1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir engelleri kaldırdı
Büyükşehir engelleri kaldırdı

Büyükşehir engelleri kaldırdı

Büyükşehir Belediyesi, “Engelsiz Kent” amacıyla yaptığı düzenlemelerle örnek bir belediyecilik sergiliyor.

A+A-

Yapılan yatırımlar ve yeni tip Koronavirüs Salgını sürerken engelli bireyleri unutmayarak çalışmalarını sürdürürken son 4 sene içerisinde 11 bin 123 medikal malzeme dağıttı.

Sosyal belediyecilikte oluşturduğu “Gaziantep Modeli” ile hizmet tanımında insanı merkeze koyan Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekiyor, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla ürettiği projeler Türkiye’ye örnek oluyor. Başkan Şahin, engelli bireylere yönelik yaptığı yatırımlarla gönüllere dokunurken “Engelsiz Kent” için çalışmalarını sürdürüyor. Açılan merkezler, engelli bireylerin eğitimini destekleyen programlar, şehir içi ulaşımda ve güvenli bir seyahat için yapılan düzenlemelerle engelleri ortadan kaldırıyor. Öte yandan da Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Dairesi Başkanlığınca son 4 senede il genelinde yer alan engellileri desteklemek, ihtiyaçlarına dönük hizmet vermek, onların toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak ve ailelerine yardımcı olmak amacıyla 11 bin 123 adet medikal malzeme dağıtımı yapıldı. Ayrıca ihtiyaç sahibi 358 işitme engelli ailelerin evlerine “Işıklı Kapı Zili Sistemi” ve “Bebek Sesi Algılayıcısı Sistemleri” uygulandı.

500 ENGELLİYE HİZMET

Büyükşehir Belediyesi tüm engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve standartlarını en üst seviyeye taşıyarak hayatın içerisinde olmaları amacıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan “Mahalle Kartı” programına 65 Yaş Üzeri ve Engelsizler Rapor Modülleri oluşturuldu. Oluşturulan modül ile ilçe ve mahalle bazlı engel gruplarına göre raporlanma yapılarak çalışmalarını bu yönde şekillendirdi. Öte yandan akülü tekerlekli sandalyelerin şarj sıkıntılarına karşı kentin 16 noktasında şarj istasyonlarını yerleştirdi. Engellilerin, hastane, banka, kamu kurum ve kuruluşları gibi yerlere gidebilmelerini sağlamak amacıyla sürekli dezenfekte edilen 6 adet ‘Asansörlü Engel Yok Aracı’ ile bugüne kadar bin 500 engelli bireye hizmet verdi.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise özelliği ve büyüklüğü bakımından ikinci olan, yaklaşık 30 bin metrekare alana kurulu Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi işitme, konuşma ve zihinsel engellilere yönelik özel eğitim bölümleri farkındalık oluşturdu. Merkezde, hastalıkların tedavisinde suyunda kullanıldığı terapi yöntemlerinin yanı sıra otizm ve demans hastaları için dizayn edilecek odalar, dikkat çekiyor. Bu kapsamda engelli vatandaşların toplumla bütünleşmelerini sağlayan Büyükşehir, “Engelsiz Kent Gaziantep” kimliğine yakışır hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Engelin elde, ayakta, gözde ve kulakta değil yaşarmayan gözde nasırlaşmış kalpte” dedi, engellileri hayata bağladı.

KAVŞAKLARA KONULAN BUTONLARLA ENGELLİ BİREYLERİN İÇİN GÜVENLİ GEÇİŞ
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Şehirler Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalara yenisini ekledi. Şehir merkezinde bulunan ve yayaların yoğunlukta kullandığı kavşaklara engellilerin karşıdan karşıya geçmesini güvenli ve kolay şekilde sağlayacak yol geometrisini gösteren butonlar yerleştirdi.   Engelli bireylerin topluma kazandırılması kapsamında hayata geçirdiği projeleriyle yerel belediyecilikte yenilikçi yönetim anlayışını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ayrıca “Engelsiz Gaziantep” için son 6 yılda birçok düzenlemeye giderek şehir içinde güvenli ve rahat hareket edebilmesi için yeni çalışmalara imza atıyor. “Akıllı Şehirler Projesi” kapsamında Büyükşehir Belediyesi, engellilere yönelik teknolojiden faydalanarak şehir içinde bulunan ve yaya trafiğinin yoğun olduğu 12 kavşakta karşıdan karşıya geçişlerde kolaylık sağlayacak 123 adet  “Erişilebilir Yaya Butonu” montajı yaptı. Başta görme ve işitme engeli olan vatandaşlar olmak üzere bütün yayaların kullanıma sunulan butonlarda kavşak geometrisini gösteren braille alfabesi, kabartmalar ve sesli uyarılar yer alıyor.
 
SEREBRAL PALSİLİ ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Büyükşehir Belediyesi tarafından beyinde oluşan hasar nedeniyle belirli kasları kullanılmakta güçlük çeken kentteki Serebral Palsili (SP) çocuklar için özel tertibatlı tekerlekli sandalye dağıtıldı. Sosyal belediyecilik anlayışından hareketle pozitif ayrımcılık yapılan çalışmayla, ihtiyaç durumu yüksek olan SP hastaları için planlama oluşturuldu. Böylelikle vücut kontrolünü yeterince sağlayamayan SP’li çocukların gündelik yaşamı kolaylaştırıldı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.