1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (21)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (21)

A+A-
EMPERYALZİMİN KUCAĞINDA 

BÜYÜYEN KÜRTÇÜLÜKSmko ve Şeyh Mahmut son yüzyln Kürt isyanclar içinde en önemli isimlerindendir  ve hayatlar isyanlarla geçmiştir. Barzaniler, Şeyh Taha, Seyit Abdülkadir, Şeyh Sait, İhsan Nuri Paşa (Ağr) vb. gibi diğer isyanclar da tamamen emperyalistler ile işbirliği yaparak var olmaya çalşmşlardr.

Bütün bu isyanc liderler içinde en çarpc olan Barzani sülalesidir. Abdüsselam Barzani 1. Dünya Savaş öncesinde Ruslarla görüştü. Düzenli maaşa bağland. 1914'te Musul'da idam edildi.

Yerine geçen Şeyh Ahmet Barzani, savaş srasnda Rusya ile işbirliğini sürdürdü. Bir yandan da İngilizlerle dirsek temasndayd. Savaş srasnda Müslüman katliam ile ünlü Ermeni General Antranik'le işbirliği yapt. Şeyh Ahmet 1925'te Hakkri'nin Oramar bölgesinde İngilizlerin desteği ile başarsz bir isyan örgütlemeye çalşt.

Barzaniler 2. Dünya Savaş sonras, Bölgeden çekilen İngiltere yerine etkinliği artan Sovyetler Birliği'ne dayanmaya çalştlar._

1960 sonrasnda ise Barzanilerin dayandğ yeni dş güç ABD oldu. Bu işbirliği hl devam ediyor.

Etnik sorunu silahla çözme politikasnn nasl kaçnlmaz bir şekilde emperyalizmle işbirliğine vardğn günümüz Türkiye'sinde Bat destekli bölücülüğün pratiğinde tekrar tekrar görüyoruz.‘Ezilenlerin yok edici öfkesi'!Mazlumlar dünyasnda en büyük suç, sömürgeci emperyalistlerle işbirliği yapmaktr. Ezilen dünyada aznlk durumunda olan ve çok çeşitli hakszlklarabasklara maruz kalmş olan aznlklar çoğu zaman bu tuzağa düşmüşlerdir. Ama daha önce görmüş olduklar hakszlk ne olursa olsun aznlk milliyet ve dinsel topluluk, emperyalist saldrganla işbirliği yaptğ zaman, emperyalizmin hedefi olan diğer halklarn nefretini üzerine çekmektedir (Tpk 2012 Türkiyesinde olduğu gibi.T.A). Komünist Enternasyonal Yürütme Kurulu Siyasi Sekretaryasnn bu duruma ilişkin belirlemesi şöyledir: “Sömürgelerin kurtuluş mücadelesi tarihi göstermiştir ki ulusal bir ayrlğn bir bütün olarak emperyalistlerin ajan şebekesi olarak çalşmas durumunda... ezilen kitlelerin öfke patlamalar, ulusal ayrlklara yok edici savaşlara götürebilir.”Sosyalistler açsndan herkesin yeri belli!Sovyet devrimcileri hiç şüphe yok Türkiye'deki gelişmelere “Emperyalizmi güçlendiren ve emperyalizmi zayflatan nedir?” penceresinden bakmaktadrlar. O günün koşullarnda İngilizler başta olmak üzere Bat emperyalizmini güçlendiren her hareket kötüdür ve ezilmelidir. Emperyalist işbirlikçisi hareket kazanrsa, kaybeden halklar olacaktr, Sosyalist Sovyetler Birliği olacaktr ve Ortaçağ'a karş olan güçler olacaktr.

İşte bundan dolay Kürt meselesi ile ilgili bütün gelişmelerde o günlerde dünyann bütün sosyalistleri açsndan tablo son derece berraktr, saflar nettir, herkesin yeri bellidir. Dünyann bütün ilericileri, sosyalistleri, devrimcileri, Kemalist Türkiye'nin yanndadr.

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnklp Tarihi Enstitüsü Araştrma Görevlisi Mehmet Perinçek'in Sovyet Devlet Kaynaklarnda Kürt İsyanlar kitabndaki belgeler, ulusal sorunda devrimci tavrn nasl olmas gerektiğini açk bir şekilde anlattğ için. Özellikle Kürt yurttaşlarmz tarafndan mutlaka okunmal. (Sovyet Devlet Kaynaklarnda Kürt İsyanlar, Mehmet Bedri Gültekin)
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.