1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyük Zafer 96 Yaşında
Büyük Zafer 96 Yaşında

Büyük Zafer 96 Yaşında

İstiklal mücadelesinin en şanlı zafer olan 30 Ağustos'un 96.Yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de kutlanıyor.

A+A-

İstiklal mücadelesinin en şanlı zaferlerinden olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96.Yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de coşku ve gururla kutlandı.  15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı gönderdiği törende bir grup vatandaş, 'Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez' Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganları attı. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya'nın da katıldığı törene sivil toplum örgütü temsilcileri de büyük ilgi gösterdi.

CUMHURBAŞKANININ MESAJI OKUNDU

Büyük zaferin 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlendi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Tuğgeneral Şefik Atak Atatürk Anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Tankçı Yüzbaşı Tahir Güven tarafından Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve Zafer Bayramı’nın anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapıldı. 

KOÇER VE YILMAZKAYA DA KATILDI

 15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü kutlama törenine, Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Ercan Kumhak, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO Meclis Başkanı Hilmi Teymur, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, askeri idari ve adli erkan ile siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törende daha sonra günün anlam ve önemine dair öğrenciler tarafından şiir okundu.

VALİ TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Demokrasi Meydanı'ndaki tören sonrası Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, valilik makamında tebrikleri kabul etti.

CHP'DEN ALTERNATİF ÇELENK

15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü kutlama törenine katılan CHP İl ve ilçe teşkilatları bu bayramda da Atatürk Anıtı'na  çelenk sunumu yaptı.Valiliğin kutlama töreninin ardından CHP İl Başkanı Hayri Sucu ve başkan yardımcıları Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, Saygı Duruşunda bulundu. CHP'liler fotoğraf çekiminin ardından Vali Ali Yerlikaya'nın tebrikleri kabul törenine katıldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanındaki tören, Muhammet Yusuf Çan ve Gözde Özdemir adlı öğrencilerimiz tarafından şiirlerin okunmasıyla sona erdi. 

YERLİKAYA: ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Vali Ali Yerlikaya, mesajında "İman gücü, vatan ve millet sevdasıyla asırlarca yedi düvele karşı koyan ecdadımızın bizlere emaneti olan bu mukaddes topraklar en değerli varlığımızdır" dedi. 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığındaki ordumuzun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. Yıldönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz' diyen Yerlikaya, "30 Ağustos’ta Aziz Milletimiz, dişini tırnağına takarak kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiş, bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya haykırmıştır.  Bu haykırış tüm mazlum milletlere ses olmuş, cesaret vermiş, ışık olmuş, yol göstermiştir. Semalarımızda özgürce dalgalanan ay-yıldızlı bayrak altındaki bu cennet vatanda milli ve manevi değerlerimizden ödün vermeden, onurla hür ve bağımsız yaşama inanç ve idealimizden asla vazgeçmeyeceğiz.   Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu topraklarda sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya, zalime ve zulme karşı her zaman inanç ve azimle karşı koymaya devam edeceğiz" dedi.

BAKBAK: ŞANLI BAYRAM

AK Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, "1071’de başlayan kutlu yürüyüşümüz, İstanbul’un Fethi, Mohaç Meydan Muharebesi, efsanevi Çanakkale Müdafaası ve 30 Ağustos’ta bayraklaşan Büyük Zafer ile taçlandı. Yürüyüşümüzü 17-25 Aralık, 15 Temmuz gibi hain darbe girişimleriyle akamete uğratmak isteyenlere, hizmetkârı olmakla iftihar ettiğimiz Milletimiz asla izin vermedi. Dün, emperyalistler İstanbul Boğazı’nı savaş gemileriyle kapattıkları zaman, “Geldikleri gibi giderler.” diyen ruh,  bugün, “Milletimize diz çöktüremeyeceksiniz. Bayrağımızı indiremeyeceksiniz.” ifadelerinde tekrar şahlanmıştır. Türkiye, nice badireler atlatmış, ateşle, kanla, işgallerle sınanmış büyük bir ülkedir. 1922’de Dumlupınar’da kaybettiklerini 15 Temmuz 2016’da tekrar kazanmaya çalışanlar hüsrana uğramaya, başarısızlık içinde debelenmeye mahkumdurlar. 2023 hedeflerimize hızla ve kararlı adımlarla yürürken önümüzü aydınlatan, zaferlerle dolu şanlı mazimizi rehber edinmeye devam edeceğiz"

YÜKSEL: KAHRAMANLIK DESTANI

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, "30 Ağustos Zaferi milletimizin sahip olduğu üstün iradenin, güçlü birlik ve beraberliğin unutulmaz sembolüdür. Bütün yokluklara, imkansızlıklara rağmen yüreği vatan sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde edilen büyük bir zaferdir. Ecdadımızın canları pahasına vermiş olduğu bu şanlı mücadele" ifadelerini kullandı.

TAŞDOĞAN: ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yayımladığı kutlama mesajı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı. Milletvekili Taşdoğan'ın mesajında, "Batının, Türk’ün son yongası Anadolu’yu işgal etme arzusuna dur noktasıdır. Selam Olsun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, selam olsun sırtında mermi taşıyan analarımıza. Selam olsun canından aziz bildiği vatan toprağı için cepheden cepheye koşan Mehmetlere. Selam ve dua ile Zafer Bayramımız kutlu olsun" ifadelerine yer verdi.

FADILOĞLU: GURURLUYUZ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Türk milletinin özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna malını ve canını seve seve feda etmekken hiçbir zaman çekinmeyen bir millet olduğunu ifade etti. Fadıloğlu, “Bir milletin vatan sevgisi, onuruyla verdiği bağımsızlık mücadelesi ve direnişinin yakın Türk tarihindeki karşılığı; 30 Ağustos 1922’de zafer kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir. Bu sene 96. yıldönümünü kutladığımız bu zafer; vatan toprağı işgal altında bulunan bir milletin yokluklara rağmen azim, inanç ve kararlılıkla toprağını nasıl müdafaa edebileceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa yedi düvele gösterdi. Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 96. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

ÖZKEÇECİ: EN BÜYÜK ZAFER

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Özkeçeci mesajında, "Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast etmek isteyen güçler daima devletimizi bütün azamet ve kudretiyle karşılarında bulacaktır" dedi. Özkeçeci'nin mesajı şu şekilde:  "Bugün, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Başkomutanlığındaki ordularımızla kazandığımız, Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferinin 95'inci yıldönümüdür. Gazi şehrimiz de ve 81 ilimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını gönülden kutluyorum. Bu zafer, tarihe gömülmek istenen bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunun, uçurumun kenarından dönerek kendisine yeni bir yol çizişinin ifadesidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda son devletimiz olan Cumhuriyetimizin de müjdecisidir"

TEZEL:YOLUMUZA IŞIK TUTUYOR

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel yayımladığı mesaj ile 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.  GAGİAD Başkanı Tezel 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, "Milletimizin kazanmış olduğu bu önemli zafer ile Türk milleti hiçbir şekilde vatanın bölünmez bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini,milli birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar el ele vererek bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir. 96. yıl dönümünü kutladığımız Zafer Bayramımız tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimize bugün bile ilham kaynağı olmakta, içinden geçtiğimiz zorlu süreçlerle yolumuza ışık tutmaktadır." ifadelerini kullandı.

ARABAN'DA KUTLAMA

Türk Bayraklarıyla donatılan Araban ilçesi Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen kutlama programı Araban Kaymakamı Emin Bağlı ve Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in Atatürk anıtına çelenk bırakması il ebaşladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Konuşmanın ardından Araban İlçe Kaymakamı Emin Bağlı’nın makamında tebrikleri kabulünden sonra program son buldu.

İSLAHİYE'DE BÜYÜK ETKİNLİK

İslahiye ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.  İslahiye ‘de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Demokrasi meydanında gerçekleştirildi. Programda İslahiye Kaymakamı Ramazan Yıldırım, 106. Topçu Alay ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Ömer Şahin Selvi, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından kutlama programı Kaymakamlık binasında devam etti.

Kaymakam Ramazan Yıldırım, makamında 106 Alay Komutanı Albay Ömer Şahin Selvi ve Belediye Başkanı Kemal Vural ile birlikte askeri ve sivil erkanın bayram kutlamalarını kabul etti.

YAVUZELİ'NDE COŞKULU KUTLAMA

Yavuzeli İlçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yıldönümü yapılan törenle kutlandı.  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yıldönümü kutlama programı Yavuzeli İmam Hatip ortaokulunda bulunan Atatürk büstüne çelenk konulması ile başladı. Kutlama programı Atatürk büstüne çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Program sunuculuğunu Yavuzeli İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavuş Mustafa Ağca yaparken günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Astsubay Üstçavuş İbrahim Halil Ataoğlu'ndan geldi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.