Ancak Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan, bu zamların tek başına yeterli olmayacağını söyledi. Özcan, esnafın ayakta kalabilmesi için yüksek olan bağkur, SSK primlerine de bir düzenleme getirilmesini istedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ SÖZ VERDİ

Bağkur primlerinin yüksek olduğunu, kredilerin eskiye göre pahalı olduğunu dile getiren Özcan, “Esnafımız verilen sözlerin tutulmasını bekliyor. Cumhurbaşkanımız söz vermişti, Bağkurlularda prim günü 9 bin günden 7200 güne düşecekti. Bunun yanı sıra Bağkur primi yatıran esnaflarımız arasında derecelendirme istiyoruz. Örneğin 10 bin tl sermayesi olan bir çiğköfteci de aynı bağkur primini ödüyor, sermayesi 1 milyon TL olan bir manifaturacı da aynı primi ödüyor. Bunlar arasında bir derecelendirme olmalı. Böyle bir uygulama  10 sene önce vardı ancak kaldırıldı. Esnafın  sermayesine göre prim ödemesi daha adil olur” dedi.

DÜZENLEME İSTİYORUZ

Esnafın yanında çalışan işçiler içinde bir düzenleme gerektiğini, bunun için da talepleri olduğunu belirten Özcan, “Yanında 3 işçi çalışan için farklı, yanında 5 ve üzerinde işçi çalışanlar içinde farklı düzenleme getirilmeli. Sermayesine göre esnaf kesimine farklı prim metodları getirilmesini istiyoruz  . Esnafımızın beklentileri bunlar.Çünkü bu zamlar yetmez. Eskiden daha çok para kazanıyorduk, keşke asgari ücrete zam gelmeseydi de bizde zam yapmasaydık. Yüzde 50 işçiliğe zam geldi, ancak bizim esnafımız yüzde 50 zam yapmadı” diye konuştu. Meral KINACILAR