1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BU ŞEHİRDE TREN KAÇTI MI ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BU ŞEHİRDE TREN KAÇTI MI ?

A+A-

Gaziantep’te nedense kimse memnun değil, kiminle konuşsam dertli.. Yıllardır bu konuyu sık sık gündeme getiriyorum ama nereye gitsem daha iyi yaşanabilir kent isteyenler resmen yılgınlığa düşmüş.. İnanmıyorlar projelere, söylenenlere..Örneğin geçen hafta Fatma Şahin’in projelerini yazıp, “eğer gerçekleşirse yaşanabilir kent olma şansımız artıyor” şeklindeki değerlendirmem kimseyi tatmin etmemiş.. Oldukça fazla tepki aldığımı belirtmeliyim.. Bu son derece dikkat çekici bir düşünce ve söylemlerde kararlılık..

SİLKİNMEK LAZIM

“Ökkeş bey” diyorlar ve daha sonra devam ederek “bu yazdıklarınız güzel şeyler ama bu şehirde tren kaçtı, bu göç ile bu nüfus ile, bu dağınıklık, bu pahalılık, bu gürültü, ile Gaziantep artık iflah olmaz” diyenlerin endişelerine elbette katılıyorum.. Çünkü yıllardır geliyorum diyen tehlikeyi yaza yaza nasıl yorulmuş isem, vatandaşlar da yorulmuş.. Elbette umudumu yitirmek istemiyorum.. Çünkü bu şehir bizim, bu şehir herşeyimiz.. İyi yönetilmesi için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.. Ama yılgınlığa düşmeden SİLKİNMEK lazım demek zorundayım.. Bakın gazete olarak yaşayabilmek adına direniyoruz. Her ne kadar yaşamamızı sağlayacak yeterli destek görmesek de, direnebileceğimiz kadar direneceğimizi söylüyoruz.. Bu bir inanç meselesidir. Olur olmaz, sonunda dükkanı kapatmak istemiyoruz.. Yaşatmalıyız bu gazeteyi.. Aynı inanç şehrimiz için de geçerli.. Önümüzde seçim var, herkes oyunu mutlaka kullanmalı.. Şehrimize ne olursa olsun sahip çıkmalıyız..

SİYASETTE BENİ UMUTLANDIRAN GELİŞME YOK

Niye? Çünkü şu belediye meclis üyelikleri konusunda yaşadıklarımız, tabloyu çok çıplak biçimde ortaya koyuyor.. Az kalsın cinayetler işlenecek, nedir bu hırs, nedir bu gözükaralık.. Nedir alıp verilemeyen.. Altı üstü bir meclis üyeliği, görev tanımı belli.. Ama yaşananlara bakılırsa, ki en büyük kaos iktidar partisinde yaşanıyor, gören görmeyen ülke battı, şehir bitti diye düşünecek.. AK Parti’de öyle, CHP’de de.. Nedir ne oluyor, bu kadar öfke niye, izah edilmesi o kadar zor ki.. Hele CHP’de olanlar akıl alır gibi değil.. Neyse ki AK Partililer parti binasını basmıyor, yönetimi ve il başkanını tehdit etmiyor..

Dün CHP il binasına polis çağıracak noktaya gelinmesi, zaten çok şeyi ortaya çıkartıyor. Gaziantep’ten genel merkeze gönderilen listenin, bizahiti Kemal Kılıçdaroğlu tarafından reddedilip “eskilerden kimseyi istemiyorum. Yeniden yapılanma istiyorum” demesi üzerine yaşanan liste kavgasının nerede sonuçlanacağını bilmiyorum. Ancak olan partiye oluyor bu kadarını söylemem yeterlidir..

MECLİS ÜYELİKLERİ YEREL DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMLİ AMA..

Aslında Belediye Meclis üyeliği çok önemli ve gerekli..Çünkü meclis üyeleri, yerel demokrasi açısından son derece önemli bir işleve sahiptir Meclis üyeleri kentin sorunlarının çözülmesini, daha yaşanabilir bir kente ulaşmayı sağlamak için seçilir. Ama bizdeki başka..Asıl işlevinden uzaklaşıp, farklı hesaplar yapanlar türedi son yıllardı.. Yaklaşık yüzde 90’ı kentin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde bir şey yapmaz.. Sadece Gaziantep’te değil elbette, maalesef ülkemizdeki belediye meclis üyelerinin büyük bölümü bu önemli görevi yerel demokrasinin önemli bir parçası oldukları bilinci ile hareket etmemektedir. Hatta, zaman zaman yargıya da yansıyan biçimiyle, belediye meclis üyelerinin bir bölümünün imar yolsuzluklarına karıştıkları, özellikle imar komisyonlarında bulunmak için gayri ahlaki biçimde çok ciddi çıkar çatışmalarına girdikleri, belediyedeki nüfuzlarını yandaşlara çıkar sağlamak için kullandıklarına tanık olunmaktadır. Kentin menfaatinden çok, kendi menfaatleri için çalışılmaktadır..

AK PARTİ’DE SİL BAŞTAN YAPILABİLİR

Bir hafta içinde kıyametler koptu resmen.. Ciddi değişimler yapıldı.. İyi kötü yorum yapmak istemiyorum.. Çünkü nihayetinde meclise kapağı atanların yüzde 90’ının gayelerini biliyorum.. Neyse artık bunlara alıştık.. Gidenlerin yerine gelenler için fazla bir beklenti içine girmek istemiyorum. Ha Ali Veli, ha Veli Ali.. Şimdi asıl mesele MHP ile anlaşma noktası. Çünkü MHP daha önce kendi meclis üyelerini çıkartacaktı.. AK Parti’de ona göre hareket etmişti, ama sonra durum değişti ve galiba MHP yeterince meclis üyesi çıkartamayacağını anlayınca, (bunda Ejder Demir’in İYİ Parti adaylığında rolü büyük bence) AK Parti ile karma liste olmasında karar kılındı.. Bu karar zaten burnundan soluyan AK Partilileri daha da öfkelendirecek, şimdiden söyleyeyim.. 

NİZİP ESKİSİ GİBİ OLMAYABİLİR

Bir süre önce yazmıştım.. AK Parti’nin Nizip belediye başkanı ve yetkilileri, bu ilçeye yeterince hizmet yapmadılar, ne zaman bu ilçeye gitsem şehircilik adına, ulaşım ve sosyal belediyecilik yönünden değişen bir şey göremiyorum demiştim.. Oysa iktidar partisi olarak Nizip’e inanılmaz destekler sağlandı. Sayın Abdülhamit Gül zaten başlı başına bir güçtü. Milletvekili Ali Şahin de öyle.. Ama bu gücü modern bir Nizip adına değişime uğratamadılar.. Şimdi ciddi bir rakip çıktı karşılarına. Mehmet Aslan’ın aday gösterilmesi, CHP’nin de destek vermesi halinde bu ilçede işlerin AK Parti olarak hiç de kolay olmayacağını gösteriyor. Bu arada İslahiye ve Nurdağı için de sıkıntılar olduğu söyleniyor AK Parti için.. Bu üç ilçeye de dikkat demeliyim..

KALDIRIMLAR VE YOLLAR

Maalesef Gaziantep olarak kaldırım ve yollar olarak belediyelere eleştiri getirmek zorundayım.. Yollar delik deşik, zaten sosyal medyada insanlarımız paylaşıyor görüyoruz. Kaldı ki kendim çok geziyor ve yaşıyorum.. Kaldırımlar için zaten illallah ediyoruz. Hele yağmur yağınca daha yeni döşenen veya en geç 1-2 yıllık olan kaldırım taşları ya kırılmış yada bozulmuş. Adımını attığınız anda su sıçratıyor. Daha doğrusu TÜKÜRÜYOR. Maarif kavşağı yoğun bir kalabalığın yürüdüğü yer. Ama o kaldırımlar doğrusunu söylemek gerekirse şehrin ayıbı.. Çok yer öyle.. Bazen yürüyorum ama inanın pişman oluyorum.. Zaten birçok kaldırım işgal edilmiş, insanların yürüyeceği alan iyice daraltılmış, birde kaldırım taşlarının böyle olması Gaziantep’e yakışmıyor, çünkü hadi biz alıştık da şehre gelen yabancılar için ayıp oluyor..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum