1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu uyarıya dikkat
Bu uyarıya dikkat

Bu uyarıya dikkat

Zorda kalmadıkça kullanmayın

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, zorda kalmadıkça asansörlerin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Arıkan, "Oda olarak meslektaşlarımızın faaliyette bulunduğu asansör sektörüne ilişkin, kullanım alanının ve taşıdığı risk unsurunun önemi gözünün de bulundurularak, alınacak tedbirlerin salgınla mücadele de etkili olacağını düşünmekteyiz" dedi.

KİŞİ SAYISI DÜŞÜRÜLMELİ

"Asansörün alanı baz alınarak, asansörü kullanacak kişi sayısının düşürülmesi, asansöre ortalama 1 m2’lik alana 1 kişinin binmesi uygun olacaktır" diyen Arıkan, " Birden fazla kişinin kullanması durumunda yüz yüze gelinmemesi, ancak metallere de temas edilmemesi önemlidir.  Asansöre binerken mutlaka maske takınız ve binenleri maske kullanmak için uyarınız. Asansör dış, iç kabini ve iç, dış butonlarına doğrudan elle temas etmeyiniz.  Bina giriş katına dezenfektan konması, asansör kabin dışı ve içinin bilinen söz konusu dezenfektanlarla temizlenmesi, kokunun gitmesi için çok kısa sürede açık tutulması gerekmektedir" şeklinde konuştu. 

DEZENFEKTE EDİLMELİ

Belli aralıklarla asansör kuyusunun temizlenmesi, dezenfekte edilmesi gerektiğini belirten Arıkan, "Aylık bakım sözleşmelerinde yetkili firma tarafından bu işlemler yapılır, yapılmalıdır. Asansörlerdeki kabin içerisindeki havalandırma fanları kabin içerisindeki durgun havayı hareketlendirir, dolayısı ile de kabin içerisinde bulunan havadaki virüsü asansörün tüm yüzeyine yayma riski bulunabilir.  Sağlıklı bir ortam olmadığı için, içeri basılan havanın hareketliliği risk oluşturacağından, bu fanın çalıştırılması yerine, durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak sağlıklı ortamlarda bu fanın çalışması gerekir.  Fana ilişkin konu sağlık uzmanlarınca da değerlendirilmelidir. Tüm bu önlemlerin yanı sıra sağlık durumu elverişli kişilerin mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanması salgınla mücadelede önem arz etmektedir" 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.