Fatma Şahin’in en büyük hayali Fatma Şahin’in en büyük hayali

 Bir daha bu büyüklükte bir deprem olmayacağını söyleyen Serindağ, “En az 100 yılda bu büyüklükte bir deprem olmaz. 6 olur, 6.5 olur ancak bu büyüklükte bir deprem beklemiyoruz” dedi.
 
500’E YAKIN DEPREM ÜRETECEK FAY VAR
 
70 yıllık Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) mühendislik bilgi birikiminin devre dışı bırakılmasından dolayı bir doğa olayının afete dönüştüğünü belirten Ali Serindağ, “Halbuki elimizde her türlü veri var. Türkiye’de 500’e yakın deprem üretme potansiyeline sahip olan fay varlığı bilinmekte. İmar uygulamasından başlayarak, yer seçimi, yapılaşma ve denetimlerin istenilen standartta yapılmaması nedeniyle can ve mal kayıpları çok üst düzeyde gerçekleşti. Gerekli mühendislik hizmeti alındığında yıkım olur ancak can kaybı minimum olur” diye konuştu.
 
YESEMEK FAY HATTI KIRILMADI
 
‘Ne yazık ki depremden istenilen dersler çıkarılmadı’ diyen Serindağ, “Depreme hazırlık, imar uygulamalarından başlamalı. Kaya zeminler üzerine yapılaşma yapılması gerekiyor. Her yere aynı proje yapılmamalı. Şunu da belirteyim, depremin ardından insanlar paranoyak oldu. En ufak bir sarsıntıda evlerinden aşağı iniyor. Evet 6 Şubat depremi büyük bir sarsıntıydı. Karada olabilecek depremlerden biriydi. Bir daha bu büyüklükte deprem olmaz. 6 olur, 6.5 olur ve en az 100 yıl, 200 yıl sonra olur. Yesemek fay hattı kırılmadı, orada bir deprem bekliyoruz. Ancak böyle büyük bir deprem Bin 114 ve daha sonra 1513’te olmuştu” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE