1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Buruk Fuar
Buruk Fuar

Buruk Fuar

Gaziantep Sanayi Odası desteği ile Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen GAPPLAST 2017 2.Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı açıldı.

A+A-

Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu'nun Yumurtalık'a rafineri talebini dile getirdiği fuar, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel'in vefatından dolayı buruk açıldı. Fuarda konuşan Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Siyasetçiliği bir tarafa insan olarak, dost, sevecen halkın içinde olan bir arkadaşımızdı" derken Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, topluluktan Fatiha istedi. Koçer, "İyi ve güzel bir insandı" dedi.Vali Ali Yerlikaya ise "Arkasından olumsuz söyleyebileceğimiz, şahsında en ufak bir olumsuzluk yok. Dua ediyoruzı" dedi.

fuearburuk.jpg

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in programı nedeniyle katılamadığı fuara Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Şahinbey BelediyeBaşkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz,Emniyet Müdürü Faruk Karaduman,PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu'nun yanısıra çok sayıda sanayici, işadamı, bürokrat katıldı.

 

EROĞLU:EN ÇOK HAMMADDEYİ GAZİANTEP KULLANIYOR

 

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün Türkiye'nin başarı öyküsünün yazıldığı bir alan olduğunu belirterek,dündaya 6. sırada olduğumuzu söyledi. Plastik sanayinin büyük bir kısmını Gaziantep'in oluşturduğunu belirten Eroğlu,"Dünyada en çok hammadde kullanan şehir Gaziantep. Sektörümüzün yanındayız" dedi.

AKKAYA:YÜKSELEN TREND İÇİNDE OLACAK

Akort Fuarcılık Genel Müdürü Orhan Akkaya, Gaziantep'in plastik sektöründe de çok önemli bir paya ve role sahip olduğunu belirterek, fuarın önümüzdeki yıllarda yükselen bin trend içerisinde olacağını söyledi. Akkaya, "Ülke ve bölge ekonomisinin vitrini olan ve gerek yurtiçi, gerekse yurtdışından gelen firmaların ürün ve hizmet tanıtımlarının yapıldığı fuarlar üreticiden tüketiciye olan yolun daha da kısalmasına katkı sağlama ve oluşan rekabet ortamı sayesinde kalitenin artmasındada önemli rol oynamaktadır" dedi.

fuar-001.jpg

KONUKOĞLU:ALINACAK ÇOK YOLUMUZ VAR

Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, plastik sektörünün ülke için önemine değinerek, "Dünyada 6.ncı, Avrupa'da 2. büyük sektör Türkiye'de. Böyle bir sektör kaç tane var? Sektör olarak baktığımızda bir elin iki üç parmağını geçmez. Kendi dünyadaki payımıza baktığımızda en büyüğü yüzde 21 ile Çin. Türkiye ise yüzde 4'lerde. Demekki önümüzde alınacak daha çok yol var. Ülkeye katacağımız katma değeri şöyle bir düşünelim. Biz petrolün komşularımızda petrolün olduğu bir noktada oturuyoruz. Bizim süratle bu ülkede kurulması gereken büyük bir rafineriyle, tesislerle plastik sektörünün desteklenesi gerekiyor. İnşallah teşviklerle bunlar gerçekleştirilebilecek tabi bu yerel firmaların tek başına yapabileceğibir iş değil"dedi.

RAFİNERİ TALEBİ

'Bizim önerimiz Yumurtalık bölgesinde daha önce rafineri kurulacağı söylenen bölgede mutlaka büyük bir rafineri tesisi kurulması' diyen Adil Konukoğlu, "Kurulduktan sonra buralarda tesisler kurularak sektörün önünün açılmasını istiyoruz. Çok fazla ihracat yapıyoruz. Türkiye'nin ihracatında plastik olarak 4.ncü, 5.nci sırada geliyoruz. Ama ithalatta ise neredeyse birinci sırada geliyoruz. Çünkü hammaddenin tamamını ithal ediyoruz. Ve önümüzde Petkim gibi aldığımız her ürünü en az yüzde 5-7 arasında pahalıya mal ettirmek gibi bir de engelimiz var. Bir tek hammadde üreticisi Petkim, Petkim'de istediği şekilde hareket ediyor. Rekabet kurumuna gidip şikayet etmemize rağmen hiç bir şey elimize geçmiyor, tek tabanca olan büyük firma, Türkiye'de istediği takdirde üretmiş olduğu ürüne damping koydurabiliyor ve bunların bizim üreticilerimizin ve kullanıcılarımızında, sanayicimizin daha fazla büyümesine engel olabiliyor. Bununda bir an önce önüne geçilmesi lazım" diye konuştu. Abdulkadir Yüksel'e Allah'tan rahmet dileyen Konukoğlu, "Sayın Abdulkadir Yüksel'in siyasetçiliği bir tarafa insan olarak, dost, sevecen halkın içinde olan bir arkadaşımızdı. Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

KOÇER:BURUK AÇIYORUZ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de, buruk bir açılış yaptıklarını belirterek, "Hayat devam ediyor, dün milletvekili kardeşimizi toprağa verdik ama bugün önemli bir gün etkinlik gerçekleştiriyoruz. Hayatın gerçekleri devam ediyor. 2001 yılında fuar organizasyonları başladığında gelecek adına, burayı fuarlar şehri yapmak adına önemli hedefler koymuştuk. Çok şükür önemli mesafeler katettik. Gaziantep 2018'de 9 fuar aktivitesi yapacak. Fuar yapmada 7. sırada. Ağustos itibariyle kapasite kullanımında 5. sırada yer aldı" dedi.

HEYECAN VERİCİ

Sektörün sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Koçer, "Gaziantep sanayisinde sektörün yeri çok önemli. Bu fuar şu küçük bir çocuk ama 3-5 yıl içinde devasa büyük bir metrekareye ulaşacak. Program açıklandı. İşsizliğin yüzde 9, enflasyonun yüzde 5, 3 yılda 5.5 ortalama büyümenin hedeflendiği bir Türkiye programı açıklandı bu heyecan verici" dedi.

YÜKSEL İÇİN FATİHA İSTEDİ

Konuşmasının sonunda Yüksel'i tekrar anan Koçer şunları dile getirdi:"Milletvekili kardeşimi anmadan geçemeyeceğim, çok değerli yol arkadaşım, birlikte beraber çalıştığımız Gaziantep ve ülkenin sorunlarıyla ilgili beraber mesai yaptığımız çok değerli kardeşim Yüksel'i bugün burada anmak istiyorum. Allah rahmet eylesin, iyi ve güzel bir insandı, güzel bir çalışma ortamı yaşadık. Bugün bizde buradayız 1 saat sonra ne olacağımız belli değil ama, halka millete hizmet etmeye devam edeceğiz. İnşallah yaptığımız bu hizmetler hakka hizmet olarak değerini bulur." Koçer, topluluktan Fatiha istedi,hep birlikte Fatiha okundu.

YERLİKAYA:GÜZEL BİR DİYALOGUMUZ VARDI

Vali Ali Yerlikaya da, konuşmasına Abdulkadir Yüksel'i anarak başladı.Yerlikaya, "Mekanı cennet olsun. Gerçekten saygıya, hürmete dayalı güzel bir diyaloğumuz vardı. Arkasından olumsuz söyleyebileceğimiz, şahsında en ufak bir olumsuzluk yok. Dua ediyoruz ölümde böyle bir şey. Kaçamayacağımız tek şey. Hepimizi gelecek bulacak. Bu imtihan dünyası. Sadece bu dünyayı değil baki olan hayatı da kazanmamamız lazım. Hem burayı kazanmayı, hem de sonsuz hayatı kazanmayı Allah hepimize nasip etsin" dedi.

GAZİANTEP REKLAM YAPMASINI BİLİYOR

Gaziantep'in fuarcılığı öğrendiğini, bunu tüm dünyaya gösterdiğini belirten Vali Yerlikaya, "Gaziantep panayır çadırından başlayarak uluslararası fuar yapmayı başardı. Bu şehrin üretimdeki başarısının nedeni şu. Çalışırken özgüveni var, birbirleriyle de hem hayırda,hem güzellikte yarışıyor. Şehirlerde rekabeti en güzel yapan şehir Gaziantep. Bizim şehrimizin rekabetçi ruhu var, reklam yapmasını biliyor, fuar yapmasını biliyor. Tostçu Erol örneği gibi" diye konuştu. 

PETKİM'LE İLGİLİ SORUN ÇÖZÜLMEDİ

Gaziantep'in ihracatının geçen yılın Ocak-Eylül dönemine göre 5 milyar 498 binden 5 milyar, 780 bin TL'ye çıktığını belirten Vali Yerlikaya, "Yılbaşına kadar 7 milyarı bulur inşallah. Gaziantep'in ihracattaki sırası tesadüf değil. Petkim'le ilgili sorun çözülmedi. Bunu Tekirdağ'daykende takip ediyordum. Adana'nın Yumurtalık'a rafineri kurmayla ilgili çok büyük gayretleri var. Bu kadar çok hammaddeyi kullanan bir şehir için Amanoslardan gelen bir tünel çok önemli. Hızlı tren önemli. Ucuz nakliye önemli. Gaziantep'in plastik ihracatı 451 bin 445 dolar. Bunu 1 milyon çizgisine getirmemiz lazım" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.