1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu proje çok tartışılacak
Bu proje çok tartışılacak

Bu proje çok tartışılacak

Büyükşehir’de askıya çıkarılan Millet Bahçesi Planı, gerek 100 Milyon dolara malolacak olan devasa cami ve gerekse ayrılan ticari alan nedeniyle tepkilere neden oldu.

A+A-

 Plana itiraz eden ve yargıya taşımaya hazırlanan CHP’li meclis üyeleri Yılmaz Kireç, Uğur Kalkan, Hasan Şencan ve Beyhan Külekçi, “22 dönüm alana devasa bir cami yapılıyor. 150 metre yüksekliğinde diye söyleniyor. Bu cami yapılırsa Kalenin silueti kalmaz, Panorama müzesi kapanır, trafikte sıkıntı olur. Hem ihtiyaç da yok. 300 metrede, 500 metrede 8-10 tane cami var” derken, CHP’li eski meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, “Kentimizde sosyal donatı alanları yetersiz iken, böyle bir cami yapılmak istenmesi, hem dinen, hem hukuken hem de şehircilik açısından kabul edilemez” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ise, Millet Bahçesi projesinde öyle devasa bir ticari alanın olmadığını, cami proje çiziminin devam ettiğini söyledi. Cihan, ”Ticari yer dediğimiz proje şu. Tek katlı, iki katı geçmeyen arasa, çarşı kültürümüzü yaşatacağımız bir alan. Öyle devasa 3 katlı, 5 katlı 8 katlı böyle bir şey yok”dedi. 

MİLLET BAHÇESİ’NE DE İTİRAZ ETTİLER

CHP’li meclis üyeleri Yılmaz Kireç, Uğur Kalkan, Hasan Şencan ve Beyhan Külekçi, Millet Bahçesi için Büyükşehire itirazda bulundu. Meclis üyeleri Kireç, Şencan ve Külekçi, Millet Bahçesi’nin yanısıra 12 tane imar tadilatı içinde itiraz dilekçesi verdi. Meclis üyeleri, benzi istasyonları, yeşil alanlar, üniversite alanının yanısıra,Millet Bahçesi planına itirazda bulundularını belirterek, ”Millet Bahçesi planına itiraz ettik. 22 dönüm alana devasa bir cami yapılıyor. 150 metre yükseldiğinde diye söyleniyor. Bu cami yapılırsa Kalenin silueti kalmaz. Yaptıkları Panorama müzesi kapanır. Hem ihtiyaç da yok. 300-500 metrede 8-10 tane cami var. Trafikte sıkıntı olacak. Biz bu alanın komple yeşil alan olmasını istiyoruz. İtirazımız kabul edilmezse Millet Bahçesi’ni yargıya taşıyacağız” dediler.

FİZİKEN ÖYLE BİR TİCARET YOK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan askıya çıkarılan Millet Bahçesi planıyla ilgili Gazetemize açıklama yaptı. Cihan öyle sanıldığı gibi ticari bir alan planlanmadığını belirterek, “Ticari alan dediğimiz yerdeki proje şu. Projede tek katlı, iki katı geçmeyen arasa, çarşı kültürümüzü yaşatacağımız, ince uzun bir sokakta dükkanlar olacak. Yani o kadar devasa, öyle  3 katlı, 5 katlı, 8 katlı bir şey yok. Gaziantep’in yöresel ürünlerinin satılacağı dükkanlar olacağı için ticaret dendi. Kasıt ticaret değil ama onun planlamadaki dili o. Ticaret denince 5 katlı, 8 katlı, her taraf bina olacak düşünçesi akla geliyor. Ama öyle bir şey yok. Fiziken öyle bir ticaret yok”dedi.

SADECE SOKAK VAR,GERİSİ YEŞİLALAN

Millet Bahçesi Planı’nın ardından projesini de kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Cihan,”Yapılacak projeyi görüntülü olarak kamuoyuyla paylaşacağız. Onun hazırlığını yapıyoruz. Planda ticari alanla ilgili sadece sokak var, başka bir şey yok. Gerisi tamamen yeşil. Hiç bir tane yapı yok. Ortada kastel var. İnsanların gelip huzur bulacağı bir bahçe olacak. Ticari değil oraya geleceksin bir su alacaksın, bir yemeni alacaksın. Projemizi paylaştığımızda daha iyi görünecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yakında ihaleye çıkaracak. Millet bahçesi bugün yarın ihaleye çıkar, altı otopark üstü bahçe olacak” diye konuştu.

Cihan, şuan cami projesine de çalışıldığını, caminin de planda sadece sınırlarının gösterildiğini  belirtti.

KAMUOYUNA GAZETEMİZ DUYURDU

Merakla beklenen ve şu anda askıda olan Millet Bahçesi planını kamuoyuna ilk olarak Gazetemiz duyurdu. Plana göre Stadyum alanının Arkeoloji Müzesi tarafında 17 bin metrekarelik alan ticaret alanı olarak planlanmış. Valilik binasının yerini  kapsayan 22 bin metrekarelik alana cami yapılacak. Muammer Aksoy Bulvarının Emniyet ve Demokrasi meydanı arasında kalan kısmı trafiğe kapatılacak. Plana göre Stadyum alanının Arkeoloji Müzesi tarafında 17 bin metrekarelik ticaret alanı planlanmış, Vergi dairesi park alanı içinde bırakılarak yıkılmasına karar verilmiş. Valilik binasının yerini de kapsayan yaklaşık 22 bin metrekarelik bir cami alanı, bu alanın batısında bin 200 metrekare civarı başka bir ticaret alanı planlanmış. Muammer Aksoy Bulvarının Emniyet ve Demokrasi meydanı arasında kalan kısmı trafiğe kapatılmış. Ticaret alanlarında 0.50 yapılaşma hakkı ve 2 kat yükseklik tanımlanmış. Askıda itiraz süresi 30 Ekim olarak belirlendi.  

GÜÇYETMEZ:CAMİ İSRAFTIR

CHP Şehitkamil eski Belediye meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, ihtiyaç olmayan bir yere cami yapmanın israf olduğunu, dinimizde ise israfın haram olduğunu söyledi. Güçyetmez, ”Kentimizde sosyal donatı alanları yetersiz iken, kentin tam ortasına 21 bin 132 m2 lik alana 150 metre kubbe yüksekliği olan devasa cami yapılmak istenmesi, hem dinen, hem hukuken hem de şehircilik açısından kabul edilemez bir durumdur” dedi.

SORUN YARATIR

Valiliğin yerine yapılacak camiyle ilgili açıklama yapan Güçyetmez, şehircilik açısından 150 metre yüksekliğinde ki kocaman caminin Gaziantep Kalesi ve kentin sülieti açısından sorun yaratacağını belirterek, ”Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.09.2019 tarih ve 301 sayılı ile içerisinde  41 Bin 738 m2 yıkılan Kamil Ocak Stadyumu alanı, 19 bin 13 m2 yıkılacak olan valilik binasının bulunduğu alan, 144 Bin 701 m2’lik Demokrasi Meydanı ve Yüzüncü Yıl Atatürk parkı, yol, meydan ve sosyal tesis alanının bulunduğu 292 bin 128 m2’lik alan kaldırılmıştır. Kaldırılan alanların yerine Millet Bahçesi adı altında; 13 bin 703 m2 ticaret alanı, 21 bin 132 m2’ lik kısmına 150 metre kubbe yüksekliği, 163 metre minare yüksekliği olan cami önerildi. Ancak kentimizde gerek eğitim alanları, gerekse yeşil alan gibi sosyal donatı alanları yetersiz iken, kentin tam ortasına 21 bin 132 m2’lik alana 150 metre kubbe yüksekliği olan devasa bir yapı olarak cami yapılmak istenmesi, hem dinen, hem hukuken hem de şehircilik açısından kabul edilemez bir durumdur”dedi.

NASIL TOPLANMA ALANI OLACAK?

İhtiyaç olması halinde belediyelerin ibadet yeri ayırmasının görevleri arasında olduğunu kaydeden Güçyetmez,”Ancak bu alanda 20 bin kişilik cami yapılması israftır. Hukuken ise "Millet Bahçesi" kavramı; genel olarak halkı doğa ile buluşturan, rekreatif gereksinimlerini karşılayan, gerektiğinde afet toplanma alanları olarak da kullanılabilecek, şehrin ve ülkenin prestijine katkı sağlayacak simgesel büyük yeşil alanlar şeklinde tanımlanmaktadır. İstanbul’da yaşanan 5,8 lik deprem sonrası çok tartışılan deprem toplanma alanlarının yetersizliği tartışılırken, Millet bahçeleri gerektiğinde “afet toplanma yeri” olarak kullanılması yasal tanım olmasına karşın,  150 metre yüksekliğinde cami binasının bulunduğu bu alan nasıl afet toplanma yeri olacaktır” diye konuştu.

ŞEHRİN AKCİĞERİ

Hukuken Millet bahçesi içerisinde olmaması gereken ticaret ve cami alanının,  hangi yasal dayanak çerçevesinde millet bahçesi içerisine yerleştirildiğini soran Güçyetmez şöyle konuştu:”Şehircilik açısından bu 150 metre yüksekliğinde ki kocaman bina Gaziantep Kalesi ve kentin sülieti açısından sorun yaratacağı açıktır. Kaldı ki 100.yıl Atatürk Kültür Parkı, Meteorolojik konumu ile Batıdan esen hava koridoru üzerinde , bu özelliği itibariyle de batıdan doğuya doğru esen rüzgarla birlikte hava, orman içerisinden süzülerek,orman ve yeşil alanlarda fotosentez olayı ile elde edilen oksijenle birlikte, doğal Mikroklimatik sirkülasyon sağlayarak hava kirliliğinin önlenmesiyle birlikte temiz ve bol oksijenli hava oluşmasına katkı sağlamakta ,bir nevi Şehrin akciğeri görevini üstlenmektedir. Türkiye’nin 2. büyük Parkı olan 100. Yıl Atatürk Parkında olan yeşilimizi yok etmeye çalışmak, her şeyden önce kent halkının “Sağlıklı ve dengeli çevre” de yaşama hakkının ihlalidir. Yapılan plan değişikliğiyle, 150 metre yüksekliğinde  yapının yapılması sonucu doğal güzelliğin, sağlıklı ,dengeli bir çevrenin bozulması ve hava kirliliğinin artması kaçınılmaz olacağından Gaziantep Kamuoyunun kentine sahip çıkması büyük önem arz etmektedir. “ Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum