1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu ses tehlike sesi
Bu ses tehlike sesi

Bu ses tehlike sesi

Eğer tarlalar ekilmez ve ahırlar dolmazsa vay halimize

A+A-

İğneden ipliğe her şeye yapılan zam halkın alım gücünü zorluyor. Temel gıda maddelerinden olan süt, peynir, yumurta ve ete yapılan zam dur durak bilmiyor.  Gaziantep Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, artan yem fiyatları, mazot, elektrik ve gübre zammı karşısında üreticilerin çaresiz kaldığını söyledi. Gaziantep’te ahırların boşaldığını, tarlaların ekilemediği belirten Türkmen, “Artışlar herkesi derinden sarstı. Eğer tarlalar ekilmez ve ahırlar dolmazsa vay halimize” dedi. 

Türkman, 2021 yılının Türkiye ve özelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi için çok kurak geçtiğini söyledi. Gaziantep’in bundan en çok etkilenen iller arasında yer aldığını kaydeden Türkman, kuraklığın etkisinin bugünlerde daha çok hissedildiğini belirtti. 

ÇOK ZOR DURUMDAYIZ

Kuraklığın hem çiftçiyi hem de besicileri çok zor durumda bıraktığını anlatan Türkman, “Kuraklık olmasaydı, ürünler hasat edilebilseydi örneğin buğdayda altta kalan sapı bize yem hammaddesi olarak kalıyordu. Diğer hububat ürünlerinde de aynı durum geçerli. Yem fiyatları bunun da etkisiyle aşırı yükseldi. Şu anda yem 235 TL. Kırmızı mercimek samanı 1 TL’den şu an 2.7 TL’ye yükseldi. Arpa 4,70 TL lira civarında. Tarım Mahsulleri Ofisi yurtdışından arpa ithalatı yapmasa bu fiyat çok daha yukarılar çıkacaktı” dedi.  

ZAMDAN BAŞKA YOL BULAMADILAR

Yem fiyatları yüzde yüz arttığını dolayısıyla vatandaşın hayvanlarına yem alamadığını belirten Türkman, “Ulusal Süt üreticileri birliği 8 Aralık’ta süt fiyatlarına yüzde 47 zam yapıldığını açıkladı. 1 kilo inek sütü 3.20 TL’den 4,70 TL çıktı. Dolayısıyla süt fiyatları artınca süt ürünleri de 47 arttı. 

Diğer ham maddeleri yüzde 100’ün üzerine zam oldu. Ahırlar boş kalmaya başladı. Tarlalar ekilmiyor. Gübre mazot elektrik fiyatları yüksek olunca ekim yapılamıyor. Tarla ekilmezse ahır boş kalırsa fiyatlar yükselmeye devam edecek. Bizim kesinlikle tarlaları ekmemiz lazım. Bugünden itibaren önümüzdeki günlerde yüzde 50’lik artışlar yüzde 200 olarak gelecek” diye konuştu. 

ZARAR EDEN ÜRETİCİ İNEK KOYUN NEYİ VARSA KESTİRİYOR

Türkman, “Yem maliyetlerinin yüzde 100'ün üzerinden artmasından dolayı, 1 kg. Süt ile 1,5 kg yem alınması gerekirken şu anda ancak 800 gram yem alınabildiğinden, yem fiyatlarının artışı devlet tarafından serbest bırakılırken süt fiyatlarının artışı devlet kontrolünde olup arttırılmadığından her gün zarar etmeye devam eden üreticiler ineklerini, koyunlarını kestiriyorlar, kestirebilmek için müşteri arıyorlar. Unutmayalım köylüyü, çiftçiyi, üreticiyi görmezden gelmek, gıdamızı bitirmek, geleceğimizi bitirmek demektir." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum