1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu sorun çözülmeli
Bu sorun çözülmeli

Bu sorun çözülmeli

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, hayvanlıkta gelinen noktayı net şekilde gözler önüne serdi.

A+A-

Üreticilerin zarar ettiğini belirten Türkmen, "Bu üreticilerin hepsi bu milletin evladı, bayrak sevdalısı. Ama bu sorunları çözmesi gerekenler önlerine ne gelmişse onu okuyorlar ve bu sorunları anlatan insanları da provokatör olarak gösteriyorlar" dedi.  

Düzenlediği basın toplantısında rakamlarla konuşan Türkman, Gaziantep'te geçtiğimiz hafta 91 TL'ye karkas kesiminin yapıldığını bu rakamın cuma günü 86 TL'ye düştüğünü söyledi. Et ve Süt kurumunun iyi niyetle yaptığı hamlenin üreticiye ciddi zarar verdiğini belirten Türkmen, "Bu 3 olay üst üste gelince pazar iyice tıkandı. Eğer canlı hayvan ihracatı açılırsa, özellikle kentteki ağırlaşmış malı ihracata gönderirsek bir hareket olacak ve dişi hayvan kesimi azalacak. Biz mevcut bir karar almışız, bu karar üzerinden gidelim derdindeler ama şu an alınan kararlar gerçekten sorun çözmüyor" diye konuştu.  

İDDİALAR VAR 

Türkman, ortaya Suriye'den 100 bin koyun gelecek iddialarının üreticinin moralini bozduğunu söyleyerek, "İkincisi üreticiler canlı hayvan ihracatı beklerken Et ve Süt Kurumu "karkas et ihracatı yapacağız" dedi ve dolayısıyla üreticinin canlı hayvan ihracat beklentisi karşılanmadı. Üçüncüsü de ESK geçen hafta ete indirim yapma kararı aldı. Bu çok yanlış anlaşıldı. Biz sanki ete yapılan indirime karşıyız gibi lanse edildi. Biz tüketicilerin uygun fiyata et almasının taraftarıyız. Ama tüketici uygun fiyata et alacak diye ESK’nın o açıklamasından sonra kasapların eline bir koz geçti. Önceki gün batıda bir birlik il başkanıyla görüştüm ve karkas kilogram fiyatı 13 lira düştüğünü söyledi. Bir başka birlik il başkanı danada 8 lira fiyat düştüğünü söyledi.   Eğer canlı hayvan ihracatı açılırsa, özellikle kentteki ağırlaşmış malı ihracata gönderirsek bir hareket olacak ve dişi hayvan kesimi azalacak. Biz mevcut bir karar almışız, bu karar üzerinden gidelim derdindeler ama şu an alınan kararlar gerçekten sorun çözmüyor" şeklinde konuştu.  

ÜRETİCİLER BATIYOR  

"Üreticiler gerçekten zarar ediyor" diyen Türkman, "Yoksa bu üreticilerin hepsi bu milletin evladı, bayrak sevdalısı ama bu sorunları çözmesi gerekenler önlerine ne gelmişse onu okuyorlar ve bu sorunları anlatan insanları da provokatör olarak gösteriyorlar.  Şurada yapılması gereken çok basit. Ağırlaşmış malı ihracata gönderirsek bu sorun çözülmeye başlanır. Çünkü bu mal üreticinin cebinden yiyor ve üretici zarar ediyor. Toklu hayvan ihracata giderse kuzu da para etmeye başlayacak. Elindeki tokluyu ihracata gönderen üretici yerine kuzu alacak ve 5-6 ay bakıp toklu haline getirecek. Yani toklu ihracata giderse kuzu para etmeye başlayacak, kuzu para ederse de koyun yetiştiren üretici dişi hayvan kesimini durduracak. Bu sorunun acil çözmesi lazım. Çünkü üreticiler gerçekten zarar ediyor, batıyor, iflas ediyor. Birileri 3 gün sonra, haftaya karar alalım derken burada insanlar batıyor. Sadece Gaziantep’te değil Türkiye’nin birçok yerinde üreticiler batıyor. Dolayısıyla çok hızlı bir şekilde çözüm bulunması lazım. Hızlı bir şekilde TM aracılığıyla da uygun fiyata arpa verilmeli hayvan üreticilerine. Bunlar yapılırsa sorun çözülmüş olur yoksa insanlar batıyor. İnsanlar battığı için de tepki gösteriyorlar. İnşallah bu sorun bir an önce çözülür ve bu sorunu çözümü için yürekten konuşanlar ‘hain, terörist, provokatör’ ilan edilmezler. Çünkü hayvan üreten üreticiler ülke sevdalısı insanlar" dedi.  

ÜLKE KAYBEDECEK 

"Gaziantep canlı hayvan ihracatının merkezi. Bir haftadır karkas ihracatı için uğraşılıyor" diye devam eden Türkman, şunları söyledi:  "Şu anda yurt dışına gidecek toplam karkas ihracatı 4 bin 940 kilogram. 5 ton bile değil. Kaybedecek bir dakikamız bile yok. Bu sorun çok kolay bir şekilde çözülebilir. Bu sorun çözülürse üretici bir nefes alır. Devlet illa bizim hayvanımızı alsın demiyoruz. Biz ihracat açılsın diyoruz. Çünkü şu anda bir tıkanıklık var. Tüketimde bir düşüş var ama üretim devam ediyor. Bu tıkanıklığın önü açılması için ihracatın açılmasını istiyoruz. O yüzden bu sorunun bir an önce çözülmesi lazım. Yoksa bu tıkanıklık devam eder ve yarın daha farklı sorunalar neden olur. Çünkü insanlar dişi hayvanları dahil olmak üzere kesiyorlar, satıyorlar ve bu sektörden çıkmaya çalışıyor. Bu insanlara sahip çıkarsak önümüzdeki süreçte ülke kaybetmez ama bu insanlara sahip çıkmazsak ülke kaybedecek. 

DİŞİ HAYVAN KESİMİ BAŞLADI 

"2016-2017 yılına kadar Türkiye’de kişi başına kırmızı et tüketimi 13-14 kilograma kadar çıkmıştı. Ancak şu an geldiğimiz noktada kişi başı kırmızı et tüketimi 6.5-7 kilograma düştü. Burada bir talep daralması var ama arz özellikle küçükbaşta artarak devam ediyor. Dolaysıyla burada bir fazlalık oluşmaya başladı.  

Şimdiye kadar genelde dişi hayvan kesimi sürünün yüzde 10’u buluyordu ama üretici para kazanamadığı için ve artık zarar etmeye başladığı için özellikle son 5-6 ayda aşırı bir şekilde dişi hayvan kesime gitmeye başladı. Kesime gitmesi gereken kuzu ve toklu yerine aşırı bir şekilde dişi koyun gitti. Zararın neresinden dönersek kardır deyip kesime gelmemesi gereken miktarda dişi koyun gelmeye başladı ve dolaysıyla kuzu ve toklunun önü kesildi.  Üreticinin elinde kuzu varsa ona halen yem verebilme kapasitesi var. maliyetler arsa da verilen yemin karşılığı kilo olarak döner ama tokluda öyle değil. Toklu 80-90 kilogram ağırlığına ulaşmışsa ona artık yem verdiğinde kilogram olarak dönüşü olmuyor ve sadece mevcut kilosunu koruyor." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.