1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bu sistem TEOG'u arattı
Bu sistem TEOG'u arattı

Bu sistem TEOG'u arattı

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, TEOG sisteminin eleştirilecek yönlerinin çok fazla olduğunu ama yeni gelen sistemin TEOG sistemine göre problemleri daha fazla olan bir sistem olduğunu söyledi.

A+A-

Ersönmez, "Veliler, öğrenciler, tercihler noktasında stresli ve kaygılılar. Ailelerin bütçelerini zorlayarak özele yöneldiğini, böyle bir tercihe zorlandıklarını görüyoruz. Bu sistem mutlak surette kaldırılmalı" dedi.

KAOS YAŞATTI

Bu sistemle ilgili baştan beri endişelerini dile getirdiklerini, yeni gelen lise geçiş sınavının (LGS) üzerinde çalışılmadan derme çatma geliştirilen bir sistem olduğunu belirten Ali Ersönmez, "Öğretmen görüşü, öğrenci, sendika, veli görüşü alınmadan, planlama yapılmadan karar alınmıştır. Örneğin İstanbul'a taşınacaksınız. İl dışındaki nitelikli bir okulu tercih edebilmeniz için, nitelikli bir okul tercih edebilmeniz için önce bulunduğunuz mahalledeki okullardan zorunlu olarak tercih etmeniz gerekiyor. Ve nitelikli okula yerleşmediğinizde, zorunlu olarak mahalledeki okula yerleşmek zorunda kalıyorsunuz. Hem de bunun içerisinde istemediğiniz okul türlerini seçmek zorundasınız. Bu yılki LGS sınavı büyük bir kaosu, sorunu beraberinde getirdi. Pilot uygulamaları yapılmamıştır, denemeleri yapılmamıştır, ön hazırlıkları yapılmamıştır. Öğrenciler hiç karşılaşmadıkları soru türü ile karşılaştılar. Bu da öğrencilerde ciddi hayal kırıklığı, moral bozukluğu yarattı. Oysa bu çocukların sınav öncesi bu soru türleriyle pilot uygulamasıyla karşılaşması gerekiyordu, bu da yapılamadı. " diye konuştu.

SİSTEM YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

TEOG sisteminin eleştirilecek yönleri fazla olsayada, yeni gelen sistemin daha problemli olduğunu söyleyen Ersönmez şöyle konuştu:"Bu seneki sınav sisteminde çocukların hangi liseye gideceğine dair bir defa belirgin bir beklentileri yok, ya da planlamaları yapamıyorlar, bu bir sıkıntı. İlimizde bir çok lise nitelikli hale gelmişti. Ama bugün Gaziantep'e baktığımızda nitelikli olarak okul diye tanımladığımız liselere baktığımızda daha çok merkezi İbrahimli ve Karataş bölgesinde. Bu yıl veli, öğrenci, tercihler noktasında bile stresli ve kaygılılar. Ailelerin bütçelerini zorlayarak özele yöneldiğini böyle bir tercihe zorlandıklarını görüyoruz. Bu sistemin önümüzdeki yıl yeni gelen bakanımız tarafından yeniden değerlendirilip, mutlak surette kaldırılması gerekiyor. Nitelikli, eşit bir eğitim ortamının sağlanmasına acil ihtiyaç var. Alel acele geliştirilen sistem yeniden gözden geçirilmelidir." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.