1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu son olsun
Bu son olsun

Bu son olsun

Yapımı yılan hikayesine dönen ve çok sayıda şirket tarafından el değiştirilen Gaziantep Şehir Hastanesi 2023 yılının haziran ayında tamamlanacak.

A+A-

Günde 18 bin kişiye hizmet verecek 1875 yatak kapasiteli şehir hastanesinin inşaatına başlama töreninde konuşan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, söz konusu hastanenin inşaatının bir "yılan hikayesine" dönüştüğünü anlattı. Yeni bir sayfa ve projeler hazırladıklarını belirten Ilıcak, yaklaşık 1 yıl önce kente gelerek hastane hakkında hazırlık yaptıklarını dile getirdi.

Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatının başlaması dolayısıyla düzenlenen tören, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekili ve Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Meridiam CEO'su Thierry Deau, Samsung C& T Başkan Yardımcısı Jung Wook Kim, Rönesans Holding Başkanı Dr.Erman Ilıcak ve seçkin davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.

TEKRAR AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Yerel yönetimin projenin tekrar ayağa kaldırılması için ciddi destek verdiğini aktaran Ilıcak, şöyle konuştu: "Buradaki yatırımcıların paralarını vererek hisselerini devraldık. Bugün karşınıza bütün sorunları çözmüş olarak çıktık. Bugün bu yılan hikayesine son vermeye geldik. Genelde böyle işlerde bizim bir pazarlığımız olur. Biz deriz 'şu projeyi 24 ayda bitireceğiz'. Genelde Sayın Cumhurbaşkanımız 'şu gün bitireceksin' der, biz de hep o günde bitirmişizdir. İnşallah 2023 Haziran'da bitireceğiz. Herkesin inancı tam. Huzurlarınızda emeği geçenlere çok teşekkür ederim."

ÖNEMLİ BİR YATIRIM 

Türkiye’nin en büyük sağlık yatırımı projelerinden biri olan Gaziantep Entegre Sağlık Kampusu, Sağlık Bakanlığı, Rönesans Sağlık Yatırım, Meridiam, Samsung C&T ve İstanbul Portföy’ün katılımı ile hayata geçiyor. Yatırım değeri 803 milyon euro olan sağlık üssü tamamlandığında yaklaşık 6 bin kişiye kalıcı istihdam sağlarken, günlük 18 bin hastaya ayakta tedavi imkanı sunacak. Bölgenin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan 7 ayrı hastaneyi bünyesinde bulunduran sağlık kampusu, 1875 yatak kapasitesiyle toplam 638 bin metrekare alanda hizmet verecek. 

BÖLGENİN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

Gaziantep Şehir Hastanesi, alanında dünyanın en büyük yatırım ve fon yöneticilerinden biri olan Meridiam Uluslararası Yatırım Fonu, teknoloji, yatırım ve inovatif sağlık çözümleri alanının öncülerinden Samsung C&T, dünyanın en büyük 24’üncü, Avrupa'nın ise en büyük 8’inci müteahhitlik şirketi olan Rönesans ve Türkiye'nin en büyük yerli sermayeli bağımsız portföy yönetim şirketlerinden biri konumundaki İstanbul Portföy ile Kamu Özel İş Birliği modeli kapsamında hayata geçirilecek. Sağlık kampüsü tamamlandığında, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük sağlık üssü olacak.

ILICAK: YENİ SAYFA AÇIYORUZ

Rönesans Holding Başkanı Dr.Erman Ilıcak konuşmasına, “Maalesef bitirilemeyen Gaziantep Şehir Hastanesi ile ilgili sürece bugün noktayı koyacak, yeni sayfa açacağız. Bu 10 yıllık süreçte bizden önceki taraflar arasında çıkan anlaşmazlıklar ve iflaslar nedeniyle Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatının ancak yüzde 35-40’ının yapılabildiğini görüyoruz.” sözleriyle başladı. Bugün yarım kalan Gaziantep Şehir Hastanesi sürecini finansman tarafında da yöneterek yurt dışından sağlanan avantajlı kredileri korumayı başardıklarını vurgulayan Erman Ilıcak, “Bu sağlık üssünü 2023 yılı haziran ayında tamamlamak üzere burada bir söz verelim. Biz ekiplerimizle yaklaşık 1 yıldır proje üzerinde çalışıyoruz. Tüm planlamalarımızı yaptık. Ağustos 2022’de sözleşmemizi imzalayarak hisseleri devraldık. Bugün bütün sorunları çözmüş olarak karşınızdayız. Bitirmek için önümüzde 8-9 aylık bir süre var. Bir an önce bitirmek için biz hazırız. Bölge halkının bu hizmete bir an önce kavuşması için büyük emek verildi. Desteklerinden dolayı herkese teşekkür ederiz.” dedi.

3 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Dr. Erman Ilıcak, Gaziantep Şehir Hastanesi’nde yüzde 51’lik hissenin MR (Meridiam, Rönesans Sağlık Yatırım) ortaklığının, yüzde 49 hissenin ise Samsung ve diğer ortaklara ait olduğunu açıkladı. Proje için 50 milyon euroluk medikal ekipman yatırımı yapılacağını söyleyen Erman Ilıcak, Rönesans Sağlık Yatırım olarak hayata geçirdikleri hastanelerde bugüne kadar yaklaşık 36 milyon kişinin tedavi gördüğünü, toplam 3 milyar euro tutarında sağlık yatırımı yaptıklarını belirtti.

BAŞARI ÖYKÜSÜ YAZACAĞIZ

Törende konuşan Samsung C& T Başkan Yardımcısı Jung Wook Kim, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Çok özel bir topluluk önünde özel bir proje için buradayız. Bu projenin geçmişteki iniş çıkışlarından payımızı aldık. Şimdi bu ülkenin en iyi sağlık yatırımcısı olan Rönesans ile birlikte çalışmaktan dolayı son derece heyecanlıyız. Meridiam gibi global bir şirketle çalışmaktan dolayı mutluyuz. Yeni ortaklarımız, Rönesans ve Meridiam yanımızdayken bu önemli projeyi başarıyla tamamlayacağımıza inancımız tam. Gaziantep ve Türkiye için bir başarı öyküsü yazacağız.” ifadelerini kullandı. 

ERKEN BİTİRME GAYRETİ

Türkiye’de sağlık alt yapısındaki eksikliklerin giderilmesi için 10 – 12 yıl önce başlayan yatırımlarda Sağlık Bakanlığı’nın liderliğinin önemli olduğunu vurgulayan Meridiam CEO'su Thierry Deau, bu süreçte Rönesans ile yakaladıkları iş birliğini, Gaziantep Şehir Hastanesi projesinin tamamlanmasında da kullanacaklarını vurguladı. Thierry Deau, tarihi şehir Gaziantep’in ihtiyacı olan bu yeni hastanenin bölgeye yeni istihdam sağlayacağını, son teknolojileri getireceğini söyleyerek, projeyi erken bitirmek için gayret göstereceklerini belirtti.  Thierry Deau, projenin en başından bu yana emeği geçen herkese teşekkür etti.

DAVUT GÜL: HEDEFE ULAŞACAĞIZ

Gaziantep Valisi Davut Gül, hastane bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük 4. şehir hastanesinin Gaziantep'te yapıldığını, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kente verdiği önemin göstergesi olduğunu belirtti. Kentte devam eden 1000 yataklı 3 hastanenin olduğunu, planlanan 600 yataklı 2 hastanenin daha bulunduğunu dile getiren Gül, "7 hastaneden oluşan 1875 yataklı Türkiye'nin en büyük 4. şehir hastanesi kentimize kazandırılmış oldu. Bunları üst üste koyduğumuzda yaklaşık 3 bin 500 yatak kapasitesine ulaşıyoruz. Bununla birlikte hedefimiz olan sağlıklı şehir, sağlıkta bölgenin merkezi olma ideallerine kavuşmuş olacağız." diye konuştu.

ŞAHİN: YUMUŞAK KARNIMIZ 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise kentin her alanda olduğu gibi sağlıkta da bölgenin merkezi olduğunu, şehir hastanesinin bazı sebeplerden dolayı belirlenen tarihte bitmediğini söyledi. Şehir hastanelerinin öneminden bahseden Şahin, "Burası bizim en yumuşak karnımız. Cidden çok zor iş. Daha önceki ortaklarda yaşanan sıkıntıları ben belediye başkanı olarak iyi biliyorum. Ortaklar arasında güven sorunu vardı. Ama inanıyorum ki bu işi yaparsa bu şirketler yapar diyorum." dedi.  Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise şehir hastanesinin Gaziantep'e ve bölgeye ciddi anlamda büyük katkı vereceğini ifade etti. 

Protokol üyeleri, konuşmaların ardından hastane inşaatını gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

6 BİN KİŞİYE KALICI İSTİHDAM

Gaziantep Şehir Hastanesi; Genel Hastane Binası (332 yatak), Kalp Damar–Onkoloji Hastanesi (401 yatak), Genel Hastane ve Psikiyatri Hastanesi (400 yatak), Kadın Hastalıkları, Doğum ve Çocuk Hastanesi (459 yatak), Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi (100 yatak), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Binası (150 yatak) ve İl Sağlık Müdürlüğü Binası olmak üzere 7 ayrı binadan oluşuyor. 199 yoğun bakım yatak kapasitesinin yanı sıra 60 yatak kapasiteli Yenidoğan Bakım Ünitesinin de bulunduğu Gaziantep Şehir Hastanesi, 2 bin acil hastaya, günlük ise 18 bin ayakta hastaya tedavi imkanı sunacak. 3 bin sağlık personeli ile birlikte yaklaşık 6 bin kişiye kalıcı istihdam sağlayacak olan Gaziantep Şehir Hastanesi kompleksini günlük 40 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Gaziantep Şehir Hastanesi, çevre iller ile birlikte yaklaşık 9 milyon kişiye hizmet verecek. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum