1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Buna başlık bulamadık
Buna başlık  bulamadık

Buna başlık bulamadık

*Öğretmenler geçim derdinde, ev tutamamışlar, yeni atanan öğretmenlerin çoğu hala otellerde kalıyor.

A+A-

*Özellikle kenar semtlerde ekonomik krizden dolayı öğrenciler gün boyu aç kalıyor.  

*Okullarda güvenlik, temizlik sorunu var. İş Kur'un verdiği 1-2 görevli 3 bin mevcudu olan bir okula yetmiyor.

  Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, öğretmenlerin durumlarının iç açıcı olduğu ev bulamadıklarını ve çocuğunun otellerde kaldığını söylerken vahim bir durumu da gözler önüne serdi ve "öğrenciler kantinlerden alışveriş yapamıyor. Çünkü paraları yok, böylece gün boyu aç kalıyorlar" iddiasında bulundu. 

KALABALIK YOK 

Ekonomik sıkıntıların öğrencileri de etkilediğini, eskiden kalabalık olan kantinlerde sıranın olmadığını belirten Parlakçı, öğrencilere tek öğün yemek verilmesini istedi. Parlakçı, "Özellikle kenar semtlerde ekonomik krizden dolayı öğrenciler gün boyu aç kalıyor. Bu ciddi bir sorun. Öğrencinin harçlığı karnının doymasına yetmiyor. Her şey ateş pahası oldu. O nedenle bu soruna bir çözüm bulunması gerekiyor. Devlet bir öğün yemek vermeli çocuklara" diye konuştu. 

YENİ GELEN ÖĞRETMENLER OTELLERDE KALIYOR 

Aynı sorunun öğretmenlerde de olduğunu yeni başlayan öğretmenin 9 bin 500 TL maaş aldığını, bununla da pahalı bir şehir olan Gaziantep'te geçinmekte zorlandığını anlatan Parlakçı şunları dile getirdi: "Ev kirası, ulaşım, gıdanın yüksek olmasından dolayı öğretmenler sürekli buradan kaçmaya çalışıyor. Sürekli bir sirkülasyon var.  Öğretmenlerde bu nedenle oturmuş oluşmuş bir kadro yok. Geçim derdindeler, ev tutamamışlar, yeni atanan öğretmenlerin çoğu hala otellerde kalıyor. Öğretmenler bu pahalılıkta bu kadar ekonomik sıkıntı yaşarken nasıl verimli olsun, nasıl motive olsun? Ne yazık ki bunlar eğitime de yansıyor." 

GİDERLERİ VELİYE YANSITIYORLAR 

Okullarda güvenlik ve temizlik sorunundan dolayı idarecilerin velilerden para toplamak zorunda kaldığını da ifade eden Parlakçı, "55-60 kişilik sınıflar var. Hala okullaşma sorunları çözülemedi. Anayasamıza göre eğitim eşit ve parasızdır ama öyle değil.  Okullarda güvenlik, temizlik sorunu var. İş Kur'un verdiği bir iki görevli 3 bin mevcudu olan bir okula yetmiyor. Okul müdürleri güvenlik ve temizlik için para olmayınca okuldaki düzeni sağlamak için bunu veliye yansıtıyor. Güvenlikçi tutuyor, temizlikçi alıyor. Giderler için para toplanıyor. Bu konuda idarecilere haksızlık etmeyelim. Eğer müdür para toplayıp klima alıyorsa veya odasını döşüyorsa buna karşıyız tabi. Keyfi para toplayan da vardır. Ama genel anlamda bunu söyleyemeyiz. Okul idarecileri de bu konuda ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlar. " diye konuştu. Leyla Özekşi Polat 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum