1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bütün Yörük Türkmenler Birleşmeli
Bütün Yörük Türkmenler Birleşmeli

Bütün Yörük Türkmenler Birleşmeli

Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu Genel Başkanı ve Gaziantep Elbeyliler Dernek Başkanı Faik Akyılmaz, bütün yörük Türkmenlerin birleşmesi gerektiğini belirterek, bunun için çalıştay çağrısı yaptı.

A+A-

 En kısa zamanda Yörük Türkmen Kuruluşlarının Yeniden Yapılanması ve Etik İlkelerin tanımlanması için bir bilimsel çalıştayın toplanmasının zaruri olduğunu belirten Faik Akyılmaz, ”Daha mükemmel bir Yörük Türkmen Birliği yaratmak, Türk-İslam dünyasında adaleti sağlamak, huzuru güvence altına almak, refahı artırmak için bilimsel bir çalışma yapılmalı” dedi.

DAVANIN ÖZÜ KIZIL ELMA

Yörük Türkmen Birliği davasının özünün Kızıl Elma olduğunu dile getiren Akyılmaz, “Birlik başkanı olduğumuz takdirde bu imgeyi Turan Ülküsü ile birleştirerek ona yeni bir anlam kazandıracağız. Kızıl Elma, Büyük Türk Birliği’ni simgeleyen bir ülküdür ve Turan idealinin özüdür.” dedi.

MALİ SIKINTI YAŞANIYOR

Çeşitli önerilerde bulunan ve bunların hayata geçmesi için gayret edeceğini söyleyen Akyılmaz, şunları söyledi:”Dernek, federasyon ve konfederasyonların faaliyetlerinde mali sıkıntı içinde olduğunu biliyoruz. Mali yardımların koordine edilerek  Derneklerimiz ve Federasyonlarımıza aktarılmasında yeni bir destek mekanizmasının kurulması zaruridir. Dernek, Federasyon ve Konfederasyonlarımızın yönetim anlayışı için yeni bir hukuki ve idari düzene ihtiyaç olduğu da açıktır” diye konuştu.

BİRARAYA GETİRECEĞİM

Yörük Türkmenlerin kültürünün, sanatının tanıtılması gerektiğini belirten Akyılmaz, “Bütün dünyadaki Yörük Türkmen ozanları, şairleri, sanatçıları, yazarları, siyasetçileri, bilim insanları ve STK temsilcilerini biraraya getireceğim. Birlik koordinatörlüğünde yurt içinde ve dışında şölen, kurultay ve toplantılar; panel, sempozyum ve konferanslar düzenlenmelidir. Dünya Türkmen Yörükleri için Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları Sistemi’ni kurmak, haklı ve meşru davamızı savunmak için Birleşmiş Milletler ve AB’nin ilgili birimlerinde ve hassas bölgelerde Birlik adına temsilcilik açılması için girişimde bulunulmalıdır” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum