1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BÜYÜK BAŞARISI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BÜYÜK BAŞARISI

A+A-

Şehir merkezinde bulunan Bedesten AVMye ait mevcut binanın yıkılarak yeşil alana dönüştürülmesi fikri bir süreden beri Gaziantep kamuoyunu meşgul ediyordu.

Nitekim  Büyükşehir Belediye Başkanı, Milletvekilleri,  Mülki Erkan ve AB ile ilişkilerden sorumlu Bakanında hazır bulunduğu bir törenle yıkımına daha önce başlanan  AVM, davul, zurna ve halk oyunları eşliğinde yeşil alana kapı aralamış oldu.

Basına yansıdığı haliyle olağanüstü bir gösteriye dönüşen AVM yıkımındaki fevkaladeliği anlama güçlüğü çektik.

Sanki yıllarca sürümceme de kalmış ve ortada çözülmeyen bir mesele varmışta çözüme kavuşmuş ya da çok büyük bir başarı kazanılmış gibi eşi ve benzeri görülmemiş bir abartıyla tören tertip edilmiş.

Evet, zannederim ortada büyük bir başarı var.  4500 metrelik mevcut AVMnin yerine trampa yoluyla 14.000 metrelik fevkalade kıymetli bir arsanın tahsis edilmesi ve zenginin daha zengin hale getirilmesi önemli  bir başarı ve yetenek elbette.

Buna karşın Humanız bölgesinin ıslahı adına mevcut 38 besihanenin tasfiyesi karşılığı besicilere Çaybaşında tahsis edilen arsaların yüksek fiyatına itiraz eden ve ödeme kolaylığı sağlanması talebinde bulunan hak sahiplerine can siperane bir şekilde direnç gösteren Büyükşehir Belediyesinin çabaları da ayrıca bir başarı.

Bu durum da Ver Allahın verdiğine, vur Allahın vurduğuna mantığındaki AKPli Belediyeyi de al-ver yapanları da bu şehir hafızasına kazıdı.

Büyükşehir Belediye Meclisinden çıkan ve CHPli üyelerin ret oylarına karşın geçen tarihi ve bir o kadar da bu ibretlik kararı yine bu şehrin ahalisine ve onun yüksek muhakeme kabiliyetine bırakıyoruz.

 

Bedestenin yerinin yıkılarak meydan yapılacak olmasına karşılık Kadooğlu Şirketler Grubuna TEDAŞın ön tarafında TEİAŞa ait 14 dönümlük 2.5 emsal çok değerli bir arsa verildi.  Büyükşehir Belediye Meclisinde Şahinbey ilçesi Bey Mahallesi pafta 11, ada 1063, parsel 10da kayıtlı 5.128 metrekarelik taşınmaz imar planında Büyükşehir Belediye Hizmet Alanı (Meydan ve Meydan Altı Otopark Alanında) kaldığından Büyükşehir Belediye Encümeninin 17.12.2014 tarih ve 1606 sayısı ile 2942 sayılı kamulaştırmasına karar alınan taşınmaza karşılık, mülkiyeti belediyeye ait tapunun Şehitkamil ilçesi, Özgürlük Mahallesi pafta 21K-3c, ada 4938, parsel 1de kayıtlı taşınmazın imar uygulaması sonucu oluşacak ve imar planında Turistik ve Kültürel Tesis, Eğlence, Otel, Sağlık, Konut, Alışveriş Merkezi, Kapalı Otopark (E:2.50 Hmax:Serbest- alanında kalan yaklaşık 14.098 metrekarelik parselin 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 26. maddesine göre trampa yapılması hususu hakkındaki madde görüşülmüş ve gündem maddesi CHPlilerin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum