1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTÇÜLÜĞÜN SOSYO POLİTİĞİ (9)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTÇÜLÜĞÜN SOSYO POLİTİĞİ (9)

A+A-
Kürtlerle Kürtçe'nin ilişkisini ve vazgeçilmezliğini, Kürtçe'nin Kürtleri özgürleştireceği algsyla siyasallaştrdğnzda çözümü kangren eden yeni bir sorunla karşlaşacaksnz demektir.

Kürtçe'nin eğitim dili olarak Türk Devleti'ne dayatlmas, beraberinde farkl anlamlar taşmakla kalmyor, belli merkezlerden yönetilen sorun içinde yeni sorunlarn topluma servis edilmesiyle Kürtçe adeta zoraki bir istem halini alyor.

Doğu Perinçek “Aydnlk” Gazetesi'nin 26 Mart 2012 tarihli saysnda “Eğitim Dili üzerine 9 maddelik Program” adl yazsnda konuya farkl bir perspektif kazandryor.

3.”Kürtçe Eğitim” v.b. Kampanyalar Bat'da planland. Kürt Sorununun özgürlükler açsndan esas olarak, fiilen çözüldüğü ve birlik ihtiyacnn yakc olarak öne çktğ bir ortamda, “Kürtlere Özgürlük” slogannn emperyalist amaçlarla kullanldğ açkca görülmektedir. ABD'nin BDP Eşbaşkanlğn üstlenen Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül yönetimi yannda TÜSİAD, Bat güdümlü Kürt ayrkçlğ ve NGD'lar: Kürtlerin demokratik taleplerini Türkiye'de iç ykclğ kşkrtma faaliyetinin bayrağ haline getirmişlerdir. “Türk Milleti” kavramn Anayasa dşna sürmek ve “Bölgesel Özerklik” türünden kampanyalar, bu amaçla Bat'dan planlanmştr ve Bat'nn güdümünde örgütlü olarak yürütülmektedir.

4. Anadil, en iyi bildiğimiz ve toplum hayatmzdaki dilimizdir. Anadille eğitim, kuşkusuz evrensel bir haktr. Ancak anadil, bir insann etnik kökenindeki dil değil, en iyi bildiği ve toplum hayatnn her alannda en iyi konumda olmasn sağlayan dildir. Türkiye'de Kürt yurttaşlarmzn büyük çoğunluğunun en iyi bildiği dil, Kürtçe ve Zazaca veya bu dillerin çeşitli lehçeleri değil, Türkçe'dir.

Türkçe, hem Türkiye ölçeğinde bütün yurttaşlarmzn arasndaki; hemde Kürt yurttaşlarmzn arasndaki ortak anlaşma aracdr.

Türk-Kürt tekmil milletimizin anlaşma dili Türkçe'dir. Kürtçe hukuk, tp, ekonomi, felsefe, edebiyat, mühendislik v.b.öğrenimi için yetersizdir. Öcalan dahi bağmszlktan sonra 50 yl Türkçe ile hayat sürdüreceklerini söylemektedir.

Kürtçe'nin çeşitli lehçelerinin devlet okullarnda öğretilmesinin, iş ve kamu hayatnda bir karşlğ, uygulama kabiliyeti ve işlevi yoktur.

6. Okullarda Kürtçe öğretim imkansz ve işlevsizdir. PKK'nn kendi eğitim dili dahi Türkçe iken, bunun bölgesel veya ülke düzleminde uygulama olanağ yoktur.

7. Okullardaki Kürtçe Öğretim, ancak ayr devlet amacyla açklanabilir. Bu gerçekler şğnda, “Okullarda Kürtçe Öğretim” talebi aslnda en azndan yarm yüzyl aşacak bir süre “Ortak Kürtçe” yaratma ve yaratlacak “Ortak Kürtçe”yi okullarda öğretme amacndan başka bir şeye hizmet etmez. Bu çabada, tarihi durdurmak anlamna gelirki, mümkün değildir. Buna rağmen, böyle bir çaba içine girmek Kürt yurttaşlarmzn kuruluşuna asli unsur olarak katldklar Türkiye Cumhuriyeti'nden ayrmaya ve emperyalizmin güdümünde ayr bir devlet kurmaya yönelmekten başka bir anlam taşmaz.

Kürtler dahil bütün Türkiye halkna, Milli boğazlaşmalar, emperyalizme esaret, Ortaçağ karanlğ, felaket ve acdan başka birşey getirmyecek olan ayrlkçlğa karş smsk kenetlenmek ve Türkiyemizin birliğini savunmak: Her Yurttaşmzn görevi ve sorumluluğudur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.