Gaziantep Valiliği gereğini yaptı Gaziantep Valiliği gereğini yaptı

Konunun uzmanları, makas tekniği ile yapılması gereken yıkımların kırıcı ile yapıldığını, bunun da her an bir felakete yol açabileceğini belirterek, yetkilileri uyardı.  

Gaziantep’te ağır hasarlı binaların yıkımında yüzde 85’lere gelindi. 5 bin civarında ise orta hasarlı bina tespit edildi. Orta hasarlı binaların, apartman sakinlerinin ortak kararı ile yıkıma başlandı. Yıkımlar kırıcı ile yapılıyor. Konunun uzmanları yıkımların makas yöntemiyle yapılması gerektiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu. “Bu binalar yüksek yoğunluklu yapılar. Mesela Onur kent sitesi yıkıldı, onu da kırıcı ile yıktılar. Oysa makasla yıkılması gerekiyor. Yıkım tekniği doğru değil. Kırıcı ile yıkamazsın, Allah korusun bina dönebilir, devrilebilir, bunun riski yüksek, bu şekilde yıkım doğru değil. Makasla kesip kesip almak gerekiyor” dedi.

BİNA SAKİNLERİ FARKINDA DEĞİLLER

Bunun yanısıra bina yıkılırken başında mutlaka teknik bir personelin bulunması gerektiğini belirten konunun uzmanları, “Yıkım tekniğinin yanı sıra binanın başında kimse yok, sulama yok, güvenlik tedbiri yok. Özel yıkımların da bilirkişi eşliğinde yapılması lazım. Teknik personelle yapılmazsa Allah korusun kazalar yaşanabilir. Binan nasıl tepki vereceğini bilemezsin. Bina sakinleri farkında değiller, niye bu kadar zor yıkılıyor diye şikayetler çok. Bu konuya hakim teknik personel mutlaka bulundurulmalı. Makas az, kırıcı fazla. Belki bu yüzden tercih ediliyor ancak orta hasarlı binaların yıkımı da güvenlik açısından uygun teknik ve başında işi bilen teknik personel tarafından yapılmalı.”dediler. Meral KINACILAR ERBEKTE