1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (14)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (14)

A+A-
KÜRTLERİN MİLLİ KAHRAMANI MUSTAFA KEMAL'DİR

Bu manada Kürtlerin kendini tanımlama ve birey anlamda özgürleşme mücadelesi ile Kürtçülüğü birbirinden ayırmak ve farklı başlıklar altında analiz etmek daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

Süreç içinde Kürtleri özgürleştiren kardeş unsur Türklerdir. Kürtlerin özgürleşmesinin önündeki en büyük engel ise yine Kürtlerin kendisidir.

Şeyh, ağa ve aşiret sarmalında müebbeti yaşayan Kürtler, gerici ve feodal ilişkiler düzeneğinin baskısı altında yüz yıllarca kendi ifade etme sorunu yaşamıştır.

Kürtleri ağanın kulu, şeyhin tebaası olmaktan ve aşiretin dayattığı sürü psikolojisinden kurtaran Milli kahraman ise Mustafa Kemal'dir.

Yurttaşlık bilinciyle prangalarını parçalayan Kürtlerin babası da öncü devrimci kılavuzu da Atatürk'tür.

ABDULLAH ÖCALAN'IN ŞEYH SAİT İTİRAFI

Belli başlı büyük Kürt isyanlarının geri planında her zaman emperyalist güçler olmuştur. Dış güçler kendi planlarında iş birlikçi Kürtlere ara roller dağıtarak tarihin seyri içinde zaman zaman etkili olmuşlardır. Bu iç isyanlardan  en belirgin olanı Şeyh Sait vakasıdır.

Bu konuda PKK'nın Almanya'da yayınlanan Serxwebun dergisinin Haziran 2000 tarihli 222. sayısında Abdullah Öcalan 1925 sürecinde cereyan eden Şeyh Sait isyanını iş birlikçi ve gerici bir kalkışma olarak tespit ediyor.

“İsyanlar tarihi iyi bilinmeli ve doğru algılanmalıdır. Geçmişte yaşanan isyanlar ilkel milliyetçiliğe dayalıdır. Bazıları benim için Kemalizme kayıyor diyebilirler. Kemalizm düşmanlığı Kürtlerin lehine değildir. İlk Kürt isyanları Batı'ya dayanıyordu. Söylemek istediğim şuydu: O dönemde hem Kürtler üzerinde, hem de Türkler üzerinde emperyalizmin oyunu vardı. O zamanki isyanlara önderlik edenler bunu göremediler. Önderliklerin gerici yanlarını görmek gerekir. Bu oyun hala devam ediyor. (…)”

“Şeyh Said isyanı taviz koparma amacıyla Kürtleri ateşe atmıştır. Bu isyan Kürtler için büyük felaket oldu. Barzani ve Talabani böyle ortaya çıktı. Kürt namusuyla oynandı, ateşe atıldı. Bush ve İngiltere öyle yaptı, "Kürtlere devlet vereceğim" dedi. Bunların hepsi hikâyeydi. Sonuçta içinden çıkılmaz bir Kürt ve Kürdistan doğdu. Sonuç trajedidir. Bu tarihi açmak gerekiyor. (…)”

Irkçı ve bölücü Kürtçülüğün lideri tarafından yapılan bu tespit dünden bugüne malumun ilanından öte bir anlam taşımıyor.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.