1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Burç Gölet'inde ŞOK
Burç Gölet'inde ŞOK

Burç Gölet'inde ŞOK

Şahinbey ilçesine bağlı Burç Göleti, küresel ısınmadan nasibini aldı. Geçimini tarımcılık ile sağlayan ve 4 bin 850 hanenin bulunduğu Burç köyünde,...

A+A-

Şahinbey ilçesine bağlı Burç Göleti, küresel ısınmadan nasibini aldı. Geçimini tarımcılık ile sağlayan ve 4 bin 850 hanenin bulunduğu Burç köyünde, göletin suyu çekilince tarlalar sulanamaz oldu. Geçtiğimiz yıllarda hergün su verilen tarlalara, 2007'nin Nisan ayından bu yana haftada sadece bir gün ve belli seviyede su verilmeye başladı. Suyun yüzde 75 oranında çekildiği Burç Göleti'nde, köy halkı zor duruma kalırken, ekinlerdeki verim geçtiğimiz yıllara oranda yarıdan fazla geriledi.

Burç göleti'nin suyu çekilmeye başladı. Gölün suyundan yararlanan, Akpınar, Yazıbağı, Sarısögüt ve Kavşak köylerinde bulunan 2 bin dönümden fazla arazi göletin suyu çekilince su verilemez duruma geldi. Akpınar Köyü Muhtarı Ahmet Geçit, her sene dolup taşan burç göletinin suyunun kuruduğunu söyledi.

ARAZİLERDEN VERİM ALAMIYORUZ

Suyun tarlaları sulama için kullanıldığını belirten Geçit, "Bizim geçim kaynağımız tarımcılık ve göletin suyu ile beslediğmiz tarlalarımıza maalesef eskisi gibi su veremiyoruz. Buğdaylar ve arpalar susuz kaldı. Çiftçiler çok büyük sıkıntı yaşıyor. Hem arazilerden verim alamıyoruz, hem de zor duruma düşüyoruz" dedi.

ŞAHİN: SULAMA YAPAMIYORUZ

S.S Yazıbağı Sıra Sögüt, Akpınar, Kavşak köyleri Sulama Kooperatifi Başkanı Duran Şahin ise, göletin 4 köyün arazisini suladığını ve küresel ısınmadan dolayı bu işlemin gerçekleşemediğini söyledi. 2 bin dönümden fazla arazinin göletin suyuyla beslendiğine dikkat çeken Şahin, "Bu zamana kadar göletin suyu ile 4 tane köyde ağaçlandırma yapıldı. Bu seneye kadar bu göl hep doluyordu. 2007 yılı itibari ile göletimiz yarım dolum yapabildi. Önceleri sulama yaparken sınır tanımıyorduk. Köylülerimiz istedikleri şekilde sulama yapıyordu. Sadece bakım ve onarım yapıldığında suyu kısıtlıyorduk. Ama artık durum böyle değil. Oldukça tehlikeli bir duruma geldik. Göleti haftanın iki günü kapatıyoruz. Çifçilerimize su veremiyoruz. Eğer böyle devam ederse durum tehlikeye girecek ve çiftçiler perişan olacak" dedi.

SUYUN ÇEKİLME ORANI YÜDE 75

Şahin, devamla şunları söyledi: "Suyun çekilme oranı yüzde 75 civarında. Köylülerin geçim kaynağı ekinler. Biz bu sene buğdaylara ve mısırlara su veremedik. Suyun az olması, yağışın olmaması ve küresel ısınma buna en büyük etken. Böyle olunca göletin suyu tükeniyor ve büyük oranda eksilmeler oluyor"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.