Acil servis ve hastanelerin grip,  Covid-19 ve RSV  salgını nedeniyle dolup taştığını belirten Yılmaz, ciddi bir salgın ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Yılmaz. “‘Şu ana kadar toplumumuzda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağan dışı yoğunluklar yaşanmakta; bu yoğunluklar sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara da daha az zaman ayrılmasına, zamanında ve yeterli sürede muayene edilememesine, enfekte olmayan hastalara da hastalık bulaşmasına neden olabilmektedir. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır” dedi. Yılmaz maske takılması gerektiğini söyledi. 


KALABALIK ORTAMLARDA MASKE TAKIN

Açıklamalarını sürdüren Yılmaz, “Özellikle toplu taşıma gibi kapalı ve dar alanlarda maske, havalandırma, sosyal mesafe gibi basit önlemler dahi birçok insanın hasta olmasını engelleyecek, yeterli sürede sağlık hizmeti almasını sağlayacak, hatta yaşamını kurtarabilecektir. Koruyucu önlemlerin arttırılması gerekmektedir. Bunlar maske kullanmaya teşvik edilmesi, bulaşıcı hastalıkların yayılması konusunda toplumun uyarılması, sosyal mesafe” dedi. 

LÜTFEN MASKE TAKIN

“Yaşlılar, bu hastalıkların etkileriyle baş edebilme kapasitesini düşüren müzmin bir hastalığı olanlar, gebeler, sağlık çalışanları; grip ve pnömokok aşılarını henüz yaptırmadılarsa Aile hekimlerinden, hastalıklarını izleyen uzman hekimlerden durumlarını değerlendirmelidir” diyen Yılmaz “Mevsim hastalıkları belirtileri olanlar; yakınlarını, çalışma arkadaşlarını korumak için maske takmalıdır, Kapalı alanda, kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır. Bulunduğumuz ortam sık sık havalandırılmalıdır.  Eller dış ortamlardan eve, işyerine gelişte, göze, buruna dokunma ihtiyacınız olursa sabunlu su ile yıkanmalıdır. Hastalananlar tıbbi bakım için aile hekimiyle, izleyen uzman hekimle durumunu görüşmelidir.  Gerekiyorsa sağlık hizmeti almak için sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Yakınlarınızın hastalığını evde izleyin. Soluk almada güçlük çekiyorsa, olağandan daha sık soluyorsa, beslenmesi bozuluyorsa, dalgınlık hali varsa acilen sağlık kuruluşuna götürülmelidir’’ dedi. 

Teknoloji bağımlılığı uyku düzenini bozuyor Teknoloji bağımlılığı uyku düzenini bozuyor


MÜDAHALE SAĞLANABİLİR

Giderek etkisini artıran salgına karşı uyarılarda bulunan Yılmaz, ‘’Bilindiği gibi 2020 yılında ülkemizde görülmeye başlanan COVID-19 salgınıyla ülkemizde büyük bir yıkım yaşandı. Pandeminin başlangıcından üç buçuk yıl sonra COVID-19, diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ülkemizde halen etkisini sürdürmektedir. Türk Tabipleri Birliği olarak toplum sağlığı öncelenerek alınacak bilimsel önlemlerle salgınları en az zararla atlatmanın mümkün olduğunu; salgınlarla mücadelenin yalnızca hastanelerde olamayacağını, toplumun ve kurumların da katılımıyla alınacak bazı önlemlerin, hastalığın daha çok kişiye bulaşmasını önleyeceği gibi ölümleri de engelleyeceğini uzun zamandır belirtmekteyiz. Doğru salgın yönetimiyle ayrıca sağlık sistemindeki yük azalacağı için diğer hastalara da daha etkili müdahale sağlanabilir.’’

SAĞLIMIZ TEHLİKE ALTINDA

Kent genelinde yaşanan sağına dikkat çeken Yılmaz, ‘’Şu ana kadar toplumumuzda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağan dışı yoğunluklar yaşanmakta; bu yoğunluklar sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara da daha az zaman ayrılmasına, zamanında ve yeterli sürede muayene edilememesine, enfekte olmayan hastalara da hastalık bulaşmasına neden olabilmektedir. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır.’’