1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir meclisi tartışmalı başladı
Büyükşehir meclisi tartışmalı başladı

Büyükşehir meclisi tartışmalı başladı

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı.

A+A-

2018 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında süre kullanımı konusunda gerginlik yaşandı. Osman Toprak, faaliyet raporuyla ilgili konuşan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç’e ‘Biraz hızlanabilir misiniz’ dedi. Kireç Toprak’a, “Benim sürem 40 dakika bunu kullanacağım, yasal hakkım’ diye cevap verdi.  Toprak, “İlk mecliste kasıtlı olarak gerginlik yaratmaya çalışıyorsunuz ama buna müsaade edemem” deyince Kireç, ”Ben mevzuatı biliyorum, şevkimi bozmak için bunu yapıyorsunuz ama bozulmayacağım” diye cevap verdi.

Süre tartışmasına Nizip meclis üyesi Abdullah Altınbaş ve Şahinbey Belediye meclis üyesi Hakan Kurt’ta katıldı. Altınbaş, “Sayın Toprak, konuşturmacağım lafını esefle karşıladım, şık bir konuşma değil biz buraya susmaya değil, konuşmaya geldik” derken Hakan Kurt, Yılmaz Kireç’ten sonra  kürsüye çıkarak meclis üyelerinden özür dilemesini istedi. Kurt, “Sayın Kireç 40 dakika hakkım var beni dinleyecekler dedi. Kimse kimseyi dinlemek zorunda değil” dedi. Faaliyet raporu 8 muhalefet meclis üyesinin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile meclisten geçti.

ŞAHİN NİYE GELMEDİ 

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, Fatma Şahin’in meclis toplantılarına katılmadığı gerekçesiyle kınadığını söyledi. Kireç, “Sayın Başkan meclisi vekaleten yürütüyor. Başkan burada olsaydı çok iyi olurdu. Mecliste halkın iradesinden bahseden bir başkan meclis toplantılarına gelmiyor bunuda şiddetle kınıyorum” dedi.

EKOLOJİK KENT PROJESİNİ BOZDUNUZ

Belediyenin faaliyetlerini eleştiren Kireç şöyle konuştu:” 1/1000 uygulama imar planı yetkisi ilçe belediyelerinde olmasına rağmen bu yetkiyi büyükşehir kullanıyor. Seyrantepe, Kızılhisar, Yamaçtepe’de olmuştu yetki gaspı yapılmıştır. Geçmiş dönemde parçacı ve noktasal planlar yapılmıştır. Bunları dava konusu yapacağız. Yine 2015-2019 stratejik planlama yapılmış. 1027 tane planlama vardır. Bunlarla ilgili yapılmayan işler var. 100.Yılda yeşil alanı artıracaktınız, 100. yılın devamında Metro civarını yeşil alandan çıkardınız ve bu kente ihanet ettiniz. Ekolojik kent projesini bozdunuz” diye konuştu. 

BORÇ BATAĞINA BATTI

‘Bu şehir borç batağına battı’ diyen Kireç, ”Lojistik merkez yapılmadı. Yeni toptancı siteleri kurulacaktı. Nizip Sebze Halinin taşınması ve yerine meydan yapılacaktı. Burç’un kuzeyinde Kale Boynu Gerciğin Arası ağaçlandırılacak alan iken üniversite alanı öngörüldü. Geneyik bölgesinde Olimpiyat köyü ve tarım arazisi olan bölge gelişme konut alanı olarak öngörülmüştü. Kentsel gelişim semt sahaları 50 adet yapılacaktı yapılmadı. İstasyon alanında 300 bin m2’lik yeşil alan yapılacaktı yapılmadı. Fırat Havzasını turizme kazandıracaktınız. Öğrenci yurtları yapılacak, ucuz ulaşım imkanları sağlanacaktı yapmadınız. Ne yaptınız imar tadilatı yapıldı. Tarımsal alanları imar açarak halkı kuru soğana muhtaç ettiniz” dedi.

NEREDE TASARRUF ?

Belediye şirketlerinin zarar ettiğini belirten Kireç, “Tasarruftan bahsediyorsunuz belediye şirketlerinin kökü zarar. Gazi Ağaç, GASKi Enerji, Gazibel, Gazikonut, Gazi Ulaş zarar etmiş. 24 milyon zarar var kapatın bu şirketleri. Kapatmıyorsanız bana verin 1 yıl içinde kara geçireceğim kara geçirmezsem burada meclis üyeliğinden istifa edeceğim. Bunların dışında halı saha, dükkan ve işlerleri daire ve tesis gibi yerleride şirketlere ihalesiz olarak devretmiştir. Ayrıca faiz giderleri ve borçlar konusu var. Toplam 400 Trilyon faiz ödemiş belediye. İhale yolsuzlukları yapılmış. Kaynaklar hoyratça ve peşkeş çekilerek harcandı. Gaziantep gastronomi şehri ama en pahalı şehirler arasında. Yaşam endeksi tüm iller içerisinde 60 sırada, yaşam memnuniyeti 54, gelir ve birikimde 65, eğitimde 67, sağlıkta 70. sıradayız” dedi.

TOPRAK: BİRAZ HIZLANIRSAK

Kireç konuşurken, Osman Toprak biraz hızlanmasını istedi. Buna tepki gösteren Kireç ile Toprak arasında kısa süreliğine gerginlik yaşandı. Kireç, ”Benim sürem var 40 dakika” derken Toprak, ”40 dakika süreniz yok” dedi. Kireç bunun üzerine, ”Ben süremi kullanmak zorundayım” dedi. Toprak, “İlk mecliste kasıtlı olarak gerginlik yaratmaya çalışıyorsunuz ama buna müsaade edemem” deyince Kireç, ”Ben mevzuatı biliyorum, şevkimi bozmak için bunu yapıyorsunuz ama bozulmayacağım” diye cevap verdi.

ALTINBAŞ SÖZ ALDI

Abdullah Altınbaş da söz alarak, ”Sayın Toprak, konuşturmayacağım lafınızı esefle karşıladım, şık bir konuşma değil biz buraya konuşmaya geldik. Yapılan iyi hizmetleri takdir ederiz eksik gördüklerimizi eleştiririz. Bizde uyumlu bir meclis olmasını istiyoruz. Nizip meclis üyesi olarak katıldım. Nizip’e millet bahçesi yapıldı, İstasyon parkı var. Nizip’te caddeye çıktığımızda arabayı park edecek yer bulamıyoruz trafik sorunu değil park sorunu var” diye konuştu.

KİMSEYİ KİMSEYİ DİNLEMEK ZORUNDA DEĞİL

Hakan Kurt da söz alarak, meclise katılım sayısını sordu. Kurt daha sonra, ”Öncelikle Yılmaz bey kürsüye çıktılar. Faaliyet raporuna ilişkin beyanda bulundular. Yılmaz beyin kürsüye geçip hepimizden özür dilemesini bekliyorum. 40 dakika hakkım var, beni dinleyecekler dedi. Kimse kimseyi dinlemek zorunda değil. Yarı hukukçu sayılırım dedi burada herkes herşeyi bilir. Hepimizden özür dilemenizi bekliyorum, kürsüye bekliyorum” dedi. Bunun üzerine Yılmaz Kireç, ”Ben saygısızlık yapmadım. Meclis katılıyorsan tabiki dinleyeceksin” dedi. 

Osman Toprak araya girerek, “Karşılıklı polemiğe girmeyin” dedi.

Kireç,”Ben saygısızlık yaptıysam söyleyin. Ben çalışma yönetmenliğini biliyorum” dedi.

DERSİNE İYİ ÇALIŞMAMIŞ

Toprak Altınbaş’a da cevap vererek,”Konuşturmayacağım kısmı da yanlış anlaşılmış. Karşılıklı atışma doğru olmaz dedim.Geçtiğimiz mecliste gerginlik yaşanmadı bu dönemde gerginlik yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz. Biraz hızlanabilirmisiniz dedim sadece. Mevzuatı yeterince okumamış dersine iyi çalışmamış. Faaliyet raporu görüşülürken belediye başkanı meclise başkanlık edemez. Nasıl kınıyorunuz anlamış değilim kaldıki şu an şehir dışında. Geçmişte yapılan hataları telafi etmek için 15 yıl yetmez. Borcumuz var ama hizmet yapılıyor. 2004 yılından bugüne kıyasla beşte bir oranına düştü borcumuz. 2004 yılında 1.2 milyar dolardı yani 7 katrilyondu, bu seviyelere düştü” diye konuştu.

TOPRAK: METRONUN ARKA TARAFI İMARA AÇILDI

Metronun arka tarafının imara açıldığını söyleyen Toprak, ”Ama o da geçmiş dönemde yapılmış olan imar hatalarından kaynaklıdır. Şehrimizde şuan 100.Yıl Parkı’nın devamı olan Harikalar Diyarı’ndan Alleben Göleti’ne kadar devam eden kısım imar planında yeşil alan gözüküyor. Fakat orada mülkü olan vatandaşlar mülklerini kullanamıyor, tasarrufta bulunamıyor. İmar değişikliği yapsak itirazlara konu olacak. Biz bu hataları düzeltmeye çalışıyoruz. Metro’nun oradan elde edilmiş olan gelir de tamamıyla yeni yeşil alan yapımlarında kullanıldı. Çıksorut’ta bir millet bahçesi yaptık. Gaziantep’e yıllarca hizmet etmiş olan en önemli siyasetçilerden olan Hasan Celal Güzel’in adının verildiği millet bahçemiz  içerisinde yüzme havuzundan tutun çocuk kütüphanesine kadar her şeyin bulunduğu 250 bin metrekarelik bir yeşil alan açtık. Yeşil alanın gelirini yeşil alanda kullandık. Hala vatandaşımızın çok ciddi mağduriyeti var. Geçmişte yeşil alan gösterilmiş. Bizim dönemimizle beraber imar planlamaları yapılırken imar kanunun18.maddesinin uygulanmasıyla kamusal alanların tamamının mülkiyetini kamuya geçiriyoruz. Kalan kısmı da vatandaşa bırakıyoruz, vatandaş istediği gibi tasarrufta bulunuyor” diye konuştu.

YASALAR ÇERÇEVESİNDE YÖNETİLİYORUZ

Belediye şirketlerinin zarar ettiği konusuna da değinen Toprak, “Şirketlerimiz aynı zamanda personel çalıştırma işlemi yapıyor. Şirketlerimizin zarar etmesini biz de istemeyiz. Bu zorunluluktan kaynaklanıyor. Örneğin Gaziulaş, bizim ulaşım işlerimizi yapan şirket. Ya toplu ulaşıma zam yapacağız, vatandaşımızın toplu taşımaya binerken daha yüksek maliyetlerle binmesine sebep olarak şirketin zarara geçmesini önleyeceğiz, ya da belediyemiz tarafından süspanse edilecek. Diğer kısımlarda da personel çalıştıran şirketlerimiz var. Belediyeden almış olduğu ihalelerle toplu iş sözleşmesinde imzalanan rakamlar birbirinden farklı olduğu için, kendi içerisinde bunu süspanse etmesi gerekiyor. Ya belediye personelinin maaşını düşüreceğiz ki bunu vicdani olarak kabul etmiyoruz, ya da şirketlerimizi finanse etmemiz gerekiyor. Gerek belediyemiz, gerek şirketlerimiz kurumumuzun tamamı Sayıştay denetimine tabidir. Her yıl düzenli olarak Sayıştay tarafından denetlenmekte ve usulsüz bir konu yaşanmış olsa başta ilgililer hakkında zimmet çıkarılır, suç duyurusunda bulunulur. Sayıştay her yıl denetimini yapıyor. Biz yasalar çerçevesinde yönetiliyoruz” dedi. 

LOJİSTİK MERKEZ

Lojistik merkezimizin planlamasının yapıldığını anlatan Toprak, “GTO ve Sanayi Bakanlığı’mızla birlikte çalışmalarımız sürüyor. Eski Nizip yolu üzerinde bulunan yaklaşık 4 Milyon metrekarelik alanın planlaması yapıldı. Orada şuanda sanayi siteleri yapılma aşamasına geldi. Biz yollarını açıyoruz. 5 tane meslek kolunu taşıyoruz. Şehir merkezinde 29 tane kapalı spor salonu ve yüzme havuzunun ihalesini yapmaktayız” dedi.

KÜLEKÇİ: GAZİANTEP GERÇEĞİNİ ANLATTI

Faaliyet raporuyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi ‘Marka Kent diye sunulan Gaziantep’i başka bir pencereden bakarak sizlere kısaca özetlemek istiyorum. Gaziantep önemli ölçüde imar rantının yaşandığı bir kent olarak görülmekte birlikte, ekonomik ve sanayi alanında ki gelişmişlik, kentin sosyal ve kültürel gelişmişliğinin önünde seyretmektedir. Eğitim başta olmak üzere, sağlık, ulaşım ve güvenlik kentin en önemli problemleri haline gelmiştir. Eğitim, sağlık, güvenlik, kültür gibi kriterler açısından değerlendirildiğinde yaşanabilir kentler sıralamasında hak etmediği bir noktada bulunmaktadır. LYS sınavlarında, özellikle Türkçe sosyal puan türünde en sonlarda bulunmaktadır. Gaziantep tarihsel birikim ve zenginliğine yaraşır , sanayi alanında gösterdiği gelişim ve başarıyı, eğitim, kültür ve sanat alanında gösterememiştir. TÜİK istatistiklerine göre Gaziantep için öngörülen 2023 nüfusu 2 milyon 257 bin iken kentin bugünkü nüfusu 2 milyon 100 bine yaklaşır hale gelmiştir. Ancak,bölgesel gelişmeler, öngörülmeyen, planlanmayan yönetim anlayışları, kentin altyapısına ve üst yapısına ilişkin önemli problemler doğurmuştur. Yine TUİK verilerine göre göç alan Gaziantep, bugün güvenlik, eğitim seviyesindeki düşüş ,pahalılık gibi etkenler sonucunda tersine göç veren bir kent haline dönüşmüştür. Üzülerek görüyoruz ki! Gaziantep ile ilgili veriler kentin sadece bugününün değil yarınının da önemli riskler içerdiğini göstermektedir.”

LÜKSE VE SAVURGANLIĞA DÖNÜŞMESİN

Belediyenin önemli ölçüde bir borç yüküyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Külekçi, “Faaliyet raporunda görüleceği gibi; Banka kredileri hesabı 1 Milyar 96 Milyon TL, dış mali borçlar yaklaşık 80 milyon TL'dir. 2018 yılında borçlarla ilgili 167 Milyon TL faiz ödemesi yapılmıştır. Ödenen faiz tutarının gider bütçesine oranı yüzde 11,73 gibi yüksek bir orandır. Ayrıca GASKİ nin borçları bu miktarlara dahil değildir.Ve ayrıca Sayıştay raporunun 18.sayfasında belirtildiği üzere yurtdışı kaynaklı döviz borçları yılsonu kur güncellemeleri yapılmadığı için 23 Milyon kur farkı da bu faaliyet raporunda görülmemektedir. Borç yükünün hafifletilmesi ve hizmet bekleyen halkımızın beklentilerinin karşılanması, önümüzdeki dönemin çözülmesi gereken en büyük problemidir. Belediye kaynaklarını, azami tasarruf gösterilerek, lükse ve savurganlığa dönüştürmeden, etkin ve verimli bir şekilde kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Başkanlığımızca zarar eden belediye şirketlerinin gözden geçirilerek, belediye bütçesine , dolayısıyla kentin üzerine daha fazla yük getirmeden, şirketlerce sunulan hizmetlerin belediye tarafından, herhangi bir hak kaybına meydan vermeksizin yürütülmesinin temin edilmesi gerektiğini yada bu iştiraklerin ekonomik verimliliğinin pozitif yönde değişecek şekilde islah edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.