1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu uygulama alkışlanır
Bu uygulama alkışlanır

Bu uygulama alkışlanır

Şehitkamil’deki çöp konteynerleri yeraltına alınacak. Uygulanmaya başlanacak çöp konteynerlerinin yer altına alınmasıyla ilgili ilk adım atıldı

A+A-

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ilçeye getirilen ilk yeraltı çöp konteynerlerinin teslim alma aşamasında hazır bulundu.  Yeraltı çöp konteynerlerini yakından inceleyen Başkan Fadıloğlu, evsel atıkların sağlıklı bir şekilde toplanmasını sağlamak istediklerini vurguladı. Fadıloğlu, “Bizim şuandaki mevcut konteynerlerimiz 800 litre iken şuanda yeraltına koyacağımız konteynerler 5 bin litrelik konteynerlerdir" dedi. 

UYGULAMA HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Yeni başlatılacak uygulamayla ilgili açıklamada bulunan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak bir yeniliğe daha imza atıyoruz. Özellikle çöp konteynerlerini daha sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek adına yeraltı konteyner düzenine geçiyoruz. Tabi mevcut imar düzeni içerisinde her yerde bunu uygulama imkanımız yoktur. Kaldırımların genişliğiyle ilgili problem olması münasebetiyle yeni imara açmış olduğumuz yerlerde imar planlarına not düşerek artık yeraltı gömülü konteynerleri şart koştuk. İlk defa İbrahimli bölgesinde bu uygulamayı başlatacağız. İbrahimli bölgesinde inşaat çalışmalarının devam ettiği noktalarda iskan alma noktasında bu yeraltı konteynerleri hizmete girmiş olacak” şeklinde konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜM HAYALİMİZ VAR

"Bu şekildeki uygulamayla günde 1 ya da 2 kere servis verme zorunluluğu ortadan kalmış olacak" diyen Fadıloğlu, "Belki de yerine göre 3 ya da 4 günde bir konteynerlerin boşaltılması söz konusu olacak. Özellikle her apartmanın, her sitenin kendi konteynerleri kendi kontrolünde olunca dışarıdan gelebilecek başka çöpleri de kendi bünyesine almamış olacak. Bizim bir başka düşüncemiz de evsel atık için nasıl geri dönüşüm yapıyorsak, çevre bilincini daha üst noktaya getirdiğimizde her apartmanın içerisine geri dönüşümle ilgili de böyle bir çalışma hayalimiz var. Ama biz öncelikli olarak evsel atıkların sağlıklı bir şekilde toplanabilmesi adına bu uygulamaya geçiyoruz" dedi.

400 LİTRELİK SU HAZNESİ

Fadıloğlu, 5 bin litrelik bu konteynerlerin altında yaklaşık 400 litrelik su haznesi olduğunu belirterek, "Birikecek suların sorun olması söz konusu değil. Mevcut konteynerlerimizi periyodik olarak nasıl ki dezenfekte ediyorsak bu yeraltı konteynerlerinin bulunduğu yerlerde de temizlik ve dezenfekte çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Burada en önemli hususlardan bir tanesi de yeraltı konteynerleri yerlerinden çıkarılırken güvenlik önlemleri çok önemliydi. Çünkü yaklaşık 2 buçuk metrelik bir derinlik söz konusu. Biri bu konteynerlerin içerisine düşmesin diye kendi içerisindeki hidrolik sistemleriyle birlikte tüm güvenlik önlemleri alınmış şekilde milletimize hizmet edecek. Bu tür yeniliklerin vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırması, çevreye verilen değerin daha üst noktalara taşınması açısından önemli olduğunu düşünüyorum" HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.