Yılmaz, “Bu vergiler tüketicilerin belini bükmüştür. Elektrikten, çocuk bezine,temel ihtiyaçlar üzerinden alınan yüksek miktardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır” dedi.

EMEKLİLERE ÇAĞRI

Tüketici Hakları Derneği'nin temel amacının, evrensel tüketici haklarının ülkemizde yaşam bulması, insanca, eşit ve adil bir yaşam mücadelesi olduğunu belirten Yılmaz şunları söyledi:” Tüketici Hakları Derneği olarak İşsizlere, yoksullara ve emekliler seslenmek istiyoruz, bugüne kadar yürüttüğümüz hak arama ve tüketicilerin korunması mücadelesini daha da güçlendirmek için sizleri birlik olmaya davet ediyoruz.”

VERGİLER TÜKETİCİLERİN BELİNİ BÜKTÜ

Ülkemizde mal ve hizmet satışlarında yüksek oranda tüketim vergisi alındığını dile getiren Yılmaz, “Bu vergiler tüketicilerin belini bükmüştür. Seçim öncesinde çıkarılan vergi barışı(!) vergi afları ile şirketler korunurken tüketicilere daha fazla vergi yükü bindirilmiştir. Konutlarda kullanılan elektrikten, Kadın hijyen ürünlerinden çocuk bezlerinden, hayvan mamalarından, sağlık ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan yüksek miktardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır” diye konuştu.

ZAMLARI BİRLEŞEREK DURDURABİLİRİZ

Yılmaz, Üretim ve taşımada mal ve hizmetlerin maliyetini etkileyen mazot ve benzin gibi ürünlerden tüketim vergileri kaldırılmasını isteyerek, “Yetkililere seslenmek istiyoruz. Her ekonomik krizde tüketicilerin cebine uzanan adaletsiz vergi sisteminden vaz geçin. Bütçe açığını kapatmak için sürekli dolaylı vergileri artırmak yerine, kamu harcamalarında tasarrufa gidin, israf edilen kaynakların verimli kullanılmasını sağlayın.  Değerli Tüketiciler, zam öncesi benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturmak yerine, zamları sorgulayıp itiraz etmeli, tüketimden gelen gücümüzü kullanmalıyız” dedi.

EK ÜCRETLER ALINIYOR

Tüketicilerden alınan ek ücretlere de değinen Yılmaz şöyle konuştu:”Ekonomik koşulların zorlaştığı günümüzde, bir başka sorun  ise tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerde kredi kartı kullanması ve kredi kart borcunu da yine kredi kartından karşılamak zorunda kalmalarıdır. Bunu fırsat bilen bazı satıcı ve sağlayıcılar kredi kartından ödeme yapmak isteyen tüketicilerden “Hizmet bedeli,” “kredi kart komisyon “gibi değişik ad altında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu hiçe sayarak ek ücretler almaktadır.”

DENETİME DAVET

Hükümeti denetime davet eden Yılmaz şunları dile getirdi:”Tüketicinin Korunması ve Piyasanın Gözetimi Genel Müdürlüğün yetkililerine sesleniyoruz, kredi kartı ile ödeme yapan tüketicilerden komisyon alan işletmelere yönelik denetimlerini artırınız. Tüketicilerde de kendilerinden haksız yere alınan kredi kart komisyon ücretlerini iade etmemesi durumunda ayıplı hizmet nedeniyle Tüketici Hakem Heyetleri ‘ne başvurmaları çağrısında bulunuyoruz.”

BİRLEŞELİM

‘Tüketici haklarını hiçe sayan işletmelere karşı mücadelede birleşelim’ diyen Yılmaz, “İşçi sendikaları, memur sendikaları ve Demokratik Kitle Örgütleri, üretimden gelen gücünüzü tüketimden gelen gücümüzle birleştirelim.  İşsizler, yoksullar, emekliler ve ücretli çalışanlar üzerindeki haksız vergi yükünü ve kar hırsına boğulmuş satıcıların ve sağlayıcıların zamlarını durdurmak için güçlerimizi birleştirelim” dedi