1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BUNLARI DUYUNCA ÜZÜLÜYORUZ ELBETTE
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BUNLARI DUYUNCA ÜZÜLÜYORUZ ELBETTE

A+A-

Bu korona virüs konusunda insanların yaşadıklarına kulak kabartınca ilginç olaylara şahit oluyorsunuz.. Özellikle son zamanlarda sosyal medyada insanlar virüse yakalandıklarını ancak özel hastaneler dahil hiç bir hastanenin kendilerine bakmadığını ileri sürüyor. Hatta son olarak bir aile sabaha karşı vilayetin kapısına bile gitmiş, hastanelerde yer yok denildiğini ileri sürmüş. Bunun da resimlerini paylaşmış.. İşçi Servislerini anlatıyorlar, kimileri kurallara uyuyormuş, kimileri ise aldırış etmiyormuş. Ne hikayeler anlatıyorlar duyunca şaşırıyorsunuz.. Hatta bir işçi servisinde şoför şüphelenmiş hemen aracını hastaneye çekmiş. Nitekim bir işçinin korona virüslü olduğu tespit edilmiş. Haliyle diğerleri de gözetim altına alınmış.. Diğer yandan bir ailede 3 çocuk annesi bir kadın ile büyük anne covid19 nedeniyle hastaneye yatırılmış.. Ancak 3 çocuğu almamışlar ve eve kapatılarak burasını karantina ilan etmişler. Kapısına da sağlık müdürlüğü tarafından yazı yazılmış.. Komşular beni aradı ve “Ökkeş bey, 3 tane çocuk içerde aç bırakılmış, kimse karantina olduğu için yardım da yapamıyor. Bu uygulama böyle mi olur? Çocuklar 14 gün aç mı bırakılacak” diye soruyor..

HASTALIĞA YAKALANAN DOKTORLAR HASTA MUAYENE EDERSE

Diğer yandan bazı özel hastanelerde doktorların Covid 19’a yakalandıkları, ama buna rağmen muayeneye devam ettikleri ileri sürüyor. Muayene ettiklerinin de hastalığa yakalandıkları bildiriliyor. Bunları gizlemek için gösterilen çaba elbette can sıkıcı.. Tamam sağlığımız için cansiperane çalışan doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımıza minnet duyuyoruz elbette, ama kendilerine test yaptırmayışları sorumsuzluk değil mi. Üstelik hastane yetkililerinin bunu duyunca gizleme telaşına girmesi ayrı bir trajedi..

TEST ZAAFİYETİNİ SERMET ATAY ORTAYA ÇIKARTTI

Bir de TEST vakamız var tabii.. MHP Milletvekili Sermet Atay mevcut uygulamada testlerin çok az yapıldığını söylemiş ve özellikle Üniversite hastanesine dikkat çekmişti. Günde 20 test yapıldığı belirtilen Tıp fakültesi için Rektör Ali Gür bir açıklama yaparak "Üniversitemizde uzun süredir kullanılan PCR tanı laboratuvarımız  vaka sayıları daha önce fazla olmadığından COVİD 19 için aktif olarak kullanılmıyordu. Ancak vaka sayıları artınca test yapılmaya başlandı ve günde 500 test  yapabiliyoruz" demişti. Sonra rakamı artırdı ve bu sayının  1000 olacağını belirtti.. Atay ise, bunun yanlış olduğunu, sağlık müdürlüğünün halk sağlığı merkezinde günde 480 test yapıldığını, üniversite ile birlikte Gaziantep’te toplam 500 test gerçekleştiği, bunun da son derece vahim olduğunu belirtmişti. Bu arada devreye Vali Davut Gül girdi ve  "İl Sağlık Müdürlüğü 540, Gaziantep Üniversitesi 500, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 350, Sanko 250 ve İnayet Topçuoğlu’nda 350 test olmak üzere ilimizde günlük 1990 test kapasitemiz vardır. Vaka sayısı  göreceli olarak yükselmekle beraber Türkiye ortalamasının çok altındayız. Hastalık dünyaya 1 kişiden bulaştı. Tehdit büyük, tedbir zorunludur” dedi. Sonra sessizlik başladı ve şimdilerde öğrendik ki, Gaziantep’te günde 1.900 testin yapılmadığı ileri sürüldü.

ASIL SORUN ORGANİZEDE Mİ, YOKSA İŞÇİLERİN YAŞADIKLARI SEMT VE EVLERDE Mİ

Korona ile bağlantı yaşanan sorunlarla başladık, o zaman devam Edelim bari. Bir sanayi arkadaşım yazdı geçen gün.. Biliyorsunuz bu Konuda OSB’de fabrikalar hedef.. Yapılan suçlamalar işverenin tedbir almadığı ve işçilerin Korona’ya yakalandığı yönünde. Doğrusunu söylemek gerekirse bende aynı düşüncedeydim. Ne var ki sanayici bir arkadaşımın attığı bilgi notu Kafama dank etti.. Bu arkadaşımız herkesin fabrikaları suçladığını ama asıl gerçeğin göz ardı edildiğini iddia ediyor. Nasıl mı ? Buyurun okuyalım:

“Ökkeş bey merhaba.. Gaziantep de her platformda korona Organizede çok yaygınmış dedikoduları yapılmakta. Bu da işverenlerin işçi bulma konusunda sıkıntı yaşamasına, üstelik mevcut çalışanları da olumsuzluğa sevkediyor, isteksizlik ve çalışmama eğilimi yaratıyor. Şimdi size asıl sorunun Fabrikalarda değil, nerede olduğunu anlatmak istiyorum.

1- Korona bizim fabrikalarımızda veya atölyelerimizde yayılmıyor.

2-Çünkü fabrikalarımızda alınan tedbirlerle Işçiler koronaya yakalanmaz.

3- Asıl sorun bizim işçilerimizin yaşadığı Mahalle ve evlerdeki yaşam biçimlerinden kaynaklanıyor. İnanın fabrikalar Onların yaşadığı evlerden daha hijyen ve daha kontrollü.

4 - Ben korona Bataklığının işçilerimizin yaşadıkları olumsuz yerlerden geldiği kanaatindeyim.. Çünkü bu mahallelerin gerçekten hijyen ile alakası yok.

5- OSB yetkilileri harekete geçerse, organizeye gelen işçilerin yaşadıkları semt ve mahallelerin Kontrolü sağlandığında inanın bu dediklerimin gerçek olduğu görülecektir. Oralarda ne sosyal mesafe var, ne de maske takıp korunun insanlar..

6- Bir akşam üzeri bu semtlere bir gezi yaparsanız ne demek istediğim daha çok anlaşılacaktır..

7- Tabii buradaki yaşamın sosyal çaresizlikten olduğu da ayrı bir gerçek. Örnek verecek olursam; 80-Mt kare evde 6-7-8-9 kişinin yaşadığı düşünülürse, buralarda insanlar koronaya da yakalanır, başka hastalığa da..

8- Bu Insanlarımızın daha iyi koşullarda yaşaması halinde, onların elbette korona’ya yakalanmayacağı veya sayının iyice düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim..

YASAK VE KURAL KONULMUŞSA UYULMALI YOKSA VALİ BEYİN RADARINA YAKALANIRSINIZ

Şimdi gelelim Gaziantep Valisi Davut Gül’ün kurallar konusundaki hassasiyetine.. Her ne kadar özelikle kırsal alanlarda  suiistimal edenler çok olsa da, benim asıl söylemek istediğim toplumda örnek olacak nitelikteki insanlarımızın şaşırtıcı davranışları ve suistimalleri oluyor. Asıl vahim olanı ise, bu kuralsızlıkların sosyal medyada paylaşılması.. Haliyle hemen Vali beyin radarına yakalanıyorlar.. Allahı var, kimseye ayrıcalık yapmayan Sayın Vali, siyasi de olsa,  iş adamı da olsa, vatandaşlara uyguladığı ceza kurallarını bu arkadaşlara da uyguluyor.. Hani toplumla genel bir kanaat var, siyasilerin dokunulmazlığı var diye.. Buna imtiyazlı iş adamları ve sanayicileri de ekleyelim tabii.. Onlara söyleyeceğim tek şey; Valla kimse ünvanına, makamına güvenip de  kuralları ihlal etmesin.. Buna beni de dahil ediyorum.. Hatta Sayın Valinin en yakınlarını da ekleyebilirim..  Bundan sonra Gaziantep’te alt tabakadan üst tabakaya kadar kim kuralları ihlal eder, hele hele bunları bir de insanlarla alay edercesine sosyal medyadan paylaşırsa, yandıklarının resmidir..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum