1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir örnek alınıyor
Büyükşehir örnek alınıyor

Büyükşehir örnek alınıyor

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı başkan Fatma Şahin başkanlığında daha geniş olması nedeniyle Onat Kutlar Salonu’nda yapıldı.

A+A-

 103 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında koronavirüs ile ilgili tedbirler anlatıldı, ayrıca bazı kararlar da alındı. Meclis toplantısında, su faturalarını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlar için ödemeler ertelenirken, taksit kolaylığı getirildi. Su birim tarife fiyatlarında en yüksek değer olan 3. Kademe uygulaması kaldırıldı. Koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler geçiren ticari taksi ve servislerin plaka tahditi ödemeleri 20 Ocak 2021 tarihinden sonra 3 taksit olarak faizsiz ertelendi. 

ŞAHİN:BREZİLYA BİZİM BAŞARIMIZI İNCELİYOR

Meclis toplantısının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, koronavirüsle büyük bir mücadele verdiklerini, ülke olarak başarılı bir süreç geçirdiğimizi söyledi. Şahin, ”Brezilya bizim ülkemizin başarısını inceliyor. Sağlık konusundaki kapasitemiz yüksek. Türkiye’de 100 bin kişiye 45 yoğun bakım yatak düşerken, Japonya’da 6, İngiltere’de 7. Valimiz başkanlığında güçlü bir organizasyonumuz var. Vali ve bütün emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. Maske, sosyal mesafe, hijyen önemli. Maskelerin yüzde 90’ı şehrimizde üretiliyor. Çok sayıda ateş ölçer aldık. Organizede işlerin ateşleri ölçülüyor. Apartman görevlilerine maske dağıttık. Son 10 günde ilimize 140 Milyon TL kaynak aktarıldı. Desteğe ihtiyacım var diyen ihtiyaç sahibi kimse geri çevrilmeyecek. Mevsimlik tarım işçileri için çadır gönderdik.. Sokak hayvanları için 200 beslenme noktamız var. İnönü caddesinde GASKi eski boruları değiştiriyor. Şahinbey için bu çok önemli bir çalışma. Asfalt yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Çok önemli yerlerde by-pass yapıyoruz. Mezarlık’taki tren yolunu karayoluna çevirerek bunu başarmıştık. Her yerde bunu yapıyoruz” dedi.

CİHAN:GAZİANTEP ÖRNEK ALINDI

Sezer Cihan da altyapı çalışmaları ve koronavirüsle ilgili alınan önlemleri anlattı. Cihan, ilk günden beri sağlık müdürlüğü koordinasyonunda hijyen, sosyal yardım ve diğer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Cihan,”50 bin kitapçık bastık vatandaşlara dağıttık. 14 kurala uyulmasıyla ilgili bilgilendirme çalışması yaptık. Şoförlere gerekli bilinçlendirme çalışmaları yaptık. 153 çağrı merkezimizin kapasitemizi artırdık. 1 ayda 1.5 milyon kişi sisteme girmiş. Bu rakamla Türkiye’de ilk sırada yer aldık.Gaziantep toplu taşımada oturma sisteminde örnek alındı. Toplu taşımada araçlar dezenfekte edilmeye devam ediliyor. Maskelerin yüzde 90’ı şehrimizde üretiliyor. Park ve meydanlarda dezenfekte işlemleri devam ediyor. Eczaneler dezenfekte ediliyor bu da ilk bizde başladı. ATM’ler dezenfekte ediliyor. Otogarda vatandaşlar ateş ölçerle içeri alınıyor. Berberler ve kuaförler dezenfekte ediliyor, onlara maske veriyoruz. Sağlık çalışanları için otel kiraladık, hala bu otelde kalıyorlar. Sağlık çalışanlarının ulaşımlarını sağlıyoruz. Sabun ve çamaşır suyu dağıttık. 11 bin aileye gıda yardımı ve sıcak yemek dağıtımı devam ediyor.  Hamile kadınlara süt dağıtımı yapıyoruz. Çiftçilerimize sebze fidan dağıtımı devam ediyor. Temizlik malzemeleri dağıtıyoruz. Mahallelerde moral konserleri veriyoruz. Toplu taşımada denetimlerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

ŞAHİN’E E-TİCARET YETKİSİ

Sezer Cihan’ın, koronavirüsle ilgili alınan önlemleri anlatmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 13.maddesi ile, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Odası- Gaziantep Sanayi Odası ve Trendyol arasında Gaziantepli Esnaf ve Tüccarın E-Ticarete başlatılması işbirliği protokolünü imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi.

SURABAYA İLE KARDEŞ ŞEHİR OLUYORUZ

Gaziantep ile Endonezya’dan “Surabaya” arasında kardeş şehir olunması ile ilgili gündem maddesi de görüşüldü. Gündemin 14. maddesi olan ortak projeler geliştirmek ve yürütmek, iki şehir arasında dostluğu, kardeşliği ve iş birliğini geliştirmek, yerel yönetimlerin bilgi ve tecrübelerinin değişimini teşvik etmek amacıyla “Gaziantep” İle Endonezya’dan “Surabaya” arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması, kardeş şehir protokolünün imzalanması ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gereken tüm girişimlerin yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi.

ALTYAPI İÇİN EBRD’DEN 14 MİLYON KREDİ  ALINACAK

Mecliste altyapıda kullanılmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) 14 milyon Avro kredi ve Hibe desteği için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi. Gündemin 15. maddesi olan, şehir merkezinde tekrar eden ani taşkınların önlenmesi amacıyla bir yağmur suyu toplama ve iletim altyapısına ve Belediyenin kendi tüketimi için 15MW’lık toplam kapasiteye sahip fotovoltaik güneş enerjisi santrallerinin kurulmasın yönelik yatırım projeleri gerçekleştirilmesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bakasından (EBRD) 14 milyon Avro kredi ve Hibe desteği için gerekli protokollerin/anlaşmaların imzalanması için Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi.

TAKSİ VE SERVİSLERE ÖDEME KOLAYLIĞI

Meclis toplantısında koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler geçiren ticari taksi ve servisler içinde karar alındı. Gündemin 19. maddesi olan, İlimiz genelinde 31.12.2019 tarihi itibariyle mevcutta (S) türü tahsisli ticari plaka ile öğrenci ve personel taşımacılığı yapmakta olan işletmecilerin yıllık çalışma ruhsatlarının ödemelerini ülkemizdeki korona (covid-19) virüs salgınından dolayı hiçbir gelirlerinin kalmadığı belirtilerek salgının bitmesi durumunda en erken Eylül 2020’de okulların açılacağı, gelir sağlamaya başlanacağı ayların giderlerinin karşılamaları belli bir zaman alacağından dolayı plaka tahditi ödemelerinin 20.01.2021 tarihinden sonra 3 taksit olarak faizsiz ertelenmesi için Meclis kararı alındı.

SU ABONELERİ İÇİN TAKSİTLENDİRME

Meclis toplantısında, su faturalarını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlar içinde taksit kolaylığı getirildi. Ayrıca su birim tarife fiyatlarında en yüksek değer olan 3. Kademe uygulaması kaldırıldı. Gündemin 20. maddesi olan, 17.04.2020’de yürürlüğe giren Corona virüs (Covid-19) salgının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkındaki kanunun hükmü gereğince; ödeme güçlüğü yaşayan, abonelerin 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arası tahakkuk eden faturalarının ertelenerek, vade tarihi gecikme zammı uygulanmaksızın taksitlendirme yapılmasının, Mesken ve meskene bağlı tarife gruplarındaki abonelerin su birim tarife fiyatlarında en yüksek değer olan 3. Kademe uygulamasının kaldırılması için GASKİ Yönetim kuruluna yetki verildi. Su tarifelerinde 3 kademe yerine 2 kademe uygulanacak.

BU CADDELERDE CEPHE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Gündemin 21. maddesi cephe düzenlemesiyle ilgiliydi. Meclis toplantısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 73.Maddesi gereğince, “Gaziantep İli Şahinbey İlçesi Suburcu, Karagöz ve Hürriyet Caddeleri Cephe Düzenleme Yapım İşi”ne başlanabilmesi için Meclis kararı alındı. 

KOMİSYON SEÇİMLERİ YAPILDI

Mecliste görev süresi tamamlanan encümen ve komisyon üyeleri seçildi. Bileşimde yapılan gizli oylamada Osman Toprak, Latif Karadağ, Salih Uygur, Halil Uğur ve Mustafa İnal Encümen Üyeliği’ne seçildi. Plan Bütçe Komisyonu’na; Latif Karadağ, Mehmet Berk, Mehmet Kesik, Feray Yılmaz, Mustafa Doktoroğlu, Mustafa Kaplan, Salih Uğur ve Yılmaz Kireç, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na; Muhammed Rıdvan Fadıloğlu, Mehmet Tahmazoğlu, Osman Toprak, Latif Karadağ, Cuma Güzel, Erdem Güzelbey, Murat Özgüler, Ökkeş Kavak, Beyhan Külekçi, Ulaşım Komisyonu’na; Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, Hanifi Sönmez, Ayşenur Mirkelam, Mustafa Gökkaya, Mehmet Üzüm, İbrahim Çobanoğlu, Abdullah Krokmaz, Yusuf Buğur, Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu’na; Ayşenur Mirkelam, Mehmet Üzüm, Hanifi Sönmez, Mehmet Okyay, Mustafa Kaplan, Halil Uğur, Sabri Ateş, Celalettin Terlemez, Ömer Oğuz, Çevre ve Sağlık Komisyonu’na; Mehmet Berk, Hülya Kılıç, Ayşenur Mirkelam, Şükran Yılmaz, Feray Yılmaz, Mehmet Kesik, Yakup Bahar, Mustafa Doktoroğlu, Gamze Kahraman, Hukuk Komisyonu’na; Osman Toprak, Salih Uygur, Mehmet Hamzaoğlu, Mustafa Kaplan, Mehmet Okyay, Osman Yılmaz, İbrahim Çobanoğlu, Hakan Kurt, Yılmaz Kireç, Tarife Komisyonu’na; Mehmet Berk, Erdem Güzelbey, Emre Kılıç, Yakup Bahar, Hülya Kılıç, Hakan Kurt, Şükran Yılmaz, Abdullah Korkmaz, İbrahim Şahin, Turizm ve Estetik Komisyonu’na; Feray Yılmaz, Erdem Güzelbey, Murat Özgüler, Emre Kılıç, Ayşenur Mirkelam, Hülya Kılıç, Halil Uğur, Abdullah Korkmaz, Halil Doğan, Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na ise Ayşenur Mirkelam, Şüran Yılmaz, Feray Yılmaz, Hülya Kılıç, Gamze Kahramanlı, Mehmet Üzüm, Hanifi Sönmez, Nurettin Zirek ve Hakan Kurt yapılan açık oylamalarla 1 yıllığına seçildi.

Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum