1. WEB TV

  2. GAZİANTEP

  3. BU PROJE BAŞKA PROJE

BU PROJE BAŞKA PROJE

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı çiftçilere yönelik yatırım projelerine bir yenisini daha ekledi.BU PROJE BAŞKA PROJE

Ortalama maliyeti 80 ila 100 bin lira arasında değişen “Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi”nde bugüne kadar 5 tane yapan Büyükşehir Belediyesi en son Yavuzeli ilçesi Süleymanobası Köyü’nde yaptığı tesisi hizmete koydu. 

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Bu projeyi şimdiye kadar 6 noktada gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, bir Araban’da iki Yavuzeli’nde bir Nurdağı’nda, bir Şahinbey’de birinin de İslahiye’de olduğunu söyledi. Su buldukları bölgelerde bu projeyi devam ettireceklerini dile getiren Yılmaz, bu projeden sadece küçükbaş hayvanların değil, yabanda yaşayan birçok kuş, kurt, böcek gibi hayvanların da istifade edeceğini kaydetti.

60 METRELİK KUYULAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimi ile yapılan projeleri tek tek uygulamaya koyduklarını ifade eden Yılmaz, Küçükbaş hayvancılığın yoğun olduğu köylerin ortak noktasında sondaj ile su çıkardıklarını ve bunu bir depoya verdiklerini, bunu da yaparken güneş enerjisini kullandıklarını belirten Yılmaz, “Bizim bu sistemimiz ile çiftçilerimiz elektrik faturası ödemeden sulama işini çözmüş oluyorlar. Bugün burada 60 metrelik bir kuyudan dalgıçlar ile suyu depoya çıkardık. Daha sonra da yalaklara vererek küçükbaş hayvanların sulanmasını sağladık. Bu tesisimizden yaklaşık 2 bin 500 3 bin civarında küçükbaş hayvan yararlanıyor. 5 köyün hayvanları bu tesislerden istiafede edecekler” dedi.

SUYA İHTİYAÇ VAR

Yem yemeyen hayvanın ürün vermesinin zor olduğunu, yem yiyen hayvanın ise suya ihtiyacının olduğunu belirten Yılmaz, “Daha önce çiftçilerimiz merada besledikleri hayvanlarını evlerine sulamak için götürüyorlardı. Merada yediği otlardan aldığı enerjiyi su içmeye giderken tekrar harcıyordu. Böylece hayvan ne et bağlayabiliyordu ne de süt verebiliyordu. Şimdi burada farklı bir konspet izliyoruz, merada hayvanlar beslenecek ondan sonra gelip buradan suyunu içecek. Daha sonra etrafa yapacağımız ağaçlandırmaların altında da dinlenecekler. Bunun neticesinde; sağlıklı su içen, doğal merada beslenen hayvanların hem et kalitesi artacak hem de süt verimi. Çiftçilerimizin de hayvansal gelirler artmış olacak” diye konuştu. BÜLTEN

 

İzlenme: 1179

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar