1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BU RAPORLARIN HANGİSİ DOĞRU?
BU RAPORLARIN HANGİSİ DOĞRU?

BU RAPORLARIN HANGİSİ DOĞRU?

Birisi özel bir sağlık merkezine, diğeri de 25 Aralık Doğum Hastanesi'ne yaptırılan ve bebeğin sağlıklı olup olmadığını tespite yarayan 3'lü testin...

A+A-

Birisi özel bir sağlık merkezine, diğeri de 25 Aralık Doğum Hastanesi'ne yaptırılan ve bebeğin sağlıklı olup olmadığını tespite yarayan 3'lü testin (DOWN SENDROMU) sonuçları kafa karıştırdı. Abdulkadir Katmerci adlı vatandaş Doğum Hastanesi'nde yapılan tahlilde bebeğin sakat olduğunun ortaya çıkarıldığını, Özel bir sağlık merkezine yaptırdıkları tahlilde ise bebeğin gayet sağlıklı olduğunun belirlendiğini belirtti. "Hangisi doğru" diye soran Katmerci, "bir tahlilde bebeğim sakat, diğerinde ise normal. Bunu sorduğumda kimse bana doğru düzgün cevap vermedi" dedi.

16.NCI HAFTADA YAPILIYOR

Gebeğin 16'ncı haftasında yapılan ve bebeğin sağlıklı olup olmadığının tespit edildiği 3'lü test, iki ayrı kuruma yaptırılınca ortaya çıkan sonuç dikkat çekti. Gazi Medikal'e yapılan ve Down Sendromu taraması adı verilen tahlilde, anne karnındaki bebek gayet sağlıklı. Ancak 25 Aralık Doğum Hastanesine yapılan tahlilde tam tersi bir sonuç. "Bebek sakat"...

BABA ÇARESİZ

Baba Abdulkadir Katmerci, ortaya çıkan iki tahlil sonuçları karşısında çaresiz kalmış. Dogum Hastanesi'ndeki doktor annenin belinden su alınıp Ankara'ya gönderilmesi gerektiğini söylemiş, Gazi Medikal'a yaptırılan tahlillede sonuçlar gayet normal çıkmış. Katmerci, "Sonuçlar birbiriyle tamamen zıtlık içeriyor. Ne yapacağımızı şaşırdık kaldık. Hiç bir yetkiliye ulaşamadık. Bebeğimiz sakat mı, değil mi bilemiyoruz. Bir tahlil sonucu normal diyor, diğeri ise sakat. Yetkililere ulaşmaya çalıştık ancak kimse bize bu konuda net cevap veremedi. Doğum Hastanesi'nde tahlili yapan doktor, "günde çok sayıda kişinin tahlilini yapıyoruz" diye cevap verdi" dedi.

İLK OLARAK DOĞUM HASTANESİNE YAPTIRILDI

19 Nisan 2007 tarihinde Doğum hastanesine yaptırılan tahlil sonuçları; "Hesaplanmış trisomy 21 riski cut off değerinin üzerindedir ve bu değer artan riski temsil etmektedir. Trisomy 21 sonucuna göre aynı değerleri gösteren 58 kadından sadece 1'inde trisomy 21'li gebeliğe rastlanmıştır. 57 kadında ise normal gebelik görülmüştür' ibaresi yer alıyor.

GAZİ MEDİKAL NORMAL

21 Nisan 2007'de Gazi Medikal'e yaptırılan tahlil sonuçlarında ise; "Hesaplanmış trisomy 21 riski cut off değerinin altındadır ve bu değer risksiz bölgede bulunmaktadır. Trisomy 21 sonucuna göre aynı değerleri gösteren 1832 kadından sadece 1'inde trisomy 21'li gebeliğe rastlanmıştır. 1831 kadında ise normal gebelik görülmüştür.' ibaresi yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.