamil Ocak adı verilecek

Büyükşehir Belediye meclisi Fatma Şahin başkanlığında toplandı. Önemli konuların görüşüldüğü mecliste   100.Yıl Kültür Parkı’nda devam eden kamulaştırma çalışmaları gündeme geldi. Söz konusu gündem maddesinde 180 bin metrekare alana sahip 100. Yıl Kültür Parkı içerisinde kalan alanların kamulaştırılarak, Uluslararası Gastronomi Festivalinin düzenleneceği, Gastropark Projesi’nin yapılacağı açıklandı. Bu arada, Başkan Fatma Şahin, Şehitkamil Bölgesi’nde 4 bin kişilik yeni bir kapalı spor salonu yapacağını ve salonun ismine de rahmetli Kamil Ocak'ın adının verileceği açıkladı. 

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında toplandı. Gündemde yer alan 60 maddenin görüşüldüğü toplantıda 100.Yıl Kültür Parkı’nın devamında bulunan alanların kamulaştırılarak GASTROANTEP Festivalinin düzenleneceği kalıcı bir alanın oluşturulması için proje hazırlandı. Mecliste 57.maddesinde 100. Yıl Kültür Parkı alanında kalan taşınmazın 5393 sayılı Belediye Kanunun 18.maddesinin e bendi ve 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 26.maddesi kapsamında trampa işleminin yapılması hususu gündeme geldi.

GASTRONOMİ FESTİVALİ YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Güzelbey, konuyla ilgili bilgi verdi. Güzelbey, “Göstermiş olduğumuz alan 100.Yıl Kültür Parkı, 180 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu alan içerisinde konut alanı ve Harikalar Diyarı yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak 180 bin metrekarelik alan içerisine Gastropark adından ayrı bir alan yapıyoruz. Bu alan için kamulaştırma yapıyoruz ve Gastronomi Festivali için park alanını bu yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. İmar Daire Başkanlığımız çalışmalarını yapıyoruz.”

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR 

Kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Güzelbey, “180 bin metrekare alan içerisinde, Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırması devam eden 80 bin metrekare yeri var. Bu alanın içerisindeki 80 bin metrekarelik alanı daha önce trampa yoluyla kamulaştırıyoruz. 48 bin metrekaresi belediyemize geçmiş durumda, 31 bin metrekare daha burada trampa yapacağız. O bölgede tamamen şahsa ait olan yerler, hissedar olan yerler var. Kamulaştırma zor bir süreç. İstek ve talepleri yerine getirmek zaman alıyor. Biz bunu daha çok arsa trampası yoluyla çözüyoruz. Tüm alan bu toplantıya yetişmedi, Ağustos meclisine kalan bölüm yetişecek. Bu alanda hızlı bir şekilde devam edeceğiz.”

KAMULAŞTIRMA ALANI 

GASTROANTEP Festivalinin önemine vurguda bulunan Güzelbey, “Sayın Bakanımızın Gastronomi Festivalini Uluslararası Alana taşıması ile birlikte daha derli toplu alanda yapılması için Gastropark alanının oluşturulması gerekiyor. Şu anda Festival Park alanında düzenleniyor. Görüldüğü üzere kamulaştırmalarda gecikmeler olabiliyor. Kamulaştırma çalışmaları tamamlandıkça bu alanlarda plana dahil edilecek. Gastropark, yılın 12 ayı çalışacak. Gastronomi Festivalimizin yanı sıra küçük çaplı organizasyonlarımız olacak” ifadelerini kullandı. Gündem maddesi oy birliği ile İmar Komisyonuna sevk edildi.

KAMİL OCAK SPOR SALONU GÜNDEMDE

Gündemin 1. Maddesinde Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Valiliği ve diğer kurum ve kuruşlar arasında Kamil Ocak Spor Salonu Projesi’nde protokol yapma ve protokol imzalamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. 

ŞAHİN: KAMİL OCAK’IN İSMİ YAŞATILACAK

Konuya ilişkin açıklama Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Rahmetli Kamil Ocak’ın ismini yaşatacağız. Şehitkamil Bölgesi’nde 4 bin kişilik yeni bir kapalı spor salonu yapacağız. Buraya da Rahmetli Kamil Ocak’ın ismini vereceğiz. Bu salon için Gençlik ve Spor Bakanlığımızla protokol yapacağız. Protokol önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu salonun içinde atletizm, jimnastik salon sporlarının tamamı olacak şekilde planlanıyoruz. Yapacağımız salonla Şehitkamil İlçemizin de salon eksiklerini gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

FİKİR VE ÖNERİLERE AÇIĞIZ

Başkan Şahin konuşmasında meclis üyelerine fikir ve önerilere açık olunduğunu, uygulamanın kapsamının daha da geliştirilebileceğini aktardı.  Başkan Şahin, mecliste yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi’nin bir aile olduğunu vurgulayarak, “Bu ailede kardeşlerimizin sağlıklı çalışması, alışkanlıkları bizim için çok önemli. Burada motive edecek şekilde, sigara bırakana 5 gün izin verilmesi, bisikletle belediyeye geliyorsa ona aylık 50 TL fazladan para verilmesine yönelik toplu iş sözleşmesi imzalandı. Bunu da daha çok çoğaltabilir, sizden gelecek öneriler doğrultusunda bu çalışmayı güçlendirebiliriz. Bu uygulamadan muradımız işçimizin sağlığı, sağlıklı yaşaması. Aldığımız kararların bunu güçlendirmeye yönelik olmasını istedik” dedi. 

BİLGİ VERİLDİ 

Meclis Toplantısı’nda öte yandan yürütülecek yeni projeler hakkında sunumlar yapıldı, geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Anıt Yarışması hakkında Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey tarafından bilgi verildi. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, şehirde yürütülen arıtma tesisi çalışmaları ve altyapı faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum