1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BUNUN ADI İHANETTİR
BUNUN ADI İHANETTİR

BUNUN ADI İHANETTİR

GÖZLER BELEDİYELERE ÇEVRİLDİ

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur ittifakının adaylarını tanıtmak için geldiği şehrimizde önemli mesajlar verirken en dikkati çeken konuşması, fiyat artışlarına oldu. Karataş Spor Salonu’nda belediye başkan adaylarını tanıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşı pazarda, marketlerde fiyatların aracılar vasıtasıyla tırmandırıldığına dikkati çekti ve "bunu yapanlar kim ise hesaba çekilmeli. Bunun adı ülkeye ihanettir"dedi. 

"Dünyanın hiçbir yerinde devletin ve toplumun böyle bir çarpıklığa göz yumması, gözünü hırs bürümüş bir avuç spekülatöre teslim olması söz konusu olamaz’ diyen Erdoğan, “Bunun adı ülkeye ihanettir. Benim burada bir ricam var, marketlere, çarşıya, pazara bakıyoruz, maalesef, çarşı pazarda, marketlerde fiyatlar, üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor. Burada belediyelerimize büyük görevler düşüyor. Bu tür fiyat artıranları hesaba çekmeniz lazım, bunları silkelemeniz lazım. Benim vatandaşıma bu şekilde yüksek rakamlarla bu fiyatlarda mal satanları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var ve bu uygulamayı da yapacağız, kusura bakmasınlar. Bunun adı ticaret, para kazanma değildir. Bunun adı olsa olsa fırsatçılıktır, riyakarlıktır, tefeciliktir, hatta ülkeye ve millete ihanettir. Bazıları, 'Serbest piyasa' diyor, geç bu işi. Serbest piyasa başka bir şey. Fiyatları piyasa belirler, gerçek serbest rekabette ama bu o değil. İşte pazara bakıyoruz ne alemde, markete bakıyoruz ne alemde. Piyasayı manipüle ederek bu fırsatçılığı meşrulaştırmaya çalışmanın serbest piyasa ekonomisinde yeri yoktur."”diye konuştu.

HALKA TEPEDEN BAKMAYIN UYARISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur ittifakının adaylarını tanıtmak için geldiği şehrimizde önemli mesajlar ve müjdeler verdi. Karataş Spor Salonu’nda belediye başkan adaylarını tanıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan akşamda Teymur Otel’de teşkilat tarafından organize edilen, iş dünyasının da katıldığı toplantıda  konuştu.  AK Parti hükûmetlerinin 16 yılda Gaziantep'e 35 milyar  yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, sürücüsüz metro hattı projesinin inşasına yakında başlayacaklarını, yeni terminal binasıyla apronu seneye tamamlayacaklarını söyledi. Erdoğan, Millet bahçesi projesinin en güzellerinden birini Gaziantep'te gerçekleştireceklerini, toplamda 546 bin metrekarelik alanda çocuk kütüphanesinden yüzme havuzuna kadar her türlü sosyal ve spor tesisine sahip millet bahçesine Hasan Celal Güzel'in ismini verdiklerini belirtti. Erdoğan, "Gaziantep'in kültürünü, kimliğini sembolize eden Alleben Deresi'ni eski günlerine kavuşturacaklarını, Şahinbey'in şehit edildiği bölgeyi milli mücadele tabiat parkı haline getireceklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin ve 9 ilçe belediye başkan adayını Gazianteplilere emanet eden  Erdoğan, Ak Parti teşkilatlarına da halka tepeden bakmayın uyarısı yaptı ve seçimlerde başarı çıtasını bir üst seviyeye çıkarmalarını beklediğini söyledi.

SÜRPRİZLERLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur ittifakının adaylarını tanıtmak için geldiği Gaziantep’te salona gidene kadar bir çok sürprizle karşılaştı. Mehter takımı marş söylerken çocuklar ise üzerine gül yaprakları serpti. Erdoğan, çocuklara oyuncak dağıtmayı da ihmal etmedi. Erdoğan’a üzerinde “Sayın Reisimiz R.T.E”, “Gaziantep’e hoş geldiniz”, ”Gastronominin Başkenti” yazılı Antep fıstıklı tatlı ikram edildi. Erdoğan, salon girişinde yerel müzisyenler tarafından karşılandı. Mehter takımının marşlarını da dinleyen Erdoğan, aralarında bölgeye ait mutfak eşyalarının da bulunduğu bir çok malzeme kullanılarak müzik yapan gençleri dinledi. 

 

GAZİANTEP’TE DESTANLAR YAZACAĞIZ

 

Erdoğan, Karataş Spor Salonu’na girmeden önce kurulan platformda dışarıda bekleyen vatandaşlara hitap etti. Ardından aday tanıtımı için salona giren Erdoğan konuşmasına, Yavuz Bülent Bakiler’in Antepli Şiirinden ‘Bir sır var bu mavzerde, attığım gitmez boşa, Çıkmış bir eski savaştan, Türk'ün bir karış toprak parçası için, Destanlar yazacağız yeni baştan’ dizesiyle başlayan Erdoğan, ‘Bir sır var bu mavzerde, attığım gitmez boşa, Çıkmış bir eski savaştan, Türk'ün bir karış toprak parçası için, Destanlar yazacağız yeni baştan” diyen Erdoğan, “31 Mart akşamı Gaziantep'te yeni destanlar yazacağız” dedi.

 

 

ÖLEN VALİ YARDIMCISINI UNUTMADI

 

Gaziantep'in, hemen yanı başındaki Suriye'de sekiz yıldır süren kriz karşısında gösterdiği vakur, şefkatli, merhametli, sabırlı duruşla tüm dünyaya insanlık dersi verdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristlerden arındırılan bölgelerin yeniden kalkındırılmasında da büyük sorumluluk üstlendiğini, fedakârlık yaptığını belirtti. Fırat Kalkanı bölgesinin idari yapılanmasını yürütürken görevi başında vefat eden Gaziantep Vali Yardımcısı Ahmet Turgay İmamgiller'e rahmet, ailesine başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem sınır ötesinden Türkiye’ye yönelik saldırılarda hem de sınır ötesi operasyonlarda şehit olanları rahmetle yâd ettiğini söyledi.

CUMHUR İTTİFAKINA SAHİP ÇIKACAĞINIZA İNANIYORUM

Gazianteplilerin neredeyse şehrin nüfusunun yüzde 20’sine ulaşan muhacirlere ensarlık yaptığını, bu fedakârlıklarının karşılığını her iki dünyada da göreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in bu seçimlerde de tercihini gönül ve hizmet belediyeciliğinden yana kullanacağını belirterek, “Cumhur İttifakına sahip çıkacağınıza olan inancım tamdır” dedi.

GAZİANTEP’E 35 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in sanayi, ticaret, ihracat, tarım ve turizm alanlarında kendini ispat etmiş bir şehir olduğuna işaret ederek AK Parti hükûmetlerinin 16 yılda Gaziantep'e 35 milyar lira yatırım yaptıklarını bildirdi. Gaziantep’e 10 bin 830 yeni dersliği, ikinci devlet üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesini, yükseköğrenim öğrencileri için 9 bin 440 kişi kapasiteli yurt binalarını kazandırdıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin 250 yatak kapasiteli yeni yurt binalarını da yakın zamanda şehre kazandıracaklarını kaydetti.

KUZEY ŞEHİRDE YENİ BİR ŞEHİR KURULUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum inşa edildiğini, eski stadyumun yerine Hasan Celal Güzel ismini verdikleri millet bahçesi projesinin en güzellerinden birini de Gaziantep'te gerçekleştirildiğini dile getirerek, Şahinbey'in şehit edildiği bölgeyi millî mücadele tabiat parkı hâline getirdiklerini, 16 bin 219 konutu kentte hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi. Erdoğan, toplamda 546 bin metrekarelik alanda çocuk kütüphanesinden yüzme havuzuna kadar her türlü sosyal ve spor tesisine sahip millet bahçesine Hasan Celal Güzel'in ismini verdiklerini belirtti. İçinde millet kıraathanesinin de olduğu 65 bin metrekarelik ikinci bir millet bahçesini de eski stadyumun yerine yapacaklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Bir zamanlar Gaziantep'in kültürünü, kimliğini sembolize eden Alleben Deresi'ni o eski günlerine kavuşturmak için rehabilite edip şehrin dokusuna ve kültürüne uygun rekreasyon alanı yapıyoruz. Gaziantep savunmasının kahramanlarından Şahinbey'in şehit edildiği bölgeyi milli mücadele tabiat parkı haline getiriyoruz” dedi. 

Yerel ve yatay mimari ilkesiyle inşa edilecek 50 bin konutluk yeni bir şehri Gaziantep’te kuracaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  toplamda yaklaşık 6 bin konutu kapsayan projelerin şehirde hayata geçirileceğini ifade etti.

DÜZBAĞ PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te son 16 yılda, 19'u hastane olmak üzere toplam 80 sağlık tesisi inşa edildiğini, aralarında bin 875 yataklı şehir hastanesinin de bulunduğu altı sağlık tesisinin inşasının devam ettiğini belirterek, iktidarları döneminde şehirdeki ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere ve yaşlılara da yaklaşık 4 milyar lira kaynak aktardıklarına dikkati çekti. Gaziantep’e yapılan ulaşım, altyapı, hızlı tren, metro, raylı sistem ve lojistik yatırımlarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanması için 1.2 milyar lira yatırım bedelli Düzbağ Projesi'ni de hayata geçirdiklerini, 16 yılda yapılan sulama tesisleriyle Gaziantep'te 203 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını, yaklaşık 80 bin dekar araziyi sulayacak Doğanpınar Barajı inşasının da sonuna yaklaşıldığını kaydetti.

Çiftçilere toplam 1.5 milyar lira tarımsal destek sağladıklarını, yaklaşık 2 milyar lira teşvikle 86 bin Gaziantepli iş verene destek olduklarını, Gaziantep'e iki yeni organize sanayi bölgesi, iki teknokent, on araştırma-geliştirme ve dört tasarım merkezi kazandırdıklarını söyledi.

BİR GECE ANSIZIN GİDER, GEREĞİNİ YAPARIZ

“Kendi sınırlarımız içerisindeki vatandaşlarımız kadar sınırlarımızın ötesindeki dostlarımızın ve kardeşlerimizin de haklarını, hukuklarını, onurlarını korumak görevimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin bölüşmenin bereketine, dayanışmanın gücüne inanan bir millet olduğunu vurguladı. Erdoğan, ”Burada huzur ve güven içinde yaşarken yanı başımızdaki kardeşlerimizi zalimlerin insafına, bombalarına, varil bombalarına bırakamayız. Bunu kimi zaman göstere göstere yaparız ama kimi zaman da sessizce yaparız. Mutlaka elimizden gelen gayreti ortaya koyarız ve bir gece ansınızın gider gereğini yaparız. Coğrafyamızda hiçbir tarihî ve insani ilişkileri olmayanlar 12 bin kilometreden gelip Suriye'de cirit atarken biz elimiz kolumuz bağlı mı duracağız? Türkiye'yi buradan uzak tutmak isteyenlerin derdi Suriye halkını özgürlüğe kavuşturmak değil tam tersine bataklığı derinleştirmektir. Diyorlar ki Türkiye'nin Suriye'de ne işi var. Onlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz, 1998 yılında Baba Esed'le o zaman Türkiye bir Adana Mutabakatı Anlaşması imzalandı. Ve bu anlaşma hâlâ hükmü icra edilmesi gerekli olan bir anlaşmadır, anlaşma metninin içinde bunlar vardır."

“DEAŞ'LA MÜCADELEDE BAŞARILARI OLAN TEK ÜLKEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana Mutabakatı Anlaşması’nın 2010'da yenilendiğini ve aynı kararlılıkla şu anda da hükmünü icra ettiğine vurgu yaparak, “Sorsanız hepsi de bunların DEAŞ'la mücadele için Suriye'de. DEAŞ'a ne yaptılar bilmiyoruz ama 1 milyona yakın Suriyeli kardeşimizin ölümüne ya göz yumdular ya da doğrudan ortak oldular. DEAŞ'la mücadelede somut başarıları olan tek ülke Türkiye'dir. Mesela son 2 yılda yaklaşık 8 bin DEAŞ mensubunu gözaltına aldık, bunlardan 2 bin 300'den fazlasını tutukladık. Suriye krizi başladığından bu yana sınır dışı ettiğimiz DEAŞ'lı sayısı 7 binin üzerindedir. Sadece El Bab'da 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hâle getirdik. Denizlerde veya topraklarımız içinde çeşitli ülkelerden 1 milyona yakın kaçak göçmeni yakaladık, bunlardan 240 binini ülkelerine gönderdik” açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin 4 milyona yakın çoğu Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını, buna karşılık Avrupa Birliği’nin birkaç yüz bin sığınmacıyı dahi koyacak yer bulamadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, medeniyetin, tarihin ve kültürün kendilerine gösterdiği şekilde hem Türkiye'nin hakkını, hukukunu koruyacaklarını hem de dost ve kardeşlerine sahip çıkmayı sürdüreceklerini yineledi.

“300 BİNE YAKIN SURİYELİ MÜLTECİ ÜLKESİNE GERİ DÖNDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin çok büyük bir alicenaplıkla son yıllarda yaşanan sıkıntıları göğüslediğini dile getirerek bu süreçte Gaziantep’in ayrı bir yeri olduğunu, Gazianteplilerin gönüllerinde ayrı bir yeri bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye'de güvenli hâle getirdiği yerlerin çoğalmasıyla, vatandaşların üzerindeki yükün de hafifleyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 300 bine yakın Suriyeli mültecinin ülkesine geri döndüğünü, Münbiç ve Tel Rıfat ile Fırat'ın doğusundaki yerler teröristlerden arındırdığında milyonlara varan sayıda Suriyelinin kendi evlerine dönme imkanı bulacaklarını bildirdi. Siyaset ve diplomasiyi sonuna kadar kullanarak sorunun çözümünü aradıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm bu meselelerin çözümünde çok ciddi bir mesafe kat ettik. Bir yandan Ruslar ve İranlılar diğer taraftan Amerikalılarla, tabii en başta Suriye'nin kendi halkıyla iş birliği içinde bölgemizi bu büyük felaketten kurtarmakta kararlıyız" diye konuştu.

“YÜZ BİNLERCE İDLİBLİ KENDİ TOPRAKLARINDA KALDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib meselesini de çözüm yoluna koyduklarını ifade ederek Rusya ile ortaklaşa İdlib’e müdahale ederek, yüz binlerce İdlibli’nin kendi topraklarında kalmasını sağladıklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gerektiğinde askerî yöntemlerden kaçınmayacağını Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları ile gösterildiğini vurguladı. Münbiç ve Fırat'ın doğusu için gerektiği durumda kullanmak üzere askerî hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen süren siyasi ve diplomatik süreçlerin neticelerini beklediklerini dile getirdi.

SANAYİCİLERE, TÜCCARLARA GÜVENİYORUM

Türkiye'nin son yıllarda ekonomik tuzaklara da maruz kaldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıkıntıların çözümünün biraz zaman aldığını, istihdam seferberliğiyle iki yılda 1,5 milyonluk ilave istihdam elde edildiğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki toplantıda istihdamı 2,5 milyon kişiye çıkartma taahhüttü aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayiciye, tüccara, odalara, borsalara güvendiğini söyleyerek, “Üretimi ve istihdamı artırmanın yolu yatırımdır. Hem kendi vatandaşlarımızdan hem de yurt dışından ülkemizde yatırım yapmak isteyenlere kapılarımızı sonuna kadar açtık. Hem Batı ülkelerinden, Orta Doğu'dan, Körfez'den, hem Orta Asya'dan, Uzak Doğu'dan ciddi yatırımcı ilgisi var. Bunların fiilen hayata geçmesi ve istihdama dönüşmesi zaman alıyor, bir anda bunlar olmuyor ama artık tünelin ucu göründü” şeklinde konuştu.

KOBİ’lere işini büyütmesi ve dolayısıyla istihdamı artırması için uygun şartlarda finansman sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlanan kaynakları faize ve benzeri finans araçlarına yatırıldığını duyduklarını, döviz kuru ve enflasyon konusunda çok abartılı öngörülerde bulunarak, fiyatları şişiren kimi ticaret erbaplarının da aynı şekilde devam ettiklerine şahit olduklarını söyledi.

ADAYLARI KENDİSİ AÇIKLADI

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkan adaylarını tek tek açıkladı.Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak daha önce ismi açıklanan Fatma Şahin'in yanısıra Ak Parti’nin Şahinbey, Şehitkamil, Araban, Yavuzeli, İslahiye ilçelerinde mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterilirken, Nizip'te Mehmet Sarı, Nurdağı'da Ökkeş Kavak aday olarak tanıtıldı. AK Parti Cumhur İttifakı kapsamında Karkamış'ta MHP'nin belediye başkan adayı Mehmet Seydi Yılmaz'ı, Oğuzeli'de yine MHP'nin belediye başkan adayı Mehmet Sait Kılıç'ı destekleyecek. AK Parti  Şahinbey’de Mehmet İhsan Tahmazoğlu, Şehitkamil’de Muhammet Rıdvan Fadıloğlu, Nizip’te Mehmet Sarı, Araban’da Mehmet Özdemir, Yavuzeli’nde Mustafa Kemal Sakaroğlu, İslahiye’de Kemal Vural ve Nurdağı’nda Ökkeş Kavak ise seçime girecek. Meral KINACILAR 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum