1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyük bir yük kalkacak
Büyük bir yük kalkacak

Büyük bir yük kalkacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Vergi ve SGK prim borçları ile kamu alacaklarının yapılandırılması ile ilgili kanun teklifi haftaya Plan ve Bütçe Komisyonuna geleleceğini söyledi.

A+A-

 Koçer, istihdama ilişkin yeni düzenlemeler içeren kanun teklifinin Meclis Başkanlığına sunulduğunu belirterek, Kanun Teklifi ile koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasının hedeflendiğini  ifade etti.

Gaziantep Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Nejat Koçer, kanun teklifinin önümüzdeki hafta Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini ve çalışmaları devam eden vergi ve prim borçları ile kamu alacaklarının yapılandırmasının da bu teklife eklenebileceğinin altını çizdi.

EKONOMİYE DESTEK

Koçer, “Ekonomik aktivitenin istihdamla desteklenmesi, bu alanda devamlılığın sağlanabilmesi amacıyla destekler ve tedbirler teklifle düzenlenmektedir. Ekonomik Program hedeflerinin gerçekleşmesi önemli. Vergide adalet, rekabet ve basitlik ilkesiyle bazı güncellemelerin yapılması öngörülmektedir. Bu çerçevede yatırımları ve sermaye piyasasını teşvik eden değişiklikler ve salgın nedeniyle işçi ve işverenler üzerinde oluşan yükün paylaşılması ve giderilmesini sağlayacak düzenlemeler öngörülmektedir.” dedi.

31 ARALIK'A KADAR UZAYACAK

Koçer, “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverene ödenen ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan prim desteği süresini Cumhurbaşkanımız 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek. Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi, Kovid-19 salgınının olumsuz etkileri nedeniyle 1 Ocak 2021'den 31 Aralık 2023 tarihine erteleniyor. Cumhurbaşkanımız; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini istihdam etmesi halinde işverene sağlanan prim desteği, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteği uygulamasının süresini 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatmaya yetkili olacak.” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK 44 TL DESTEK

Koçer, “İşsizlik Sigortası Kanununa eklenecek geçici maddeyle işsiz olan kişilerin yeniden istihdamı ile SGK'ye bildirilmeksizin çalışan kişilerin de istihdam edilebilmesi için iş veya hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 döneminde sona erenlerle SGK'ye bildirilmeksizin çalışanların en son çalıştıkları işyerlerine başvurmaları ve bu işverenler tarafından fiilen çalıştırılmaları halinde, işverenlere her ay kuruma ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek üzere günlük 44,15 lira destek verilecek. Kanunu'na eklenen bir başka geçici maddeyle de işverene, Ocak 2019-Nisan 2020 döneminde en az sigortalı bildirimi yapılan ay veya dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edeceği her bir sigortalı için her ay SGK'ye ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilmek üzere nakdi ücret desteği sağlanacak.Cumhurbaşkanımız, söz konusu destek ve nakdi destek tutarlarını, maddelerin yürürlük tarihinden sonra tespit edilecek asgari ücret artış oranında artırmaya yetkili olacak.” diye konuştu.

YIPRANMAYA YASAL GÜVENCE

Koçer açıklamasında, “Anayasa Mahkemesinin 'basın çalışanlarının yıpranma hakkına ilişkin' aldığı karar gereği gazetecilerin fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmesine yönelik yasal düzenleme yapılacak. Anayasa Mahkemesi Kararı ile doğan hukuki boşluk giderilecek.” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.