Mecliste tek Başkan Şahin’den sonra tek kadın isim Nizip’te kontenjandan giren Fadime Şahin oldu. AK Parti, CHP, MHP ve Yeniden Partisi’nden oluşturulan komisyonların seçildiği mecliste Başkan Şahin, kentin en büyük sorununun trafik ve konut olduğunu belirterek, üyelerden sorunun çözümü için destek istedi. Şahin, “Bu meclis çok güçlü olmak zorunda. Bu meclis yaşatan bir meclis olmak zorunda. Şehir hızlı büyüyor. Hızlı büyüyen şehrin sorunlarını da büyüyor. O yüzden sorunların çözümü için bu meclise ihtiyacımız var. Ben şehrin Şehrül-Emini olarak destek ve yardım istiyorum’ dedi.

MECLİSE KATILIM TAM SAĞLANDI

Büyükşehir Belediye Meclisine katılım tam sağlandı. CHP meclis üyesi Hasan Şencan’ın geç katıldığı mecliste, CHP grubundan Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, Nizip Belediye Başkanı Ali Doğan ve Karkamış Belediye Başkanı Mustafa Güzel, Ankara’da yapılacak olan toplantı deneniyle encümen seçimi sonrası izin alarak ayrıldı. Meclise partilerin il başkanları da katıldı. AK Parti Başkan Vekili Murat Şerbetçi, CHP İl Başkanı Reis Reisoğlu, MHP İl Başkanı Mustafa Bozgeyik ve Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Sedat Yıldız hazır bulundu. Bu arada pantolonu meclis sandalyesindeki tele geçerek yırtılan Hasan Sincan’a Başkan Şahin takım sözü verdi. 

BELEDİYE EKİBİ TAM KADRO KATILDI

Fatma Şahin başkanlığında toplanan belediye meclisinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekibi tam kadro bulundu. Genel Sekreter Sezer Cihan’ın yanı sıra genel sekreter yardımcıları, GASKİ, Ulaşım Daire Başkanlığı ekipleri de mecliste yer aldı. 

KARMA BİR MECLİS

Çoğunluğun Cumhur İttifakında olduğu mecliste komisyonlar da karma oluşturuldu.  Mecliste yapılan oylamada Meclis Divan Katipliği seçimine 2 yıl süreyle asil üye olarak Mehmet Okutan ve Mustafa Durmuş seçilirken yedek olarak da Salih Uygur ile Ali Göl seçildi. Meclis Başkan Vekilliği kapalı zarfla oylandı. Oylamada 1’nci Başkan Vekili Halil Uğur olurken 2’nci Başkan Vekili Hakan Aslansoy seçildi. 1 yıllığına göre yapacak Encümen Üyeliğine ise Halil Uğur, Hakan Aslansoy, Sait Şahin, MHP’den Celalettin Terlemez  ve CHP’den Ersin Atar isimleri belirlendi. 

ŞEHİR HIZLI BÜYÜYOR

Meclis öncesinde yeni üyelere bilgi veren ve hoşgeldiniz mesajı veren Başkan Fatma Şahin, 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin birlik için bir çalışma anlayışı olduğuna vurgu yaparak, “Bu çalışma anlayışına göre memleket meselesi, doğduğumuz topraklara hizmet etmek bizim için çok önemli. 10 yıldan beri hizmet ettiğim bu mecliste fikir kimden gelirse gelsin partisi ne olursa olsun doğruysa, memleketin yararınaysa buradan hizmet etme anlayışıyla başladık. Bu modelin ne kadar iyi tuttuğunu yeni dönemde de milletimizin bize güven ve istikrar ortamını verdiğini görüyorum. Milletimize teşekkür ediyorum. Yeni dönemde çok daha başarılı işler yapacağımız inancındayım” diye konuştu.  

KARKAMIŞ VE OĞUZELİ’NE ÖNEMLİ HİZMET YAPILDI

Başkan Fatma Şahin, geçmiş dönemde Oğuzeli ve Karkamış’a önemli hizmetler yapıldığını ve başkanların da emeklerinin büyük olduğunu söyledi. Şahin, “Oğuzeli’nin geleceği için çok büyük çalışmak yaptık. Karkamış’ın alt yapısına hizmete etmiş bir belediyeyiz. Sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun hizmette aksama olmayacak. Sizler bu şehrin şehrül emini olarak bize emanetsiniz” 

ÇALIŞMALARI TAKİP EDECEĞİM

Başkan Şahin, konuşmasında seçim sonrasında çalışmalara başlandığını ifade ederek şunları söyledi: “Sandıktan çıkan sonuç çok saygındır, kıymetlidir. Başımın üstünde yeri vardır. Biz görevde bulunduğumuz sürece hizmet ve siyaset yapmadık. Başladığımız noktada vatandaşımız bize yeniden hizmet etme şansını gösterdiğinden dolayı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu anlayışın yeni dönemde de devam edeceğine bütün yüreğimle inanıyorum”

YENİ MODELİ AÇIKLAYACAĞIZ

“Büyükşehir Belediyesi olarak ben ve arkadaşlarımda bu konuda gelirleri artıracak, giderleri azaltacak akıllı belediye, yalın belediye olmamız gerektiğini, tasarrufu artıracak çalışmalar gerektiğini görerek önümüzdeki hafta yeni modelimizi açıklayacağız. O yüzden her belediye başkanı seçilirken vaatlerde bulunuyor. Hangi partiden olursa olsun onların vaatleri bizim vaatlerimiz. Nereden seçilirse seçilsin. Fatma Şahin olarak bunları bire bir takip edeceğiz. Milletimize yönelik her çalışmayı yapılacak her noktada birebir takip edeceğim ve o ilçeye dair yapılacak her hizmette başkanımızın yanında olacağım. Bu modelin bir Gaziantep Modeli, bir Türkiye Modeli olmasını arz ediyoruz. Bu hafta Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Bu meclis çok güçlü olmak zorunda. Bu meclis yaşatan bir meclis olmak zorunda. Güçlü olmak zorunda. Huzurlu ve mutlu olmak zorunda” 

VAATLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ

Vatandaşların kendisine yeni dönemde şans verdiğini anlatan Şahin, “Herkesim bizim başımızın üzerinde yeri var.  Şehir hızlı büyüyor. Hızlı büyüdüğü için de sorunları çözebilmemiz için bu meclise ihtiyacımız var. Seçim öncesi ne vaad verdi isek yerine getireceğimizi söylemek istiyorum. Meclisin desteğini ve yardımını yeniden talep ediyorum”  Meclisin son bölümünde Başkan Fatma Şahin yeni dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin yapmayı planladığı yeni projeleri meclis üyelerine yaptığı sunumla anlattı. Sunumda Şahin, Düzbağ Barajı, altyapı yatırımları, iklim değişikliğinin kente olumsuz etkileri üzerinde durdu. Ayrıca şehrin başlıca sorunları olarak görülen ulaşım ve konut sorunlarına değindi. Metro projesi, Gaziray hattının genişletilmesi gibi merak edilen soruları yanıtladı.

SEÇİM YAPILDI YENİ DÖNEMİN KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ 

Plan Bütçe Komisyonu seçiminde 1 yıl süreyle Hakan Aslansoy, Sait Şahin, Ali Göl, Abbas Coşkun (MHP) Salih Uygur (AKP) İbrahim Halil Arslan (Yeniden Refah Partisi) Yakup Aslan, Hasan Şencan ve Mehmet Sucu (CHP)seçildi.

İMAR KOMİSYONU BAŞKANLARDAN KONUŞTU

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na ise 1 yıl süreyle Halil Uğur, Cuma Güzel, Kemal Vural, Mehmet Yıldırır, Mehmet Özdemir, Bekir Öztekin, Umut Yılmaz, Ali Doğan, Mustafa Güzel seçildi.   

ULAŞIM KOMİSYONU KARMA OLDU

Ulaşım Komisyonu seçimi 1 yıl süreyle görev yapmak üzere Halil Uğur, Kenan Üzümcü, Salih Uygur, Abdulkadir Sökücü, Cuma Kaymakçı (MHP) Atilla Sarıkaya, (Yeniden Refah Partisi) Yılmaz Güler, Mehmet Baştemur, Ural Yıldırım  (CHP) belirlendi.

DİĞER KOMİSYONLAR ŞU ŞEKİLDE OLUŞTU

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu seçimi 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Mustafa Durmuş, Mehmet Özçelik, Mehmet Hamzaoğlu, Celalettin Terlemez,  Mahmut Işık (MHP) Mehmet Güzel (Yeniden refah Partisi), Tanju Bayındırlı, Ersin Atar, Hasan Şencan  (CHP) seçildi. 

Çevre ve Sağlık Komisyonu seçimi 1 yıl süreyle; Hakan Aslansoy, Ali Göl, Mehmet Açıkgöz, Murat Özgüler, Mehmet Çelik, İbrahim Halil Arslan (Yeniden refah Partisi) Nizamettin Özseven, Uğur Acıoğlu, Mehmet Sucu (CHP) olarak belirlendi.

Atatürk'ün kızları bu kez Samsun'da Atatürk'ün kızları bu kez Samsun'da

Hukuk Komisyonu seçiminde 1 yıl süreyle; Salih Uygur, Mehmet Okutan, Mehmet Hamzaoğlu, Mustafa Durmuş, Celalettin Terlemez (MHP) Erim Arıkan (Yeniden refah Partisi) , Tanju Bayındırlı, Umut Yılmaz, Uğur Acıoğlu (CHP) seçildi. 

Tarife Komisyonu seçiminde 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Abdulkadir Sökücü, Kenan Üzümcü, Mehmet Açıkgöz, Abbas Coşkun (MHP)  Mehmet Ateş  (Yeniden refah Partisi) Mustafa Durmuş (AKP) Mehmet Baştemur, Yılmaz Güler, Ural Yıldırım (CHP) belirlendi.

Turizm ve Estetik Komisyonu 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Murat Özgüler, Abdulkadir Sökücü, Mehmet Özçelik, Salih Uygur, Cuma Kaymakçı (MHP), Mehmet Kaya (Yeniden refah Partisi) Ersin Atar, Talip Yılmaz, Nizamettin Özseven seçildi. 

Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Mustafa Durmuş, Mehmet Hamzaoğlu, Mehmet Okutan, Salim Uğur (MHP), Fadime Sayın, Mehmet Baştemur, Sadin Kelek 7 kişi belirlendi.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Komisyonu 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Kemal Vural, Mehmet Yıldırır, Kenan Üzümcü, Mehmet Hamzaoğlu, Abbas Coşkun, Yusuf Bülbül, Talip Yılmaz, Fadime Sayın, Yakup Aslan seçildi. 

İLK KEZ OLUŞTURULAN KOMİSYONLA

Deprem ve Doğal Afet Komisyonu seçiminde ise 1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Kemal Vural, Mehmet Yıldırır, Mehmet Okutan, Ali Göl, Abbas Coşkun, Yusuf Bülbül, Mehmet Sucu, Mehmet Baştemur, Yılmaz Güler seçildi.