Yıkıcı depremler sonrası ilk günden itibaren ilçelerde yaşayan vatandaşların yardımına koşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Başkan Fatma Şahin’in liderliğinde tüm personellerini seferber etti. Depremden etkilenen yolların onarımını yapan ekipler yardımların ulaşımını sağladı. Kent merkezinde ve ilçelerde vatandaşların ısınma, gıda ve temizlik ihtiyaçları karşılandı. Kurumsal kapasitenin genişletilmesi ve bölgeye hizmetlerin aksamaması için Nurdağı ve İslahiye’de Afet Sonrası İyileştirme Daire Başkanlıkları kuruldu.

DEPREMLERİN ARDINDAN BÜYÜKŞEHİR SEFERBER OLDU

İlk depremin yaşanmasının ardından yoğun çalışmalar sonucunda kaynakları Kahramanmaraş’ta olan su hatlarının hasarını gideren GASKİ ekipleri kısa süre içerisinde Gaziantep şehir merkezi ve ilçelere suyun gelmesini sağladı. Büyükşehir Belediyesi, tesislerinin tamamını seferber ederek vatandaşları ağırladı. Nurdağı ve İslahiye’de 65 noktada 186 tuvalet kuruldu. 

KONTEYNIRLAR İÇİN ALTYAPI HİZMETİ SAĞLANDI

Ağır hasar alan ilçelerin merkezlerinde ve kırsal alanlarda kurulan 8 bin 728 konteynırın altyapı, elektrik ve su bağlanma işleri için ekiplerini Gaziantep Büyükşehir seferber etti. Yağmur ve benzeri hava şartlarıyla doğabilecek çatı akması sebebiyle branda kurma işlemleri ve kırsal noktalarda bulunan konteynırlarda ise kar yağışlarında oluşabilecek olumsuz durumlar için trapez çatı yapımları sürüyor.  

TİCARİ HAYATIN CANLANMASI İÇİN YENİ DÜKKANLAR

Büyükşehir Belediyesi bölgede yaşamın normale dönmesi için yeni ticari alan inşaatlarını da sürdürdü. Bu kapsamda Nurdağı’nda 233, İslahiye’de ise 91 yeni dükkanının yapımını tamamlayarak hak sahiplerine teslim etti. Ayrıca Nurdağı ve İslahiye’de çevre ve peyzaj düzenlemelerini tamamladı. Nurdağı’nda köylerdeki inşaatlarda kullanılmak üzere muhtarlara 25 bin briket, 2 bin 21 torba çimento ve 2 bin 500 ton kum hibe etti. İslahiye’de ise gelen talepler doğrultusunda 150 kamyon kum dağıtıldı.  

DEPREMDEN ETKİLENEN İLÇELERDE EĞİTİME DESTEK ARTARAK SÜRÜYOR

Bölgede yaşayan gençlerin eğitim hayatlarına devam edebilmesi ve vatandaşların meslek edinmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başarılarıyla göz dolduran GASMEK’ler Nurdağı ve İslahiye’de de faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. YKS ve LGS Kursları başta olmak üzere mesleki eğitimlerin bulunduğu kurslardan Nurdağı’nda 8 bin 953, İslahiye’de ise bin 500 kişi yararlandı. 

BÖLGEDE ÇİFTÇİLERE DESTEKLER DEVAM ETTİ

Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde çiftçilerin ve üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda destek vermek için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, buralarda da gübre, yem, fidan, akıllı sulama sistemleri ve sertifikalı tohum desteği verdi. Bölgede kurulan Tarımsal Ekipman Parkı da araçları depremde enkaz altında kalan çiftçilerin kullanımına sunuldu. Akıllı tarım çalışması kapsamında 10 farklı tarımsal araziye akıllı sulama sistemleri kuruldu. Nurdağı ve İslahiye çiftçisine mazot desteği programı kapsamında yaklaşık 600 bin litre mazot dağıtıldı.