1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu seminer sonuç verecek
Bu seminer sonuç verecek

Bu seminer sonuç verecek

46 AB ülkesinden 27'sinin katılımı ile oluşturulan AB Konseyi'nin, iki gündür Gaziantep'te sürdürdüğü yerel yönetimlerle ilgili semineri sona erdi....

A+A-

46 AB ülkesinden 27'sinin katılımı ile oluşturulan AB Konseyi'nin, iki gündür Gaziantep'te sürdürdüğü yerel yönetimlerle ilgili semineri sona erdi. Seminerin son gününde bir basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanı Yavuz Mildon, "İlk defa geldiğimiz Gaziantep'te yaptığımız seminerin yararlı olduğuna inanıyorum. AB Konseyi, yerel yönetimlerle ilgili seminerlere son derece önem veriyor" dedi.


Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Meclisi tarafından organize edilen "Avrupa Konseyi Yerel Yönetimleri" konulu seminer sona erdi. İki gündür Gaziantep'te bulunan AB Konseyi heyeti şehrimizi çok beğendiklerini, yakında benzeri seminerler için Gaziantep'e yeniden gelmeyi umduklarını bildirdiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Güzelbey ve SAB Konseyi Bölgeler Meclisi ve Türk Milli Heyeti Başkanı Yavuz Mildon, seminerle ilgili görüş bildirirken, Gaziantep'in tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin tanıtımının bölge ekonomisi için yararlı olacağını belirttiler.

Geçiş sürecinde bazı sıkıntılar yaşanabilir

Dr.Asım Güzelbey'in "Avrupa Konseyinin seçkin temsilcilerinin Gaziantep'i tercih ederek toplantıyı şehrimizde düzenlemeleri ve onlara yöremizi tanıtma fırsatı bulduğumuz için büyük bir memnuniyet duyuyoruz." sözlerinden sonra, konuşan ENTO Başkanı Fert Fjeguth'da AB Konseyi'nin Türkiye ve Gaziantep'e bakış açısını anlattı. AB ile bürdürülecek müzakerelerin en 10 yıl sürebileceğini, sonuçta Türkiye'nin AB ülkeleri arasında yer alacağına inandığını vurgulayan Gert Fjeguth, "Geçiş dönemleri daima sıkıntılı olur. Bu Türkiye için de geçenlidir. Ancak özellikle insan hakları konularında ulaşılacak iyileştirmelerle, ülkenizin AB'ne yakınlığı ve bu konudaki kararlılığını ortaya koyacağını" vurguladı.

TÜRKİYE'NİN KARNESİ İYİ...

AB Konseyi Bölgeler ve Türk Milli Heyeti Başkanı Yavuz Mildon, Türkiye'nin AB ilgili karnesinin kötü olmadığını bildirdi. AB Konseyi olarak Malatya'da meydana gelen olayları nefretle kınadıklarını söyledi. Olayların bir daha tekrar etmeyeceğini umduklarını ve Türk güvenlik kuvvetlerinin kısa zamanda failleri yakalayarak adalete teslim edeceğine inandıklarını vurgulayan Yavuz Mildon, olayın AB Konseyinde de hoş karşılanmadığına dikkat çekti.

MALATYA'DAKİ OLAYLAR YANKI BULDU

AB Konseyi hakkında bilgi de veren Mildon, AB ile ilişkileri olduğunu ve fakat ayrı işlevleri bulunduğunu ifade ettiği sözlerine "Malatya olayları Avrupa'da da geniş yankı bulmuştur. Bu tip olayların bir daha yaşanmayacağını umuyoruz. Her şeye rağmen AB Konsey temsilcileri olarak Türkiye'nin geleceğini parlak görüyoruz. AB'nin işlevleriyle Konsey'in işlevleri arasında fark biraz fark vardır. Mesela Konsey, İnsan Hakları ile ilgili tesbit yetkisi yoktur.

TÜRKİYE 4.'NCÜ SIRADA

AB İnsan Hakları ile ilişkimiz olmasa bile buradan görüldüğü kadarı ile Türkiye'nin karnesi zayıf değildir. Bundan önceki yıllarda AB İnsan Hakları Mahkemesi'nde hakkında en çok dava açılan Türkiye, son açılımları ve aldığı önemli kararlarla hakkındaki kanaati olumlu biçimde düzelttiği görülmektedir. Daha önce İnsan Hakları konusunda hakkında en çok dava açılan ülkeler arasında ilk sırayı alan Türkiye, son belirlemelere göre 4. sıraya yükselmiştir. Bu da gösteriyor ki, Türkiye'nin karnesi kötü değildir." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.