1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Bu Müze ezber bozacak
Bu Müze ezber bozacak

Bu Müze ezber bozacak

* Antep Savunması 11 ay değil, 38 ay sürdü

A+A-

* Gaziantep’te 10 bin yıldır yaşam var

* Antep Harbinde 10 bin civarı şehit var

* Fransızlar gelip görse kesinlikle özür diler

Panorama 25 Aralık Müzesi Tarih Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu, sona gelinen Panorama Müzesi’nin eşsiz bir çalışma olduğunu, bu müzeyi görenlerin Antep tarihiyle ilgili ezber bozacağını söyledi ve gelip gördükleri takdirde Fransızların bile özür dileyeceklerini dile getirdi.  Severoğlu, ”Burada Fransız hükümetini Gaziantep halkından özür dilemeye davet edecek birtakım sonuçlar var. Bu müze bu çağrıları yapacak ve inşallah sonuç alacak. 

Antep savunması 11 ay deniyor. Ama Antep savunması 38 ay. Müzenin Güneydoğu köşesinde yapılan kazı çalışmalarında binden fazla M.Ö. 8200’lere ait taş alet bulundu. Bu taş aletler Gaziantep’te 10 bin yıldır yaşam olduğunu gösteriyor” dedi.  Tarih Kurulu üyesi Dr.Samet Bayrak, Antep Savunmasında şehit sayısının 6317 değil, 10 bin civarında olduğunu söyledi.

MÜZENİN YER SEÇİMİ ÇOK DOĞRU

Turizm Derneği ve Panorama 25 Aralık Müzesi Tarih Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu,  Müze Müdürü Murat Dağ, kurul üyesi Dr.Samet Bayrak ve arkeologlarla birlikte basın mensuplarına yapımı son hızla devam eden Panorama Müzesini gezdirdi. Severoğlu, Müzenin Kale’nin siluetini kapattığı yönündeki iddiaları doğru bulmadığını belirterek, ”Bu alanda en doğru yer bulundu. Gaziantep Kalesinin yanında Kültür yolunun başlangıcında bir yer olması çok önemli. B u projenin yeri de bu siluette doğru. Yer seçimi çok doğru”dedi.

bu-muze-ezber-bozacak3.jpg

ENGELSİZ BİR MÜZE

Severoğlu, Projenin tasarımında Gaziantep Kalesi ile Panorama Müzesi arasında bulunan Seferpaşa Mahallesi’nin Sokak Restorasyon Çalışmalarının devamında açılacak olan iki sokağın turizme kazandırılacak olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Severoğlu,”Müze engelsiz bir müze. Çocuklar için oyun alanı olacak” dedi.

GAZİANTEP’TE 10 BİN YILDIR YAŞAM VAR

Bu müzede kazı çalışmalarının Gaziantep tarihini değiştirdiğini belirten Severoğlu, ”Güneydoğu köşesinde kazı çalışması yapıldı. Binden fazla taş alet bulundu. M.Ö. 8200’lere gittik. Bu taş aletler Gaziantep’te o tarihten bu yana üretim yapıldığının göstergesi.  Kentteki yaşam 6 bin derken, kazılar sırasında ortaya çıkan kalıntılardan dolayı 10 bini yıla gittik. Gaziantep’te 10 bin yıldır yaşam var”dedi.

bu-muze-ezber-bozacak4.jpg

ANTEP İŞGAL SIRASINDA NASIL BİR YERDİ?

Müzede yer alan belge ve görsellerle ilgili bilgi veren Severoğlu, ”Gaziantep’te 20’den fazla devletin hükümranlığını gösteren pano var.  Müzenin genel projesi var.  İşgal sırasında Antep nasıl bir yerdi. 1920 yılının Antep haritası yer alacak. Müzeye katkı sağlayan kuruluşlara teşekkür yazısı var.  Fransızlar Gaziantep’i terkettiklerindeki fotoğrafları yer alacak. 30 civarındaki kaynaktan yararlanarak Gaziantep haritası hazırlandı. Bu haritada her türlü yapı var.  Savaşa tanıklık eden yapıların fotoğrafları yer alacak. Savaşta ölen şehit ve gazilerin isimlerine yer veriliyor” diye konuştu.

bu-muze-ezber-bozacak.jpg

ANTEP SAVUNMASI 38 AY

‘Antep savaşını anlamak için dünyayı ve bölgeyi de bilmemiz lazım’diyen Severoğlu,”Bölgenin haritası var. Antep savunması 11 ay deniyor. Ama Antep savunması 38 ay. Çünkü Antep Savunması henüz Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmadan 1918 ‘de Ali Cenani’ye verdiği talimatla savunmayı başlatıyor. Devlet demiryollarından temin ettik. Telgraf makinası sergilenecek. Dönemin kıyafetleri ve silahlarını sergileyeceğiz. Burada Fransız hükümetini Gaziantep halkından özür dilemeye davet edecek birtakım sonuçlarda var. Bu müze bu çağrıları yapacak ve inşallah sonuç alacak” dedi. 

bu-muze-ezber-bozacak4-001.jpg

ERMENİLER NİYE GİTTİ?

Müzede herşeyin belgelere dayandığını söyleyen Severoğlu şunları dile getirdi:” Yabancı kaynaklardan elde ettiğimiz belgelerde yeralacak. Ne olduda Antep’teki Ermeniler bu kenti terketti? Bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. O bilgilere yer vereceğiz. Fransızların birtakım belgelerine yer vereceğiz. Sivil hedeflere, kadınlara, çocuklara karşı insanlık suçu sayılan silahların belgelerini koyacağız. İç yazışmaları koyacağız. Gaz kullanımı ile ilgili belgeler koyacağız. Bu müzenin dünyada eşi ve benzeri yok. Kapılar, demir belbentler savaşa şahitlik etmiş eşyalar. Fransız komutanın uçaktan attığı mektup var bununla ilgili belgeler var.” 

YAĞLI BOYA İLE ANLATILIYOR

Gaziantep Savunmasının yağlı boya tekniğiyle  anlatılıdığı müzede, görsel efektlerin de kullanılacağını belirten Severoğlu,”Duman, ateş, su sesleri ile ilgili efekt çalışmaları devam ediyor. Panorama Müzesi’nde 280 kişilik bir konferans salonu yer alacak. Geçmişte Gaziantep Savunmasına katılmış Semt Reislerinin aileleri, ellerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzasının bulunduğu İstiklal Madalyası Beratları, madalyalar, silahları, kılıçlar, kamalar sergilenmek üzere müzeye verildi. Sadece bu müzeyi görmek için insanlar Gaziantep’e gelecek. Müzenin her yerinde başka bir hikaye var. Bu müzenin kapısından çıktığınız zaman o dönemde Antep nasıl Gaziantep olmuş onu öğrenecekler” dedi.

bu-muze-ezber-bozacak14.jpgbu-muze-ezber-bozacak8.jpg

BAYRAK:ŞEHİT SAYISI 10 BİN CİVARINDA

Tarih Kurulu üyesi Dr. Samet Bayrak, kendisini medeni sayan, tüm dünyaya insanlık iddasında bulunan Fransızlar hastane ve camileri bombaladığını belirterek şunları söyledi:”Karagöz’de dipanserde sağlık hizmetleri yürütülmüş ancak esas müdafai milliye hastanesi Şıh camiinde faaliyete geçmiş. Ermeniler ve Fransızlar Şıh camiinin minaresini bombardıman etmişler. Burada 2517 yaralıya bakılmış, şehit sayısı 6317 değil 10 bin cvarındandır. Doktor Mecit çok güzel kayıt tutmuş. Uluslararası anlaşmalara göre hastaneler ve ibadethanelerin bombardıman edilmemesi gerekir. Ancak 26 Aralık 1920’de Kızılay bağrağı olmasına rağmen iki defa bombardıman edilmiştir. Hastanedeki bütün malzemeleri yağma etmişler. Hastanedeki pansumancılar bile yaralanmıştır.”  Müze Müdürü Murat Dağ, kabartma haritasıyla ilgili bilgi verdi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.