1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BU TESİS TASARRUF SAĞLIYOR
BU TESİS TASARRUF SAĞLIYOR

BU TESİS TASARRUF SAĞLIYOR

GASKİ Genel Müdürlüğünün gerçekleştirdiği kojenerasyon tesisiyle, atık su arıtma tesisinde ortaya çıkan biyogaz, elektrik ve ısı enerjisini dönüştürülüyor....

A+A-

GASKİ Genel Müdürlüğünün gerçekleştirdiği kojenerasyon tesisiyle, atık su arıtma tesisinde ortaya çıkan biyogaz, elektrik ve ısı enerjisini dönüştürülüyor. GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, Gaziantep Atık Su Arıtma Tesisinde ortaya çıkan biyogazı değerlendirmek için 2 milyon 795 YTL harcayarak kojenerasyon tesisi kurduklarını söyledi.

Kentin kanalizasyonunu arıttıkları Gaziantep Atık Su Arıtma Tesisinin aylık elektrik giderinin 140 bin YTL dolayında olduğuna dikkati çeken Uslusoy, bu gideri tesiste ortaya çıkan biyogazdan elektrik ve ısı enerjisi üreterek karşılamak için başlattıkları projeyi başarıyla sonuçlandırdıklarını belirtti.

140 BİN YTL KAZANÇ ELDE EDİLİYOR

Uslusoy, proje kapsamında atık su arıtma tesisinin bulunduğu alana bir de kojenerasyon tesisi yaptırdıklarını ifade ederek, "Kojenerasyon; kısaca enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesi olarak tanımlanıyor. Enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında birlikte üretilmesi, bu enerjilerin ayrı ayrı yerlerde üretilmesinden ekonomik oluyor. Alman teknolojisi ile kurulan kojenerasyon tesisimiz sayesinde, atık su arıtma tesisimizde ortaya çıkan biyogazı elektrik ve ısı enerjisine dönüştürerek ayda 140 bin YTL kazanç elde ediyoruz. Şu anda kojenerasyon tesisimizde ürettiğimiz elektrik, atık su arıtma tesisimizin elektrik gereksinimini karşılamaya yetiyor" dedi.

TASARRUF SAĞLIYOR

Kojenerasyon tesisinin kurulması sonrasında biyogazı meşalede yakma yerine elektrik üretmede değerlendirmeye başladıklarını ifade eden Uslusoy, önemli ve örnek bir tasarruf projesine imza attıklarını vurguladı. Uslusoy, atık su arıtma tesisinde, evsel atıkların arıtılması sırasında günde 16 bin metre küp biyogaz ortaya çıktığını ifade ederek, ''Kojenerasyon tesisi yokken atık su arıtma işlemi sırasında ortaya çıkan biyogazın bir bölümüyle çamur çürütme tankları ısıtılıyor, geriye kalan biyogaz ise meşalede yakılarak yok ediliyordu'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.