Katmerci, “Serbest piyasa ekonomi modeli piyasada arz ve talep oluşturur. Mevkisine ve hizmetin kalitesine göre değişen işletme giderlerine maliyet hesabı yaparak tabii ki fiyat farklılıkları oluşacaktır. Meselenin üstesinden esnafımızı hedef göstererek gelemeyiz. Cambaza bak demekten vazgeçin” dedi. 

Kurbanlıkta arz sorunu yok Kurbanlıkta arz sorunu yok

Lokantaların kullandıkları ürünlerin fiyatının yüksekliğine dikkat çeken Katmerci, özellikle et fiyatının yüksekliğine vurgu yaptı. Katmerci, “Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz. En pahalı Emtia ve en pahalı Et’ini kullanıyoruz. KDV, kira, stopaj, POS, banka, online satış komisyonları ve daha bir sürü dolaylı vergi ödüyoruz. Yetişmiş kalifiye eleman arayışı içinde dolgun maaş vermekten bunalmış durumdayız. Ayakta kalma mücadelesi vermekteyiz. Vergi dairelerine bir göz atalım. Esnafımızın yarısından fazlası borç batağında, yapılandırma üstüne yapılandırma yapmaktadır” 

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK

Katmerci şunları söyledi: “Tabii ki vatandaşın alım gücünü gözetmekteyiz, oluşan enflasyon işlerimize olumsuz yansımaktadır ama yine de elimizden gelen fedakarlığı ziyadesi ile yapmaktayız. Kimse bizi günah keçisi göstermeye kalkmamalıdır. Devlet vergi toplama modelini, işin kolayına giderek tüketici ve ücretli üzerinden endekslemiştir. Son zamanlarda herkes kredi kartı kullanmaya başladı, kart komisyonları, online satış komisyonları ve kurye hizmetleri maliyetlerimizi çok yükseltmektedir. Büyük ortaklarımız haline gelmişlerdir. Bu durum haliyle tüketiciye yansımaktadır. Yasalar mevzuatlar içinde denetimsizlik, merdiven altı üretim ve haksız rekabetler belimizi bükmüş durumdadır. Sanayi üretimine yapılan fedakârlıklar, verilen teşviklere karşı vergi toplama modeli değişmediği müddetçe enflasyonun düşmesi mümkün olmadığı gibi, vatandaşın yani tüketicinin eli rahatlamaz, düzen değişmez. Cambaza bak demekten vazgeçin”